სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ნორვეგიელ კოლეგას შეხვდა
ერევანი, 1 დეკემბერი, არმენპრესი. ეუთოს მინისტრთა 30-ე ფორუმის ფარგლებში, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი ნორვეგიის საგარეო საქმეთა მინისტრს ესპენ ბართ აიდეს შეხვდა.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის საკითხები, დაფიქსირდა როგორც ურთიერთობების განვითარების დამაკმაყოფილებელი დინამიკა, ასევე მათი გაღრმავების სურვილი.
გაიმართა აზრების გაცვლა თანამშრომლობის გაფართოების საკითხებზე, როგორც ორმხრივი ინტერესის მიზნობრივ სფეროებში, ასევე ბიზნეს საზოგადოებისთვის მიმზიდველ სფეროებში.
სომხეთისა და ნორვეგიის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა განიხილეს სამხრეთ კავკასიაში ბოლო მოვლენები.
მინისტრმა მირზოიანმა კოლეგას გააცნო სომხეთის ხედვა რეგიონში სტაბილურობისა და გრძელვადიანი მშვიდობის დამყარების შესახებ, ასევე ამ მიმართულებით განხორციელებული კონკრეტული ინიციატივები და ქმედებები. ამ კონტექსტში, ხაზი გაუსვა ყოვლისმომცველი რეგიონული პროგრამების განხორციელებას. არარატ მირზოიანმა დეტალურად განმარტა სომხეთის მთავრობის მიერ შემუშავებული პროექტის „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ ცალკეული კომპონენტები.

Norwegian Foreign Minister briefed on Crossroads of Peace project developed by Armenian government
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has met with Norway’s Foreign Minister Espen Barth Eide within the framework of the 30th OSCE Ministerial Council.
The foreign ministers discussed topics related to cooperation between the two countries, noting the positive dynamics of development of ties and readiness to further enhance partnership, the foreign ministry said in a readout.
Ideas were exchanged around enhancing cooperation in targeted directions of mutual interest, as well as directions attractive for business circles.
The Armenian and Norwegian foreign ministers comprehensively discussed the latest developments and trends in the South Caucasus.
Minister Mirzoyan presented to the Norwegian FM the Armenian vision of establishing stability and lasting peace in the region, as well as specific initiatives and measures taken in this direction. In this context, attaching importance to the implementation of broad regional projects, FM Mirzoyan elaborated on individual components of the Crossroads of Peace project developed by the Armenian government.