სომხეთს აქვს მკაფიო პოლიტიკური ნება, აზერბაიჯანთან მოკლე ვადაში ხელი მოაწეროს სამშვიდობო ხელშეკრულებას: სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი შეხვდა იტალიელ კოლეგას
ერევანი, 24 სექტემბერი, არმენპრესი. ნიუ-იორკში, გაეროს გენერალური ასამბლეის 79-ე სესიის ფარგლებში, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი იტალიის ვიცე-პრემიერსა და საგარეო საქმეთა მინისტრს, ანტონიო ტაიანის შეხვდა.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს გავრცელებული განცხადების მიხედვით, საუბრისას განიხილეს რეგიონალური განვითარებები. ყურადღება გამახვილდა სამხრეთ კავკასიაში მშვიდობის დამყარებისკენ სომხეთის გადადგმულ ნაბიჯებზე.
არარატ მირზოიანმა აღნიშნა, რომ სომხეთს აქვს მკაფიო პოლიტიკური ნება, მოკლე ვადაში აზერბაიჯანთან ხელი მოაწეროს სამშვიდობო ხელშეკრულებას, რაც გამოიხატა სომხეთის მიერ ბოლო წარდგენილი შეთავაზების სახით.
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ რეგიონში სტაბილურობის უზრუნველყოფის სომხეთის ხედვა დაფუძნებულია ტერიტორიული მთლიანობის უპირობო პატივისცემაზე, საზღვრების ურღვევობის პრინციპზე, აგრეთვე ეკონომიკური ურთიერთდაკავშირების ინიციატივებზე.
სომხეთისა და იტალიის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა ასევე განიხილეს სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის გაღრმავების პერსპექტივები.

У Армении есть четкая политическая воля подписать мирный договор с Азербайджаном в короткие сроки – глава МИД РА
В рамках 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с вице-премьером Италии, министром иностранных дел Антонио Таяни.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сообщение МИД РА, собеседники обсудили региональные развития. Были упомянуты шаги, предпринятые Арменией в направлении установления мира на Южном Кавказе.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что у Армении есть четкая политическая воля подписать мирный договор с Азербайджаном в короткие сроки, что и было целью последнего предложения, представленного Арменией по проекту договора.
Глава МИД РА подчеркнул, что видение Республики Армения по обеспечению стабильности в регионе основано на безусловном уважении территориальной целостности, принципах нерушимости границ, а также инициативах, направленных на экономическую взаимосвязанность.