სომხეთის მიერ წარმოებული საგარეო პოლიტიკა საკუთარ პრიორიტეტულ ეტაპს აღწევს։ ნიკოლ ფაშინიანი
სომხეთის რესპუბლიკის მიერ წარმოებული დაბალანსებული და დაბალანსებისკენ მიმართული საგარეო პოლიტიკა საკუთარ პრიორიტეტულ ეტაპს აღწევს. როგორც „არმენპრესი“ იტყობინება, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა „ფეისბუქის“ საკუთარ გვერდზე დაწერა.
„ირანის ისლამურ რესპუბლიკასთან ჩვენი ურთიერთობები უფრო კონკრეტული გახდა, ვიდრე ოდესმე. ეს ურთიერთობები დაფუძნებულია ბუნებრივ ინტერესებზე, რაც თანამშრომლობის ყველაზე საიმედო საფუძველს წარმოადგენს და ურთიერთობების სტაბილურობის გარანტიაა.
საქართველოსთან ჩვენი ურთიერთობები სტრატეგიული პარტნიორობის ტრაექტორიაზე იმყოფება და განვითარების ახალი პერსპექტივებისა და პოტენციალის გახსნას უზრუნველყოფს.
თურქეთთან ურთიერთგაგების ხელშესახები საფუძველი ჩამოყალიბდა.
აზერბაიჯანთან ურთიერთობებში არსებულ ყველა საკითხზე სომხეთის რესპუბლიკამ შემოთავაზა კონსტრუქციული გადაწყვეტილებები. არამხოლოდ წინადადებები გაკეთდა, არამედ რეალური გადაწყვეტილებები იქნა შეთავაზებული. ამ კონტექსტში რეგიონში ესკალაციის გამოწვევის ყველა მცდელობა ლეგიტიმაციის გარეშეა და საფუძველს მოკლებულია, რაც იმას ნიშნავს, რომ რეგიონში ესკალაციის გამოწვევა ვერ მოხერხდება.
რუსეთის ფედერაციასთან ჩვენი ურთიერთობები უფრო პრაქტიკული გახდა, ვიდრე ოდესმე, კონრეტულ საკითხებზე ემოციების გარეშე კონცენტრირებით. ჩვენ მიზნად ვისახავთ ამ ურთიერთობების განვითარებას ორმხრივი სარგებლისა და სუვერენიტეტის საფუძველზე.
საფრანგეთთან ჩვენი მეგობრობა გაძლიერდა და განვითარდა.
ევროკავშირთან ურთიერთობები უფრო მჭიდროა, ვიდრე ოდესმე, რაც ბრიუსელშიც ფიქსირდება.
ამერიკის შეერთებულ შტატებთან სტრატეგიული პარტნიორობა იწყება.
ინდოეთთან ჩვენი ურთიერთობებმა ახალი წონა და მნიშვნელობა შეიძინა.
ჩინეთთან ჩვენი ურთიერთობები ვითარდება და ღრმავდება.
ახლო აღმოსავლეთში პარტნიორობის ახალი შესაძლებლობები შეიქმნა“, – დაწერა ნიკოლ ფაშინიანმა და ხაზი გაუსვა, რომ ეს პოზიციონირება ქმნის მყარ საფუძვლებს სომხეთის დამოუკიდებლობის, სუვერენიტეტისა და სახელმწიფოებრიობის უზრუნველყოფის დღის წესრიგის წარმატებით განსახორციელებლად, რაც დაბალანსებული საგარეო პოლიტიკის მომდევნო ეტაპებზე განხორციელდება.

Foreign policy pursued by Armenia is reaching its primary milestone, says PM Pashinyan
The balanced and balancing foreign policy pursued by the Republic of Armenia is reaching its primary milestone, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a post on social media.
“Our relations with the Islamic Republic of Iran are more substantive than ever before. These relations are based on natural interests, which is the most reliable basis for cooperation and guarantee for stability.
Our relations with Georgia are in the orbit of strategic partnership, opening new prospects and potential for development.
A visible basis for mutual understanding has been formed with Turkiye.
The Republic of Armenia has proposed constructive solutions to all existing issues in relations with Azerbaijan. Armenia has not merely introduced proposals, but solutions. In this context, all efforts to provoke escalations in the region lack legitimacy and basis, which means that attempts to escalate the region will not succeed.
Our relations with the Russian Federation are more pragmatic than ever before, focusing on concrete issues without emotional packaging. We are determined to develop these relations based on mutually beneficial cooperation and sovereignty.
Our friendship with France has strengthened and evolved.
Our relations with the European Union are closer than ever before, which is recorded also in Brussels.
A strategic partnership has been launched with the United States of America.
Our relations with India have gained new weight and meaning.
Our relations with China are evolving and deepening.
New opportunities for partnership have been created in the Middle East.
This positioning creates a solid foundation for successfully serving the agenda of Armenia’s independence, sovereignty, and statehood’s perpetuity, which will be implemented in the upcoming stages of balanced and balancing foreign policy,” the Prime Minister said.