დღეს ჩვენ პატივს მივაგებთ სომეხთა გენოციდის უდანაშაულო მსხვერპლთა ხსოვნას։ ნიკოლ ფაშინიანი
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა მიმართვა გაავრცელა სომეხთა გენოციდის 110-ე წლისთავის მიმართ.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, მიმართვაში ნათქვამია:
„ძვირფასო ხალხო, ძვირფასო სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებო,
დღეს ჩვენ პატივს მივაგებთ სომეხთა გენოციდის უდანაშაულო მსხვერპლთა ხსოვნას, რომლებიც 1915 წლიდან გაჩაღებული ჟლეტისა და მასობრივი გადასახლებების მსხვერპლნი გახდნენ․
ოსმალეთის იმპერიის არსებობის უკანასკნელ პერიოდში მომხდარმა ამ მოვლენებმა ღრმა კვალი დატოვა ყოველი სომეხის სულსა და ცნობიერებაში. ბევრი სომხეთის მოქალაქისთვის გენოციდი არ არის მხოლოდ ეროვნული, არამედ ასევე ოჯახური და პირადი ტრაგედია․
ამ ტრაგედიის გადატანა ჩვენი ეროვნული დღის წესრიგის ცენტრალური საკითხია უკვე ერთი საუკუნეზე მეტი ხნის განმავლობაში, მიუხედავად იმისა, თუ რამდენად ფორმალურად იყო იგი ასე ჩამოყალიბებული․
ამ დღის წესრიგთან დაკავშირებით ჩემი და მთავრობის მოსაზრებები შეჯამდება შემდეგში: განვითარებული, სუვერენული, უსაფრთხო, ანუ დემარკირებული და დელიმიტირებული საზღვრების მქონე სომხეთის რესპუბლიკა არის სომეხთა გენოციდის ტრაგედიის გადატანის გზა, ჩვენი ხალხის ყველა მსხვერპლისა და წვლილებისადმი ჩვენი ერთგულების სიმბოლოა.
სახელმწიფო და სახელმწიფოებრივი ინტერესები, საერთაშორისო დონეზე აღიარებული ტერიტორიის მქონე სომხეთის რესპუბლიკა, მოწესრიგებული ურთიერთობები მეზობლებთან, ღია საზღვრები, მშვიდობა, შრომა, კეთილდღეობა, თავისუფალი და დაცული მოქალაქე - აი, რა უნდა ინახავდეს სომეხთა გენოციდის მსხვერპლთა ხსოვნას, აი, როგორ უნდა გადავლახოთ სომეხთა გენოციდის ტრაგედი.
საყვარელო ხალხო, ძვირფასო სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებო,
ჩვენ მივდივართ ამ გზით, რადგან ასე ვგებულობთ იმ გზავნილს, რომელსაც გვაწვდის ისტორია, ასე ვგებულობთ თითოეული თქვენგანის, სომხეთის რესპუბლიკის თითოეული მოქალაქის გულისცემას, რომელიც არ გადაიცემა არც ერთ ტელევიზიაში, არ გამოიხატება არც ერთ სოციალურ ქსელში, მაგრამ ისმის იმ მმართველი უმრავლესობის მიერ, რომელიც თქვენივე ხმით იქმნა სომხეთის რესპუბლიკაში, ისმის პირადად ჩემთვისაც.
ამ გზის გავლა არა ოპტიმიზმის ან პესიმიზმის, არამედ მისიების საკითხია – უზრუნველვყოთ სომხეთის რესპუბლიკის, ჩვენი სამშობლო–სახელმწიფოს მუდმივობა. და მტკიცედ მწამს, რომ ჩვენ ხალხი და მისი არჩეული მმართველი გუნდი არ გავუშვებთ ამ შესაძლებლობას ჩვენი მოწამეების და ჩვენი მომავალი თაობების სასარგებლოდ.

Сегодня мы чтим память невинных жертв Геноцида армян: премьер-министр Армении
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян обратился с посланием по случаю 110-й годовщины Геноцида армян.
“Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
Сегодня мы чтим память невинных жертв Геноцида армян, которые стали жертвами резни и массовых изгнаний, продолжавшихся с 1915 года.
Эти события, произошедшие в последний период существования Османской империи, оставили глубокий след в душе и сознании каждого армянина. Для многих граждан Армении Геноцид - это не только национальная, но и семейная, личная трагедия.
Пережить эту трагедию - один из ключевых вопросов нашей национальной повестки на протяжении более чем ста лет, независимо от того, как она была сформулирована как таковая.
Размышления и соображения правительства и мои личные по поводу этой повестки сводятся к следующему: развитая, суверенная, безопасная, то есть с демаркированными и очерченными границами Республика Армения - это средство пережить трагедию Геноцида армян, залог нашей верности всем жертвам и жертвам нашего народа.
Государство и государственные интересы, Республика Армения с международно признанной территорией, налаженными отношениями с соседями, открытыми границами, миром, работой, благополучием, свободным и защищенным гражданином - вот что, кто и как должны хранить память о жертвах Геноцида армян, вот как мы должны пережить трагедию Геноцида армян.
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения!
Мы идем этим путем, потому что именно так мы воспринимаем послание, которое посылает нам история, именно так мы воспринимаем трепет сердца каждого из вас, каждого гражданина Армении, которое не транслируется ни одним телевидением, не выражается ни в одной социальной сети, но слышимо правящему большинству, сформированному в Республике Армения вашими голосами, и слышимо мною.
Идти по этому пути - это вопрос не оптимизма или пессимизма, а миссии по обеспечению долговечности Республики Армения, нашей Родины  - Государства, и, пройдя через жестокие испытания и трагедии, мы заслужили эту возможность, и эта возможность не должна быть упущена. И я убежден, что мы, народ и избранная правящая команда, не упустим эту возможность во имя наших мучеников и во имя наших поколений.