მოსკოვი უკრაინაში მშვიდობისმყოფელების განლაგებას ნატოს კონფლიქტში ჩართვად აღიქვამს
მოსკოვი უკრაინის ტერიტორიაზე ევროპული მშვიდობისმყოფელი ძალების შესაძლო განლაგების საკითხში კომპრომისის შესაძლებლობას ვერ ხედავს. ასეთი ნაბიჯი რუსეთის წინააღმდეგ კონფლიქტში პირდაპირი ოფიციალური ჩართულობის ნიშნად შეფასდება. როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
„ეს განხილვა ღიად მტრული მიზნებით ტარდება, ისინი არ მალავენ, რატომ სჭირდებათ ეს“, – ციტირებს ლავროვის სიტყვებს „რია ნოვოსტი“.
რუსი მინისტრის თქმით, რუსეთის მხარე „ამ ძალების ყოფნას უკრაინის ტერიტორიაზე ზუსტად ისე განიხილავს, როგორც ნატოს შესაძლო ყოფნას უკრაინაში“.
„ჩვენ, ცალსახად, არ დავუშვებთ ასეთ ქმედებებს. ეს ნიშნავს, და კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, რომ საუბარი იქნება არა ჰიბრიდულ, არამედ უკვე ნატოს ქვეყნების პირდაპირ, ოფიციალურ და ღია ჩართულობაზე რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ ომში. ამის დაშვება შეუძლებელია“, – განაცხადა ლავროვმა.
მისივე თქმით, მიუხედავად იმისა, თუ რა დროშის ქვეშ ეროვნული თუ ევროკავშირის იქნება ასეთი სამხედრო კონტინგენტი განლაგებული, „მაინც ნატოს ჯარები იქნებიან“.

Москва расценит размещение миротворцев на Украине как втягивание НАТО в конфликт
Москва не считает возможным компромисс по вопросу размещения европейских миротворческих сил в Украине, поскольку такой шаг означал бы прямое официальное участие в конфликте с Россией. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил на пресс-конференции глава МИД России Сергей Лавров.
“Ведется эта дискуссия с откровенно враждебной целью, они же не скрывают, для чего им это надо”, - цитирует Лаврова “РИА Новости”.
Министр заявил, что российская сторона “будет рассматривать присутствие этих войск на украинской территории точно так же, как рассматривала потенциальное присутствие НАТО на Украине”.
“Мы категорически не будем наблюдать за подобного рода действиями. Это будет означать, еще раз хочу сказать, уже не якобы гибридное, а уже прямое, официальное, нескрываемое вовлечение стран НАТО в войну против Российской Федерации. Этого допустить - невозможно”, - заявил Лавров.
Он отметил, что независимо от того, под какими флагами, национальными или европейскими, предполагается размещение этих воинских формирований, “все равно это будут натовские войска”.