ნიკოლ ფაშინიანი - სომხეთსა და საქართველოს შორის ურთიერთობები თვისობრივად ახალ ეტაპზე გადავიდა
ერევანი, 26 იანვარი, არმენპრესი. სომხეთსა და საქართველოს შორის ურთიერთობები თვისობრივად ახალ ეტაპზე გადავიდა და წარმატებები დაფიქსირდა სხვადასხვა სფეროში, ხოლო მთავრობათაშორისი კომისიის შეხვედრების თავმჯდომარეობა ორი ქვეყნის პრემიერ-მინისტრების დონეზე მიუთითებს ორმხრივი ურთიერთობების მაღალ შეფასებაზე.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა თბილისში სომხეთსა და საქართველოს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის მთავრობათაშორისო კომისიის მორიგი სხდომაზე განაცხადა.
„თბილად მივესალმები საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, ჩემს კარგ მეგობარს ირაკლი ღარიბაშვილს და სომხეთის რესპუბლიკასა და საქართველოს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის მთავრობათაშორისო კომისიის მე-13 სხდომის ყველა მონაწილეს.
პირველ რიგში, მადლობა მინდა გადავუხადო ჩვენს ქართველ კოლეგებს ტრადიციული თბილი მასპინძლობისა.
ჩვენს ქვეყნებს შორის ეკონომიკურ თანამშრომლობას დიდი პოტენციალი აქვს და ჩვენი ამოცანაა წვლილი შევიტანოთ მის სრულ გამჟღავნებასა და განხორციელებაში. ამ კუთხით, მხარეებს შორის ეკონომიკური კავშირების გაღრმავებასა და განმტკიცებაში მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია ეკონომიკური თანამშრომლობის მთავრობათაშორისო კომისიას.
კმაყოფილებით მინდა აღვნიშნო, რომ მთავრობათაშორისო კომისიის სხდომის დღის წესრიგი საკმაოდ მდიდარია და მოიცავს ორმხრივი თანამშრომლობის ისეთ სფეროებს, როგორიცაა: ტრანსპორტი, კომუნიკაციები, ენერგეტიკა, საინფორმაციო ტექნოლოგიები, ჯანდაცვა, ტურიზმი, სოფლის მეურნეობა, განათლება და მეცნიერება, კულტურა, გარემოს დაცვა და ა.შ.: ხაზს ვუსვამ სხდომაზე მიღწეული შეთანხმებების სრულ შესრულებას, რაც ახალ ხარისხსა და შინაარსს მისცემს ჩვენს ქვეყნებს შორის ურთიერთობას.
მოხარული ვარ აღვნიშნო, რომ ორ ქვეყანას შორის ვაჭრობამ გასულ წელს 1 მილიარდ აშშ დოლარს გადააჭარბა. დარწმუნებული ვარ, რომ ეს არ არის მაქსიმუმი და მომდევნო წლებშიც გაგრძელდება სავაჭრო ბრუნვის დადებითი დინამიკა ორი ქვეყნის ეკონომიკის ზრდისა და თანამშრომლობის გაღრმავების გამო“, - განაცხადა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა.
ნიკოლ ფაშინიანის თქმით, ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობებში არსებული რეალობის წყალობით, შეიქმნა ახალი შესაძლებლობები თანამშრომლობისა და ერთობლივი პროექტების განსახორციელებლად. ამასთან დაკავშირებით აღსანიშნავია, რომ მიღებული იქნა გადაწყვეტილება სომხეთსა და საქართველოს შორის სტრატეგიული პარტნიორობის დამყარების შესახებ.
„დარწმუნებული ვარ, რომ ეს ფორმატი შეესაბამება ჩვენს ქვეყნებს შორის არსებული ურთიერთობების დონეს და ასევე გახსნის ახალ შესაძლებლობებს ურთიერთქმედების შემდგომი გაღრმავებისთვის“, - თქვა სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა.

Strategic partnership between Armenia and Georgia will open up new opportunities for further deepening of cooperation–PM
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS.The relations between Armenia and Georgia have entered a qualitatively new stage and recorded success in various fields, and the fact that the meetings of the intergovernmental commission are chaired at the level of the prime ministers speaks of the appreciation of bilateral relations.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated during the January 26 session of the Armenia-Georgia Intergovernmental Commission for Economic Cooperation in Tbilisi.
“I heartily greet the Prime Minister of Georgia, my good friend Irakli Garibashvili, and all the participants of the 13th session of the Intergovernmental Commission for Economic Cooperation between the Republic of Armenia and Georgia.
First, I would like to thank our Georgian colleagues for the traditional warm reception.
The economic cooperation between our countries has great potential, and our task is to contribute to its full disclosure and implementation. In this regard, the intergovernmental commission for economic cooperation has an important place in deepening and strengthening the economic ties between the sides.
I would like to state with satisfaction that the agenda of the session of the intergovernmental commission is quite inclusive and covers such areas of bilateral cooperation as transport, communication, energy, information technology, healthcare, tourism, agriculture, education and science, culture, environmental protection, etc. I attach importance to the full implementation of the agreements reached within the framework of the session, which will give new quality and substance to the relations between our countries.
I am happy to report that last year the volume of trade between the two countries exceeded 1 billion US dollars. I am sure that this is not the maximum, and in the coming years, the positive dynamics of the trade turnover will be preserved, thanks to the growth of the economies of the two countries and the deepening of interaction,” Nikol Pashinyan said.
The Armenian Prime Minister noted that due to the existing realities in the relations between the two countries, new opportunities have been created for cooperation and implementation of joint projects.
“In this regard, it is noteworthy that a decision was made on the establishment of a strategic partnership between Armenia and Georgia. I am confident that this format corresponds to the existing level of relations between our countries, and will also open new opportunities for further deepening of interaction,” concluded the PM.