რუბიომ და ლავროვმა რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის პოლიტიკური მოწესრიგება განიხილეს
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ 1 ივნისს სატელეფონო საუბარი გამართა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვთან, რუსეთის მხარის თხოვნით. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ განაცხადა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა თემი ბრიუსმა․
საუბრისას რუბიომ კიდევ ერთხელ გაიმეორა აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მოწოდება - გაგრძელდეს პირდაპირი მოლაპარაკებები რუსეთისა და უკრაინის შორის, რათა მიღწეულ იქნეს გრძელვადიანი მშვიდობა.
სატელეფონო საუბრის შესახებ განცხადება გაავრცელა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომაც, სადაც აღნიშნულია, რომ განხილვის მთავარი თემა იყო უკრაინის გარშემო არსებული კრიზისი.
„აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ გულწრფელი სამძიმარი გამოხატა 1 ივნისს ბრიანსკისა და კურსკის ოლქებში რკინიგზის ინფრასტრუქტურის აფეთქებების შედეგად მშვიდობიანი მოსახლეობის შორის მსხვერპლის გამო“, - აღნიშნულია რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.
ლავროვის თქმით, რუსეთის მხარე ატარებს დეტალურ გამოძიებას და დამნაშავეები აუცილებლად იქნებიან პასუხისმგებელი.
ლავროვმა და რუბიომ ასევე მოახსენეს ერთმანეთს აზრები უკრაინაში მიმდინარე კრიზისის პოლიტიკური დარეგულირების სხვადასხვა ინიციატივებთან დაკავშირებით, მათ შორის 2 ივნისს სტამბოლში დაგეგმილ რუსეთ-უკრაინის პირდაპირი მოლაპარაკებების განახლების გეგმებზე.
რუსეთის დელეგაცია 1 ივნისს გაემგზავრა სტამბოლში, რათა მონაწილეობა მიიღოს რუსეთ-უკრაინის პირდაპირი მოლაპარაკებების მეორე ეტაპში.
ბრიანსკისა და კურსკის ოლქებში, 1 ივნისის ღამეს, ხიდების ჩამონგრევის შედეგად მატარებლები რელსებიდან გადავიდა. ბრიანსკში სამგზავრო მატარებლის რამდენიმე ვაგონი ნანგრევებში მოყვა. ავარიის შედეგად შვიდი ადამიანი დაიღუპა და 66 დაშავდა. კურსკის ოლქში ჩამოინგრა ხიდი, რომელზეც სატვირთო მატარებელი გადიოდა – დაშავდნენ მემანქანე და მისი ორი თანაშემწე.

Рубио и Лавров обсудили политическое урегулирование российско-украинского конфликта
Госсекретарь США Марко Рубио по просьбе российской стороны 1 июня провел телефонный разговор с главой МИД России Сергеем Лавровым. Как передает Арменпресс, об этом сообщила официальный представитель Госдепартамента США Тэмми Брюс.
В ходе разговора Марко Рубио повторил призыв президента США Дональда Трампа продолжить прямые переговоры между Россией и Украиной для достижения прочного мира.
МИД России также распространил заявление по поводу телефонного разговора, отметив, что обсуждался кризис вокруг Украины.
«Госсекретарь США М. Рубио выразил искренние соболезнования в связи с жертвами среди мирного населения в результате подрывов железнодорожной инфраструктуры в Брянской и Курской областях 1 июня», — отмечают в МИД РФ.
Лавров отметил, что российская сторона проводит тщательное расследование, и виновные обязательно будут привлечены к ответственности.
Лавров и Рубио также обменялись мнениями о «различных инициативах, связанных с политическим урегулированием украинского кризиса, включая планы по возобновлению прямых российско-украинских переговоров в Стамбуле 2 июня».
Российская делегация вылетела в Стамбул 1 июня для участия во втором раунде прямых российско-украинских переговоров.
В ночь на 1 июня поезда сошли с рельс после обрушения мостов в Брянской и Курской областях. Несколько пассажирских вагонов остались под завалами в Брянской области, погибли семь человек и 66 получили ранения. В Курской области обрушился мост, по которому ехал грузовой поезд, в результате чего пострадали машинист и двое его помощников.