ფაშინიანმა სამძიმრის წერილი გაუგზავნა ირანის პრეზიდენტისა და მისი თანმხლები ეკიპაჟის გარდაცვალების გამო
ერევანი, 20 მაისი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა სამძიმრის გაუგზავნა მის უმაღლესობას ისლამური რევოლუციის უზენაეს ლიდერს სეიედ ალი ხამენეის ვერტმფრენის ჩამოვარდნის შედეგად ირანის ისლამური რესპუბლიკის პრეზიდენტისა და მისი თანმხლები ეკიპაჟის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით. კერძოდ, წერილში ნათქვამია:
„თქვენი სიმაღლე,
შოკირებული ვარ ვერტმფრენის ჩამოვარდნის შედეგად ირანის ისლამური რესპუბლიკის პრეზიდენტისა და მისი თანმხლები ეკიპაჟის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით.
სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობისა და ხალხის სახელით გულწრფელ მწუხარებას გამოვთქვამ ჩემი ძვირფასი მეგობრისა და კოლეგის პრეზიდენტის სეიედ ებრაჰიმ რაისის, საგარეო საქმეთა მინისტრის ჰოსეინ ამირ აბდოლაჰიანისა და მათი თანმხლები პირების ტრაგიკული გარდაცვალების გამო.
მე სოლიდარობას ვუცხადებ ირანის ისლამური რესპუბლიკის მთავრობასა და ხალხს, ვუსურვებ ძალას და სიფხიზლეს ამ რთულ დროს.
სომხეთის რესპუბლიკა და მისი ხალხი ახლოს არიან ჩვენს კარგ მეგობართან და მეზობელ სახელმწიფოსთან და ხალხთან ირანის ისლამური რესპუბლიკისთვის ამ რთულ პერიოდში“.

Пашинян направил телеграмму соболезнования по случаю гибели президента Ирана и сопровождающих его лиц
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования верховному лидеру Исламской революции Сейеду Али Хаменеи в связи с гибелью президента Исламской Республики Иран Сейеда Эбрахима Раиси и сопровождающих его лиц в результате крушения вертолета. В послании говорится:
“Ваше Высокопреосвященство,
Шокирован вестью о гибели президента Исламской Республики Иран и сопровождающих его лиц в результате крушения вертолета.
От имени правительства и народа Республики Армения выражаю искренние соболезнования и направляю слова утешения в связи с трагической гибелью моего дорогого друга и коллеги президента Сейеда Эбрахима Раиси, министра иностранных дел Хосейна Амира Абдоллахиана и сопровождавших их лиц.
Выражаю слова поддержки правительству и народу Исламской Республики Иран, желаю сил и стойкости в это тяжелое время.
Республика Армения и армянский народ в этот трудный для Исламской Республики Иран период рядом с нашим дружественным и соседним государством и народом”.