ერევანსა და ბაქოს შორის მშვიდობის შეთანხმება უნდა გაფორმდეს, ხოლო თვითნებურად დაპატიმრებული პირები უნდა გათავისუფლდნენ։ საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი
საფრანგეთის ევროპის და საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჟან-ნოელ ბარომ განაცხადა, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის შეთანხმებული ტექსტი მშვიდობის შესახებ აუცილებლად უნდა გაფორმდეს, ხოლო ბაქოში თვითნებურად დაპატიმრებული სომეხი პატიმრები უნდა გათავისუფლდნენ.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ლუქსემბურგში გამართული ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრისას გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
ჟან-ნოელ ბარომ თავის გამოსვლაში შეეხო სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის საზღვარზე არსებულ დაძაბულობას და იმედი გამოთქვა, რომ ამ დაძაბულობის შესამცირებლად თავისი წვლილი შეიტანს სომხეთში მოქმედი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია.
„რაც შეეხება აზერბაიჯანს, ძალიან შეშფოთებული ვარ საზღვარზე მზარდი დაძაბულობით. ვიმედოვნებ, რომ ადგილზე განლაგებული ევროპული მისია გაძლიერდება სიტუაციის ეფექტიანად კონტროლისა და დაძაბულობის შესამცირებლად. მშვიდობის შეთანხმება საბოლოოდ უნდა გაფორმდეს, ხოლო თვითნებურად დაკავებული და დაპატიმრებული პირები უნდა გათავისუფლდნენ“, – აღნიშნა საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა.

Мирный договор между Ереваном и Баку должен быть подписан, пленные должны быть освобождены: министр иностранных дел Франции
Министр по делам Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро заявил, что согласованный текст о мире между Арменией и Азербайджаном должен быть подписан, а армянские пленные, задерживаемые в Баку, должны быть освобождены.
Как передает Арменпресс, об этом глава МИД Франции заявил в ходе брифинга в рамках встречи глав МИД Евросоюза в Люксембурге.
Жан-Ноэль Барро обратился к напряженности на границе между Арменией и Азербайджаном, выразив надежду, что Миссия наблюдателей ЕС в Армении сможет внести свой вклад в сдерживание этой напряженности.
“Что касается Азербайджана, я крайне обеспокоен ростом напряжённости на границе. Я надеюсь, что европейская миссия, развернутая на месте, сможет быть усилена, чтобы эффективно наблюдать за ситуацией и сдерживать эту напряжённость. Мирный договор должен быть наконец подписан, а произвольно задержанные лица и пленные - освобождены”, - подчеркнул глава МИД Франции.