ქანაანი - სატრანზიტო თანამშრომლობის განვითარება არ შეიძლება იყოს ქვეყნების ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევის საფუძველი
ერევანი, 8 იანვარი, არმენპრეს. ირანს აქვს მკაფიო პოზიციები სამხრეთ კავკასიაში არსებულ ვითარებასთან და სატრანზიტო დერეფნებთან დაკავშირებით.
როგორც„არმენპრესი“იუწყება TASS-ზე დაყრდნობით, ამის შესახებ ირანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ნასერ ქანაანმა ე.წ. „ზანგეზურის დერეფნის“ შესახებ თურქეთის ტრანსპორტისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის განცხადების საპასუხოდ განაცხადა.
„ჩვენ დიდ ძალისხმევას ვაკეთებთ რეგიონის ქვეყნებში მშვიდობის, სტაბილურობისა და უსაფრთხოების დასამყარებლად. ხაზს ვუსვამთ, რომ სატრანზიტო თანამშრომლობის განვითარება არ შეიძლება იყოს გეოპოლიტიკური ცვლილებებისა და ქვეყნების ტერიტორიული მთლიანობისა და ეროვნული სუვერენიტეტის დარღვევის საფუძველი“, - განაცხადა ქანაანმა.
თურქეთის ტრანსპორტისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა აბდულკადირ ურალოღლუმ განაცხადა, რომ თურქეთი ე.წ. „ზანგეზურის დერეფნის“ პროექტის დასრულებას 2029 წლისთვის მოელის.

Developing transit cooperation cannot be basis for violation of territorial integrity of countries – Iran
YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. Iran has clear positions regarding the situation in the South Caucasus region and transit corridors, Iran’s Foreign Ministry Spokesman Nasser Kanaani has said in response to a statement from Turkey on the so-called Zangezur Corridor.
“Iran has clear positions regarding the situation in the South Caucasus region and transit corridors, he noted. We are making a lot of efforts to establish peace, stability, and security in the regional countries. We emphasize that developing transit cooperation cannot be a basis for geopolitical changes and violation of the territorial integrity and national sovereignty of countries,” IRNA quoted Kanaani as saying at a press briefing.
The Turkish Minister of Transport and Infrastructures Abulkadir Uraloglu has said that Ankara expects to complete what he described as the “Zangezur Corridor” project by 2029.