მნიშვნელოვნად შემცირდა სომხეთის მიმართ აზერბაიჯანის მოთხოვნების ფარგლები։ ეღიშე კირაკოსიანი
ერევანი, 12 ნოემბერი, არმენპრესი․ საერთაშორისო მართლმსაჯულების სასამართლომ დაადგინა, რომ კომპეტენცია აქვს განიხილოს სომხეთის სარჩელები, რომლებიც ეხება მკვლელობებს, წამებას, არაადამიანურ მოპყრობას, იძულებით გაუჩინარებასა და თვითნებურ დაკავებებს 2020-2023 წლების ომის დროს და მის შემდეგ.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ საერთაშორისო იურიდიულ საკითხებში წარმომადგენელმა ეღიშე კირაკოსიანმა X პლატფორმაზე დაწერა, საერთაშორისო მართლმსაჯულების სასამართლოს 2024 წლის 12 ნოემბრის გადაწყვეტილებაზე კომენტირებისას.
„მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს არ აქვს კომპეტენცია განიხილოს აზერბაიჯანის სარჩელები მთიანი ყარაბაღის პირველი ომის შესახებ 1996 წლამდე. სომხეთის მიმართ აზერბაიჯანის მოთხოვნების მოცულობა მნიშვნელოვნად შემცირებულია“, - დაწერა კირაკოსიანმა.

YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. The International Court of Justice (ICJ) has ruled that it has jurisdiction to examine Armenia’s applications regarding murder, torture, inhuman treatment, forced disappearances and arbitrary arrests during and after the 2020-2023 wars, Armenia’s Representative for International Legal Matters Yeghishe Kirakosyan said on X, referring to the ICJ November 12 judgment.
“ICJ has no jurisdiction to entertain Azerbaijan 's claims concerning the first NK war for events that ended prior to September 1996, as well as claim relating to alleged environmental harm. The scope of Azerbaijan 's claims against Armenia stands substantially reduced,” he added.
The International Court of Justice (ICJ) has rejected preliminary objections raised by Azerbaijan in the case concerning Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD) in Armenia v. Azerbaijan.