სომხეთს აქვს მკაფიო პოლიტიკური ნება, აზერბაიჯანთან მოკლე ვადაში ხელი მოაწეროს სამშვიდობო ხელშეკრულებას: სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი შეხვდა იტალიელ კოლეგას
ერევანი, 24 სექტემბერი, არმენპრესი. ნიუ-იორკში, გაეროს გენერალური ასამბლეის 79-ე სესიის ფარგლებში, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი იტალიის ვიცე-პრემიერსა და საგარეო საქმეთა მინისტრს, ანტონიო ტაიანის შეხვდა.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს გავრცელებული განცხადების მიხედვით, საუბრისას განიხილეს რეგიონალური განვითარებები. ყურადღება გამახვილდა სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობის დამყარებისკენ სომხეთის გადადგმულ ნაბიჯებზე.
არარატ მირზოიანმა აღნიშნა, რომ სომხეთს აქვს მკაფიო პოლიტიკური ნება, მოკლე ვადაში აზერბაიჯანთან ხელი მოაწეროს სამშვიდობო ხელშეკრულებას, რაც გამოიხატა სომხეთის მიერ ბოლო წარდგენილი შეთავაზების სახით.
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ რეგიონში სტაბილურობის უზრუნველყოფის სომხეთის ხედვა დაფუძნებულია ტერიტორიული მთლიანობის უპირობო პატივისცემაზე, საზღვრების ურღვევობის პრინციპზე, აგრეთვე ეკონომიკური ურთიერთდაკავშირების ინიციატივებზე.
სომხეთისა და იტალიის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა ასევე განიხილეს სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის გაღრმავების პერსპექტივები.

Armenia has unambiguous political will to swiftly sign peace treaty with Azerbaijan, FM tells Italian counterpart
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan has held a meeting with his Italian counterpart Antonio Tajani within the framework of the 79th session of the UN General Assembly in New York City.
FM Mirzoyan and FM Tajani discussed regional developments, the foreign ministry said in a readout. They discussed the steps taken by Armenia in the direction of establishing peace in South Caucasus.
FM Mirzoyan underscored that Armenia has clear political will to swiftly sign a peace treaty with Azerbaijan and the latest proposal sent to Baku regarding the draft peace treaty was directed towards it.
The Armenian Foreign Minister stressed that Armenia’s vision on ensuring regional stability is based on the principles of unconditional respect for territorial integrity and inviolability of borders, as well as initiatives aimed at economic interconnectivity.