მნიშვნელოვნად შემცირდა სომხეთის მიმართ აზერბაიჯანის მოთხოვნების ფარგლები։ ეღიშე კირაკოსიანი
ერევანი, 12 ნოემბერი, არმენპრესი․ საერთაშორისო მართლმსაჯულების სასამართლომ დაადგინა, რომ კომპეტენცია აქვს განიხილოს სომხეთის სარჩელები, რომლებიც ეხება მკვლელობებს, წამებას, არაადამიანურ მოპყრობას, იძულებით გაუჩინარებასა და თვითნებურ დაკავებებს 2020-2023 წლების ომის დროს და მის შემდეგ.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ საერთაშორისო იურიდიულ საკითხებში წარმომადგენელმა ეღიშე კირაკოსიანმა X პლატფორმაზე დაწერა, საერთაშორისო მართლმსაჯულების სასამართლოს 2024 წლის 12 ნოემბრის გადაწყვეტილებაზე კომენტირებისას.
„მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს არ აქვს კომპეტენცია განიხილოს აზერბაიჯანის სარჩელები მთიანი ყარაბაღის პირველი ომის შესახებ 1996 წლამდე. სომხეთის მიმართ აზერბაიჯანის მოთხოვნების მოცულობა მნიშვნელოვნად შემცირებულია“, - დაწერა კირაკოსიანმა.

Рамки требований Азербайджана к Армении существенно сократились: представитель Армении о решении Международного суда ООН
Международный суд ООН постановил, что обладает юрисдикцией рассматривать иски Армении относительно убийств, пыток, бесчеловечного обращения, насильственных исчезновений и произвольных арестов во время и после войны 2020-2023 годов.
Как сообщает Арменпресс, об этом в социальной сти X написал pредставитель по международным правовым вопросам Армении Егише Киракосян, коснувшись решения Международного суда от 12 ноября 2024 года.
“Международный суд не уполномочен обсуждать иски Азербайджана относительно первой войны в Нагорном Карабахе до 1996 года. Рамки требований Азербайджана к Армении существенно сократились”, - написал Киракосян.