ჩვენ გვინდოდა მშვიდობის ხელშეკრულების დანახვა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ჯერ კიდევ რამდენიმე თვის წინ: მეთიუ მილერი
ერევანი, 16 ოქტომბერი, არმენპრესი. აშშ-ს არასდროს დაუკავშირებია აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის შესაძლო მშვიდობის ხელშეკრულების ხელმოწერა ბაქოში გაეროს კლიმატის ცვლილების კონფერენციის COP29-ის გამართვასთან. აშშ-ს ჯერ კიდევ რამდენიმე თვის წინ სურდა მშვიდობის ხელშეკრულების დადება ამ ორ ქვეყანას შორის.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელმა მეთიუ მილერმა განაცხადა.
„ჩვენ არასდროს დაგვიკავშირებია (რედ. – მშვიდობის) ხელშეკრულება COP-თან. ჩვენ გვინდოდა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის ხელშეკრულების დანახვა ჯერ კიდევ რამდენიმე თვის წინ და ვამტკიცებდით, რომ ეს ხელშეკრულება უნდა დადებულიყო. ვიმედოვნებდით, რომ ამას საბოლოო წერტილამდე მივიყვანდით. თუმცა, ეს უნდა გადაწყვიტონ ორივე მხარემ, და არა შეერთებულმა შტატებმა“, - განაცხადა მილერმა.

YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. The United States never tied the signing of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan to COP29 which is due to take place in Baku, State Department spokesperson Matthew Miller has said.
“We never tied the agreement to COP. We wanted to see a peace agreement between Armenia and Azerbaijan months ago and have been pushing for a peace agreement, ultimately hoped to get one over the line. But that’s up to the two parties, not the United States,” Miller said at a press briefing when asked to comment on Azerbaijan refusing to sign a peace treaty with Armenia before the COP29 in Baku in November.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has numerously offered Azerbaijan to sign a peace treaty with all the articles that have been agreed upon so far and leave the few unresolved points for further discussions. Azerbaijan has rejected the offer.