რაფაელ გროსი ირანსა და რუსეთში ვიზიტს აპირებს
ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს გენერალური დირექტორი, რაფაელ გროსი, აპრილის ბოლომდე თეირანში ვიზიტს გეგმავს ირანული ბირთვული შეთანხმების განსახილველად, ხოლო მაისში შესაძლოა რუსეთში ჩასვლა. როგორც „არმენპრესი“ იტყობინება, ამის შესახებ მან TASS-ის კორესპონდენტს განუცხადა.
„ვიხილავთ (ვიზიტის) ვადებს, რომელიც მომდევნო კვირებში გაიმართება“, - განაცხადა მან.
კითხვაზე, ეხება თუ არა ეს აპრილს, გროსიმ უპასუხა: „ალბათ“.
გროსის აზრით, აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ბოლო განცხადებები „მხოლოდ ადასტურებს შეთანხმების მიღწევის აუცილებლობას“.
მანამდე აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ირანს ბომბდამშენი დარტყმებითა და მეორეული საბაჟო გადასახადებით დაემუქრა, თუ თეირანი არ გააფორმებს შეთანხმებას ვაშინგტონთან თავის ბირთვულ პროგრამასთან დაკავშირებით.
„ჩვენ გვჭირდება კარგი, მყარი შეთანხმება. ჩემი ყველა ძალისხმევა ამაზეა მიმართული, ამიტომ კიდევ ერთხელ მივდივარ თეირანში“, - განაცხადა გროსიმ.
მანამდე ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ უწყების ხელმძღვანელმა აბბას არაღჩიმ და გროსიმ სატელეფონო საუბრის დროს მოილაპარაკეს აესს-ის დირექტორის თეირანში ვიზიტის შესახებ, რომლის დეტალები მუშავდება. სამინისტროს განცხადებით, აშშ-ის ბოლო მუქარების გათვალისწინებით, არაღჩიმ აღნიშნა თეირანის გადაწყვეტილება მტკიცედ „დაიცვას თავისი მშვიდობიანი ბირთვული პროგრამა“.
ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს გენერალური დირექტორი მაისში რუსეთში ვიზიტის შესაძლებლობასაც განიხილავს.
„(ვადა) ჯერ არ არის დადგენილი. მაისს ვფიქრობთ, შესაძლებელია“, - განაცხადა მან TASS-ის კორესპონდენტთან.

Рафаэль Гросси намерен посетить Иран и Россию
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси намерен посетить Тегеран до конца апреля для обсуждения иранской ядерной программыт, а его визит в Россию возможен в мае. Как передает Арменпресс, об этом он сообщил корреспонденту ТАСС.
“Мы рассматриваем дату (поездки), которая состоится в ближайшие недели”, - сказал он.
На вопрос, идет ли речь об апреле, Гросси ответил: “Вероятно”.
По словам Гросси, последние высказывания президента США Дональда Трампа “только доказывают необходимость достижения соглашения”.
Ранее президент США Дональд Трамп пригрозил Ирану бомбардировками и введением дополнительных пошлин, если Тегеран не подпишет соглашение с Вашингтоном по своей ядерной программе.
“Нам нужно хорошее, крепкое соглашение. Все мои усилия направлены на это, и поэтому я снова еду в Тегеран”, - сказал он.
МИД Ирана сообщил, что глава ведомства Аббас Арагчи и Гросси в ходе телефонного разговора достигли договоренности о визите главы МАГАТЭ в Тегеран, детали которого прорабатываются. Согласно заявлению министерства, в свете последних угроз США в адрес Ирана Арагчи отметил намерение Тегерана решительно “отстаивать и защищать свою мирную ядерную программу”.
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии также рассматривает возможность визита в Россию в мае.