რუბიომ და ლავროვმა რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის პოლიტიკური მოწესრიგება განიხილეს
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ 1 ივნისს სატელეფონო საუბარი გამართა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვთან, რუსეთის მხარის თხოვნით. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ განაცხადა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერმა თემი ბრიუსმა․
საუბრისას რუბიომ კიდევ ერთხელ გაიმეორა აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მოწოდება - გაგრძელდეს პირდაპირი მოლაპარაკებები რუსეთისა და უკრაინის შორის, რათა მიღწეულ იქნეს გრძელვადიანი მშვიდობა.
სატელეფონო საუბრის შესახებ განცხადება გაავრცელა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომაც, სადაც აღნიშნულია, რომ განხილვის მთავარი თემა იყო უკრაინის გარშემო არსებული კრიზისი.
„აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ გულწრფელი სამძიმარი გამოხატა 1 ივნისს ბრიანსკისა და კურსკის ოლქებში რკინიგზის ინფრასტრუქტურის აფეთქებების შედეგად მშვიდობიანი მოსახლეობის შორის მსხვერპლის გამო“, - აღნიშნულია რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.
ლავროვის თქმით, რუსეთის მხარე ატარებს დეტალურ გამოძიებას და დამნაშავეები აუცილებლად იქნებიან პასუხისმგებელი.
ლავროვმა და რუბიომ ასევე მოახსენეს ერთმანეთს აზრები უკრაინაში მიმდინარე კრიზისის პოლიტიკური დარეგულირების სხვადასხვა ინიციატივებთან დაკავშირებით, მათ შორის 2 ივნისს სტამბოლში დაგეგმილ რუსეთ-უკრაინის პირდაპირი მოლაპარაკებების განახლების გეგმებზე.
რუსეთის დელეგაცია 1 ივნისს გაემგზავრა სტამბოლში, რათა მონაწილეობა მიიღოს რუსეთ-უკრაინის პირდაპირი მოლაპარაკებების მეორე ეტაპში.
ბრიანსკისა და კურსკის ოლქებში, 1 ივნისის ღამეს, ხიდების ჩამონგრევის შედეგად მატარებლები რელსებიდან გადავიდა. ბრიანსკში სამგზავრო მატარებლის რამდენიმე ვაგონი ნანგრევებში მოყვა. ავარიის შედეგად შვიდი ადამიანი დაიღუპა და 66 დაშავდა. კურსკის ოლქში ჩამოინგრა ხიდი, რომელზეც სატვირთო მატარებელი გადიოდა – დაშავდნენ მემანქანე და მისი ორი თანაშემწე.

Lavrov, Rubio discuss settlement of war in Ukraine
US Secretary of State Marco Rubio and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov held a phone conversation to discuss the settlement of the war in Ukraine.
The phone call was held at Russia’s request, according to the US State Department.
“Secretary Rubio reiterated President Trump’s call for continued direct talks between Russia and Ukraine to achieve a lasting peace,” the US State Department said in a readout.
The Russian foreign ministry, in its readout, said the sides discussed the situation around the “crisis in Ukraine”.
The FMs “exchanged views on various initiatives on a political settlement of the Ukrainian crisis, including plans for the resumption of direct Russian-Ukrainian talks in Istanbul on June 2," the Russian TASS news agency reported citing the foreign ministry’s readout.
According to the Russian readout, Rubio "extended his sincere condolences over the death of civilians as a result of undermining railway infrastructure in the Bryansk and Kursk Regions on June 1.”
"The Russian side stressed that competent agencies are conducting a thorough probe and its results will be made public soon. Those responsible will be identified and inevitably punished," it added.
On Saturday evening, a bridge fell in front of a moving train in Russia’s Bryansk Region, killing seven people and injuring 71 others. Several hours later, early on Sunday, a railway bridge collapsed under a moving freight train in Kursk Region, leaving the driver and two of his assistants wounded, according to RT.
The Russian Investigative Committee said in a statement on Sunday that the bridges had been “blown up” in both incidents. Earlier on the same day a railway bridge in Kursk region had gone down as a freight train was crossing it. Most of the train remained on the tracks, RT reported.