რუსეთი ღიაა აშშ-სა და ევროპასთან დიალოგისთვის: ლავროვი
მოსკოვა კვლავ ღია რჩება შეერთებულ შტატებსა და ნებისმიერ ევროპულ ქვეყანასთან დიალოგისთვის. როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ 28 ივლისს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა ყველარუსული ახალგაზრდული საგანმანათლებლო ფორუმის ფარგლებში.
„პრეზიდენტი ტრამპი, როგორც მას არაერთხელ უთქვამს, მოქმედებს მხოლოდ საღი აზრის საფუძველზე. ვგულისხმობ, პირველ რიგში, ბიზნესური მოსაზრებებიდან გამომდინარე იმას, რაც სარგებელს მოუტანს შეერთებულ შტატებს. ალბათ თვალს ადევნებთ მის ქმედებებს, განსაკუთრებით სავაჭრო სფეროში, და ამ მხრივ ისინი შეთანხმდნენ ევროპასთან, რაც, რა თქმა უნდა, საზიანოა ძველი კონტინენტისთვის - ამას ანალიზი არც სჭირდება. მაგრამ პრეზიდენტი ტრამპი პრაგმატულია, მას არ სურს ომი და, განსხვავებით თავის წინამორბედ ბაიდენისგან და მოქმედი ევროპული ელიტებისგან, ის ღიაა დიალოგისთვის. ყოველთვის, თუნდაც „ცივი ომის“ დროს, დიალოგი ვითარდებოდა და ეხმარებოდა დაპირისპირებულ ბანაკებს, უკეთ გაეგოთ ერთმანეთის განზრახვები, პირველ რიგში, დიდი ომის თავიდან ასაცილებლად. ეს ინსტინქტი ევროპაში დაკარგულია“, - განაცხადა ლავროვმა.
ლავროვმა ასევე აღნიშნა, რომ დიალოგი მოსკოვსა და ვაშინგტონს შორის არასდროს შეწყვეტილა, თუნდაც ცივი ომის პერიოდში.
„ჩვენ ყოველთვის ვუჭერდით მხარს დიალოგს, ყველაზე რთულ პერიოდებშიც კი, და დიალოგი საბჭოთა კავშირსა და აშშ-ს შორის ცივი ომის დროსაც არასოდეს შეწყვეტილა. მაშინ ურთიერთპატივისცემა არსებობდა, ახლა კი ეს აღარ არსებობს. ევროპა უბრალოდ გაგიჟებულია“, - განაცხადა ლავროვმა და დასძინა, რომ რუსეთი კვლავ ღიაა დიალოგისთვის.

Россия открыта для диалога с США и Европой - Лавров
Москва остаётся открытой для диалога с США и любой европейской страной. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров 28 июля в рамках Всероссийского молодёжного образовательного форума.
«Президент Трамп, как он неоднократно заявлял, исходит исключительно из здравого смысла, я имею в виду, прежде всего, деловые соображения – то, что выгодно Соединённым Штатам. Вы, наверное, следите за его действиями, прежде всего, в торговой сфере, и здесь они достигли соглашения с Европой, что, конечно, вредит Старому Свету – нет нужды это анализировать. Но президент Трамп прагматичен, он не хочет никакой войны, и он, в отличие от своего предшественника, господина Байдена, и в отличие от нынешних европейских элит, открыт для диалога. Всегда, даже во времена холодной войны, диалог развивался и позволял противоборствующим лагерям лучше понимать намерения друг друга, прежде всего, чтобы не допустить большой войны. В Европе этот инстинкт утрачен», — заявил глава МИД России.
Лавров напомнил, что даже в годы холодной войны диалог между Москвой и Вашингтоном всегда поддерживался.
«Мы всегда были за диалог, даже в самые сложные времена, и даже в годы холодной войны диалог между СССР и США не прекращался. Во времена холодной войны было взаимное уважение, а сейчас его нет. Европа просто сошла с ума», — сказал Лавров, добавив, что Россия открыта к диалогу.