ფაშინიანმა ირანის პრეზიდენტს მადლობა გადაუხადა ვაშინგტონის შეთანხმებების შესახებ ობიექტური შეფასებებისათვის
პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანი ტელეფონით ესაუბრა ირანის ისლამური რესპუბლიკის პრეზიდენტ მასუდ ფეზეშქიანს. „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ განაცხადა სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის პრესმდივანმა ნაზელი ბაღდასარიანმა.
„პრემიერ-მინისტრმა ირანის ისლამური რესპუბლიკის პრეზიდენტს გააცნო მიმდინარე წლის 8 აგვისტოს აშშ-ის დედაქალაქ ვაშინგტონში გამართული მოლაპარაკებების შედეგები, ხაზგასმით აღნიშნა იმ შესაძლებლობები, რასაც სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დამყარებული მშვიდობა ხსნის რეგიონისთვის“, – განაცხადა ბაღდასარიანმა.
პრემიერ-მინისტრ ფაშინიანმა აღნიშნა, რომ რეგიონული კომუნიკაციები იმუშავებს ქვეყნების ტერიტორიული მთლიანობის, სუვერენიტეტისა და იურისდიქციის პრინციპების ფარგლებში და ურთიერთობის საფუძველზე.
„პრემიერ-მინისტრმა ირანის პრეზიდენტს მადლობა გადაუხადა ვაშინგტონის შეთანხმებების შესახებ ობიექტური შეფასებებისათვის და ხაზი გაუსვა ირანის ისლამური რესპუბლიკის პრეზიდენტის უახლოეს მომავალში სომხეთის რესპუბლიკაში განხორციელებული ვიზიტის მნიშვნელობას“, – განაცხადა პრესმდივანმა.

Премьер-министр Армении поблагодарил президента Ирана за объективную оценку Вашингтонских соглашений
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-секретарь премьер-министра Республики Армения Назели Багдасарян.
«Премьер-министр представил президенту Исламской Республики Иран результаты переговоров, состоявшихся в столице США, Вашингтоне, 8 августа этого года, подчеркнув возможности, которые открывает для региона установленный между Арменией и Азербайджаном мир», — сообщила Багдасарян.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что региональные коммуникации будут действовать в рамках принципов территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции стран и на основе взаимности.
«Премьер-министр поблагодарил президента Ирана за объективную оценку Вашингтонских соглашений и подчеркнул важность предстоящего визита президента Исламской Республики Иран в Республику Армения», — сообщила пресс-секретарь.