სომხეთის რესპუბლიკის ვიცე-პრემიერმა ევროკომისიის წარმომადგენელთან „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ ინიციატივის განხორციელებასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილა
ვიცე-პრემიერი მჰერ გრიგორიანი შეხვდა ევროკომისიის გაფართოების და აღმოსავლეთ სამეზობლო პოლიტიკის საკითხებზე გენერალური დირექტორატის ხელმძღვანელ გერტ იან კუპმანის მიერ ხელმძღვანელობადელ დელეგაციას.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ განცხადება გაავრცელა სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობამ.
შეხვედრაზე მხარეებმა იმსჯელეს რეგიონში დეესკალაციისა და დაკავშირებადობის გაზრდასთან დაკავშირებულ, კერძოდ სომხეთის მთავრობის „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ ინიციატივის განხორციელების საკითხებზე.
მხარეებმა ხაზგასმით აღნიშნეს ევროკავშირის, სამხრეთ კავკასიისა და აზიის რეგიონებს შორის ეკონომიკური, სატრანსპორტო, ენერგეტიკული და საკაბელო კავშირების გაფართოების აუცილებლობა.
განიხილეს ასევე 2024 წელს ბრიუსელში გამოცხადებული გამძლეობისა და ზრდის გეგმის ფარგლებში 2025-2027 წლებისთვის დაგეგმილი ღონისძიებები.

Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan has met with Gert Jan Koopman, Director-General of the Enlargement and Eastern Neighbourhood Directorate-General of the European Commission.
The parties discussed matters pertaining to unblocking and increased connectivity in the region, particularly the implementation of the Armenian government’s Crossroads of Peace project, Grigoryan’s office said in a press release.
The parties attached importance to the need for expanding economic, transport, energy and cable communications between the EU, South Caucasus and Asian regions.
The planned actions for 2025-2027 under the Resilience and Growth Plan announced in 2024 in Brussels were also discussed.