სომხეთი არ ჩაერთვება ირანის წინააღმდეგ მოქმედებაში։ პრემიერ მინისტრი ფაშინიანი
სომხეთის რესპუბლიკა არ ჩაერთვება ირანის ისლამური რესპუბლიკის წინააღმდეგ ოპერაციაში. ჩვენს ბუნებრივ ინტერესებს სწორედ ის ფაქტორები წარმოადგენს, რომლებიც ჩვენ ურთიერთგაგების საფუძველს გვაძლევს ერთმანეთის სახელმწიფოებრივი ინტერესების მიმართ. ირანის სტაბილურობა, განვითარება და უსაფრთხოება სომხეთისთვის უკიდურესად მნიშვნელოვანია. როგორც „არმენპრესი“ იტყობინება, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა ირანის სახელმწიფო ტელევიზიისთვის (IRIB) მიცემულ ინტერვიუში.
– ამბობენ, რომ თქვენი ხელისუფლება პროდასავლურია. ეს პოლიტიკა ხომ არ ეწინააღმდეგება... არსებობს შეშფოთება, რომ პროდასავლური კურსი გავლენას მოახდენს ირანის ისლამურ რესპუბლიკასთან თქვენს ურთიერთობებზე?
– ჩვენმა მთავრობამ აირჩია და ახორციელებს დაბალანსებულ და ბალანსირების საგარეო პოლიტიკას, რაც თავისთავად გამორიცხავს ერთპიროვნულ მიდრეკილებას რომელიმე მიმართულებისადმი. შესაბამისად, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო პოლიტიკა ეფუძნება და კიდევ უფრო მეტად უნდა დაეფუძნოს ჩვენი ქვეყნის სახელმწიფოებრივ ინტერესებს, რაც ჩვენი საერთო მიდგომაა.
2018 წლის სომხეთის ხავერდოვანი, მშვიდობიანი, არასაძალადო რევოლუციის შემდეგ ასეთი შეფასებები უფრო ხშირად გაისმოდა. მაგრამ თუ 2018 წლიდან მოყოლებული გადავხედავთ სომხეთისა და ირანის ისლამური რესპუბლიკის ურთიერთობების დინამიკას, ვფიქრობ, უკანასკნელი შვიდი წლის განმავლობაში ეს დინამიკა არ ჩამოუვარდება წინა პერიოდებს.
მეორე მხრივ, უნდა აღინიშნოს, რომ სომხეთის რესპუბლიკა 2000 წლიდან ევროპის საბჭოს წევრი სახელმწიფოა. ეს იმას ნიშნავს, რომ სომხეთი ამ ორგანიზაციასთან მჭიდრო კავშირითაა დაკავშირებული, თუ ევროპას და დასავლეთს ერთმანეთს ვუკავშირებთ. გარდა ამისა, სომხეთი ეუთოს წევრიც არის. 2018 წლის რევოლუციის შემდეგ კი დემოკრატიული რეფორმების დღის წესრიგი დავაწესეთ და ამ კუთხით აქტიურად ვთანამშრომლობთ ევროკავშირთან, ევროპის საბჭოსთან და სხვა საერთაშორისო ინსტიტუტებთან.
მიუხედავად ამისა, ჩვენ დიდ ყურადღებას ვაქცევთ რეგიონულ პოლიტიკას. აღვნიშნავ, რომ ჩვენს რეგიონში ყველა ქვეყანას საკუთარი განვითარების ხედვა, მმართველობის მოდელი, პოლიტიკური შეხედულებები და იდეოლოგია აქვს, რაც ჩვენთვის მისაღებია. ამასთან, რეგიონული მრავალფეროვნება ქმნის შესაძლებლობებს, რომ ვიყოთ არა მხოლოდ დასავლეთთან, არამედ აღმოსავლეთთანაც ინტეგრირებულები. ჩვენ არ გვინდა, რომ აღმოსავლეთთან ჩვენი ურთიერთობები დასუსტდეს, პირიქით გვსურს, რომ ისინი გაღრმავდეს. ჩვენ ასევე დაინტერესებულნი ვართ, რომ განვავითაროთ კავშირები ისლამურ სამყაროსთან, და ამ კონტექსტში ირანთან ურთიერთობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
შესაბამისად, შემიძლია ვთქვა, რომ ჩვენი სხვა საერთაშორისო ურთიერთობები ირანის ისლამური რესპუბლიკისთვის საფრთხეს არ წარმოადგენს. იმედი მაქვს და დარწმუნებული ვარ, რომ ირანის ურთიერთობებიც მესამე ქვეყნებთან სომხეთისთვის საფრთხეს არ წარმოადგენს. ეს გაგება ქმნის პირობებს ჩვენი ურთიერთობების გაღრმავებისთვის.
– თუ დასავლური ქვეყნები ირანს რაიმე სახის საფრთხეს შეუქმნიან, როგორ იმოქმედებს სომხეთი ასეთ შემთხვევაში?
– ჯერ უნდა განვსაზღვროთ, რას გულისხმობთ საფრთხეში, მაგრამ ჩვენ ვთქვით, რომ სომხეთის რესპუბლიკა არ ჩაერთვება ირანის ისლამური რესპუბლიკის წინააღმდეგ ოპერაციაში. ირანის სტაბილურობა, განვითარება და უსაფრთხოება ჩვენთვის მნიშვნელოვანია. ვფიქრობ, ამის ახსნა ზედმეტია, რადგან ეს სრულიად აშკარაა.
ჩვენ ასევე დაინტერესებულნი ვართ, რომ ირანიდან უფრო მეტი ტურისტი ჩამოვიდეს სომხეთში. ეს მოხდება მაშინ, როცა ირანში იქნება ეკონომიკური განვითარება, სტაბილურობა და უსაფრთხოება. ეს არის მხოლოდ ერთი მარტივი მაგალითი, რომელიც ირანთან ჩვენს ურთიერთობებზე ჩვენს ხედვებს ასახავს.
ამასთან, ჩვენ უნდა ვიფიქროთ არამხოლოდ არსებულ, არამედ აუთვისებელ შესაძლებლობებზე. მაგალითად, „ჩრდილოეთ-სამხრეთის“ სავაჭრო-ეკონომიკური მიმართულებით სომხეთსა და ირანს გაცილებით დიდი თანამშრომლობის პოტენციალი აქვთ. ამ საკითხზე ჩვენ უკვე ვმუშაობთ. გარდა ამისა, სომხეთი შესაძლოა ირანისთვის დასავლეთისა და ჩრდილოეთის მიმართულებით ყველაზე მოკლე და საიმედო მარშრუტი იყოს. ამ საკითხებზე ჩვენ ირანელ პარტნიორებთან მუდმივად ვაწარმოებთ მოლაპარაკებებს.
ეს ყველაფერი შესაძლებელი იქნება იმ შემთხვევაში, თუ ორი ქვეყნის მთავრობებს შორის ნდობა იარსებებს. ნდობა კი არ ნიშნავს, რომ ყველაფერს ერთნაირად ვუყურებთ, არამედ იმას, რომ ჩვენ ვიცნობთ ერთმანეთის აზრებს და ამ აზრებზე გარკვეული გაგება გვაქვს.
– ცოტა ხნის წინ აშშ-სთან სტრატეგიული პარტნიორობის შეთანხმება გააფორმეთ. რამდენად მიგაჩნიათ რეალურად მისი განხორციელება, განსაკუთრებით იმ ფონზე, რომ მსგავს ქვეყნებთან წარსული გამოცდილება არც ისე სახარბიელოა?
– როგორც უკვე ვთქვი, ბალანსის შენარჩუნების პრინციპით ვავითარებთ ურთიერთობებს ყველა პარტნიორთან. ჩვენი ურთიერთობები აშშ-სთან ახალი არ არის, თუმცა სტრატეგიული პარტნიორობის შეთანხმება სულ ახლახან გავაფორმეთ.
ამასთან, მნიშვნელოვანია, რომ ეს საჯარო დოკუმენტია. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენი მეზობლების, პარტნიორებისა და რეგიონისთვის ჩვენი მიზნები გამჭვირვალე იყოს. იმედი გვაქვს, რომ ეს შეთანხმება რეალურად განხორციელდება და მისი განხორციელება რეგიონისთვის საფრთხის გაზრდას კი არა, არამედ შესაძლებლობების გაძლიერებას შეუწყობს ხელს.
რა თქმა უნდა, ეს მარტივი არ იქნება, მაგრამ საგარეო პოლიტიკა ყოველთვის რთული იყო და იქნება. მთავარია, ვიპოვოთ გზები და შესაძლებლობები, რომლებიც ჩვენს სახელმწიფოსთან ერთად, მთლიან რეგიონს სასარგებლო პოტენციალს შესძენს.
– პრობლემა სომხეთი კი არა, აშშ-ია, რომელიც ხშირად არ ასრულებს თავის ვალდებულებებს...
– ყველა ურთიერთობაში ჩვენ ასევე ვითვალისწინებთ ჩვენს რეგიონულ ინტერესებს და მომავალშიც ამ მიდგომით ვიხელმძღვანელებთ.
– როგორ შეაფასებდით ევროპისა და აშშ-ის ურთიერთობებს, თუ დონალდ ტრამპი ხელისუფლებაში დაბრუნდება?
– აშშ-ში სულ ერთი თვის წინ ახალი ადმინისტრაცია ჩამოყალიბდა. ყველა ქვეყანას გარკვეული ადაპტაციის პერიოდი სჭირდება ახალი ადმინისტრაციის პირობებში. მხოლოდ ამ პერიოდის გავლის შემდეგ იქნება შესაძლებელი ამ ურთიერთობების სრულფასოვანი შეფასება.

Armenia will not be involved in any action against the Islamic Republic of Iran - Pashinyan
The Republic of Armenia will not be involved in any action against the Islamic Republic of Iran. In other words, our natural interests are precisely the factor that makes us mutually sensitive to each other's state interests. Iran's stability is extremely important to us, Iran's development is extremely important to us, and Iran's security is extremely important to us, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated in an interview with the Islamic Republic of Iran Broadcasting (IRIB).
- Mr. Prime Minister, your government is believed to be pro-Western. Doesn't this policy contradict... Is there a concern that this process, pro-Westernism, will affect your relations with the Islamic Republic of Iran?
- Our government has adopted and implements a balanced and balancing foreign policy, and this formulation does not imply or even excludes any policy of ''...ism'' in the foreign policy sphere. Therefore, the foreign policy of the Republic of Armenia is and should increasingly be based on our country's state interests. This is our general approach.
After the non-violent, velvet, popular revolution in Armenia in 2018, these assessments became more acute and frequent. But if we look back at the dynamics of relations between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran since 2018, I do not think that the dynamics of relationship development in the last seven years are inferior to any previous seven-year periods. On the other hand, it must be noted that the Republic of Armenia has been a member state of the Council of Europe since 2000, which means Armenia has very strong ties with Europe. If saying "West" we mean Europe, Armenia is also a member of the Organization for Security and Cooperation in Europe. Moreover, after the people's non-violent, velvet revolution of 2018, we have adopted a democratic reform agenda and have been actively cooperating with the European Union, the Council of Europe, and so on.
At the same time, we pay great attention to our regional policy, noting that each country in our region has its own vision of development, governance model, and political view ideology. We respect every people's and state's sovereign right to determine their own development path. This regional diversity also creates opportunities for us to be integrated not only with the West but also with the East.
But on the other hand, this regional diversity also creates opportunities for us to be integrated not only with the West, but also with the East. We do not want our relations with the East to diminish or weaken; we want these relations to deepen. We want our relations with the Islamic world to continue to deepen. In this regard, our relations with the Islamic Republic of Iran are very important, and we want our relations with the Islamic world to continue deepening, because as I said, this stems from our balanced and balancing foreign policy.
I can make such an ambitious assertation that our relations with others pose no threat to the Islamic Republic of Iran, and I hope and am sure that there is no threat to the Republic of Armenia in the relations of the Islamic Republic of Iran with other third parties. It is this understanding that creates natural conditions for the deepening of our relations.
- This question arose in my mind, if any threat is made against the Islamic Republic of Iran by Western countries, what will be your actions in that case?
- It is necessary to clarify what you mean by saying threat, but we have said that the Republic of Armenia will not be involved in any action against the Islamic Republic of Iran. In other words, our natural interests are precisely the factor that makes us mutually sensitive to each other's state interests. Iran's stability is extremely important to us, Iran's development is extremely important to us, and Iran's security is extremely important to us, and I don't even think there is a need to say why, because it is so obvious.
I said that we are interested in more and more tourists from the Islamic Republic of Iran coming to the Republic of Armenia. I am giving the simplest example so that the audience can understand what I am saying, I am not going into more complex content. We want more tourists from the Islamic Republic of Iran to come. When will this happen? When there is good natural economic development, stability, and security in the Islamic Republic of Iran. I brought this example, which is just a very small part of what I said, although a very important part, I brought this example to show what our perception is of our relations with the Islamic Republic of Iran.
But on the other hand, I also want to say that we must mutually see the opportunities. You spoke about unused opportunities, but we also need to highlight what those unused opportunities are. Specifically, in the North-South trade and economic direction, for example, the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran have a much greater potential for cooperation, and we are now working on this. On the other hand, we can say that the Republic of Armenia is perhaps the shortest, the most reliable path for the Islamic Republic of Iran to the west and north, and we are having discussions on these topics with our Iranian partners, and these are issues that can be further expressed if there is trust between the two countries and their governments. And I am happy to note that in our interactions at the highest level, we record that there is trust between the governments of the two countries. Trust does not mean that we absolutely look at everything the same way or have the same interpretation of everything. No, trust means that we are mutually familiar with each other's train of thought regarding our relations and regional relations, and we have a certain understanding of that train of thought.
- You recently signed a strategic cooperation agreement with the United States. Considering the bitter experience we have had with such countries, how hopeful are you that it will be implemented?
- I already said that under the logic of balanced and balancing foreign policy, we are developing our relations with all our partners, and our relations with the United States are not new, and yes, we have signed a strategic partnership document, which was signed quite recently, and we must take that document as an agenda and try to implement it.
Moreover, it is very important to note that this is a public document, and I emphasize this to make our intentions transparent for our neighbors, partners, and our region. We hope that this agreement will be implemented and brought to life, and in the context of this cooperation, no threats will be formed or added for our region, but on the contrary, the opportunities that have always existed will be further highlighted. This is of course not easy, but as I said, it has never been easy and will never be easy, we simply need to find ways, paths, and will to create and use these opportunities.
The difficulty, the problem, is not Armenia, but the US, which is not fulfilling its commitments.
Prime Minister Nikol Pashinyan - In all our relations we are trying to take into account our regional interests as well, and we will continue to be guided by this approach.
– What's your assessment of the relations between Europe and the USA after Trump coming to power?
- Well, you know, the new administration was formed in the United States just a month ago, and the formation of a new administration and relations with the new administration are an adaptation phase for all countries. It is after this adaptation phase that these relations should be evaluated.