იერუსალიმის სომხური სათვისტომო სერიოზული პრობლემების წინაშეა: დეტალებს განმარტავს მთავარი კომისარი
იერუსალიმის სომხური სათვისტომო სერიოზული პრობლემების წინაშეა
„არმენპრესის“ პრესცენტრში გამართულ პრესკონფერენციაზე სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის საკითხებში მთავარი კომისარი ზარეჰ სინანიანი აღნიშნა, რომ იერუსალიმის სომეხთა საპატრიარქოს ახალი საგადასახადო ვალდებულებები შეექმნა.
„როგორც მოგეხსენებათ, მანამდე არსებობდა პრობლემები საპატრიარქოს ტერიტორიების გაურკვეველ გადაცემასთან და მასთან დაკავშირებულ სასამართლო საქმეებთან დაკავშირებით. დღესაც ვხედავთ, რომ იერუსალიმის მერიამ 80-იანი წლებიდან მოყოლებული საგადასახადო ვალდებულებები წარუდგინა საპატრიარქოს, ამტკიცებს, რომ გარკვეული გადასახადები არ გადახდილა. ისინი მოითხოვენ მნიშვნელოვან თანხას, რომლის გადაუხდელობის შემთხვევაში კონკრეტული შედეგები იქნება. ეს ნიშნავს, რომ ეს ვალი, სავარაუდოდ, ქონების ან მიწის ნაკვეთების მეშვეობით უნდა დაიფაროს, რაც შეიძლება საბედისწერო აღმოჩნდეს იერუსალიმის სომხური ყოფნისთვის“, - განაცხადა ზარეჰ სინანიანმა.
სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის საკითხებში მთავარმა კომისარმა აღნიშნა, რომ ეს სომხური კვარტალი სომეხი ქველმოქმედების შედეგად, რამდენიმე საუკუნის განმავლობაში განხორციელებული მნიშვნელოვანი ინვესტიციებისა და დიდი ძალისხმევის შედეგად იქნა შეძენილი.
„ეს უზარმაზარი უპირატესობაა. სომხებმა შეძლეს მთლიანი კვარტლის შეძენა, ხოლო ახლა დგას საფრთხე, რომ შეიძლება დავკარგოთ. ეს პრობლემები, რა თქმა უნდა, ადგილზე წარმოიშვა და სომხეთის რესპუბლიკასთან პირდაპირ კავშირში არ არის, თუმცა ასეთ შემთხვევებში ხშირად მიმართავენ ჩვენს ხელისუფლებას, რათა გამოსავალი მოიძებნოს“, - დასძინა ზარეჰ სინანიანმა.