სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი სამუშაო ვიზიტით ბრიუსელში გაემგზავრება
ერევანი, 12 თებერვალი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი 12-13 თებერვალს სამუშაო ვიზიტით ბრიუსელში იმყოფება სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის საბჭოს მე-5 სესიაში მონაწილეობის მისაღებად.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს. არარატ მირზოიანი შეხვედრებს სხვა პარტნიორებთანაც ექნება.
13 თებერვალს სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის საბჭოს მე-5 სესია გაიმართება, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი და ევროკომისიის ვიცე პრეზიდენტი, საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი ჯოზეფბორელი.
შეხვედრის დღის წესრიგი მოიცავს საკითხთა ფართო სპექტრს. განხილული იქნება სომხეთ-ევროკავშირის ყოვლისმომცველი და გაფართოებული პარტნიორობის შეთანხმების განხორციელების პროცესი, მათ შორის სომხეთის რესპუბლიკაში განხორციელებული რეფორმები და მათი შედეგები. ასევე განიხილება სომხეთ-ევროკავშირის პარტნიორობის გაღრმავების პერსპექტივები სხვადასხვა სფეროში, არსებული პრიორიტეტებისა და არსებული ამოცანების გათვალისწინებით. ასევე განიხილება სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოების ვითარება და რეგიონალური საკითხები.
შეხვედრის შემდეგ არარატ მირზოიანი და ჯოზეფბორელი ერთობლივ პრესკონფერენციას გამართავენ. ევროკავშირის საბჭოს პრესკონფერენცია პირდაპირ ეთერში ერევნის დროით 17:00 საათზე გადაიცემა.

YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. On February 12-13, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan will pay a working visit to Brussels to participate in the 5th session of the Armenia-EU Partnership Council, the foreign ministry said in a press release.
Minister Mirzoyan will also have meetings with other colleagues.
The 5th meeting of the Armenia-EU Partnership Council will be held on February 13, with the participation of the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and Josep Borrell, the Vice President of the European Commission, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy.
The agenda of the meeting includes a wide range of issues. The implementation process of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, including the reforms implemented in Armenia and their results. The prospects of deepening the Armenia-EU partnership in various fields will also be touched upon, taking into account the current priorities and existing challenges. The security situation in the South Caucasus and regional issues will also be discussed.
Following the results of the meeting, Ararat Mirzoyan and Josep Borrell will hold a joint press conference, which will be broadcast live by the EU Council at 17:00 Yerevan time.