სომხეთის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ ალენ სიმონიანმა იაპონიის ელჩი ფუკუშიმა მასანორი მიიღო
2 ნოემბერს სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ ალენ სიმონიანმა იაპონიის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ფუკუშიმა მასანორი მიიღო, რომელიც ასრულებს თავის დიპლომატიურ მისიას სომხეთში. „არმენპრესის“ ცნობით, ეროვნული ასამბლეის ინფორმაციით, ალენ სიმონიანმა მაღალი შეფასება მისცა ელჩის მუშაობას, მის თბილ დამოკიდებულებას ჩვენი ქვეყნისა და ჩვენი ხალხის მიმართ.
სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ იაპონია სომხეთის უმნიშვნელოვანესი პარტნიორია, სომხეთი დაინტერესებულია მრავალპოლუსიანი თანამშრომლობის გაღრმავებით საპარლამენტთაშორისო ურთიერთობების განვითარების გათვალისწინებით.
ალენ სიმონიანმა განაცხადა, რომ სომხეთი დიდად აფასებს იაპონიის გზავნილებს რეგიონში აზერბაიჯანის ძალის გამოყენების პოლიტიკის მიუღებლობასთან დაკავშირებით. მან მადლობა გადაუხადა იაპონიის მთავრობას 2 მილიონი აშშ დოლარის გამოყოფისთვის მთიან ყარაბაღში 100 000-ზე მეტი იძულებით გადაადგილებულ სომეხთა დასახმარებლად.
მხარეებმა „მშვიდობის გზაჯვარედინზე“ პროექტი განიხილეს. ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ შემოთავაზებულია პროექტში იაპონიაც შეუერთდეს. მან ელჩს აცნობა, რომ სომხეთი 2025 წელს ოსაკაში დაგეგმილ გამოფენაში მიიღებს მონაწილეობას.
შეხვედრის დასასრულს ელჩმა მადლობა გადაუხადა პარლამენტთან მუშაობის პერიოდში მჭიდრო თანამშრომლობისთვის. მან იმედი გამოთქვა, რომ დაწყებული პროგრამები უწყვეტი იქნება.

Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян принял посла Японии Фукусиму Масанори
2 ноября председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Японии Фукусиму Масанори, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на НС, Ален Симонян высоко оценил работу посла, его теплое отношение к нашей стране и нашему народу, о чем свидетельствовала и готовность посла изучать армянский язык.
Спикер НС РА подчеркнул, что Япония является важнейшим партнером Армении, и Армения заинтересована в углублении многополярного сотрудничества, учитывая и развитие межпарламентских отношений.
Ален Симонян подчеркнул, что Армения высоко ценит четкие послания Японии о неприемлемости политики применения силы со стороны Азербайджана в регионе. Он выразил благодарность правительству Японии за предоставление 2 миллионов долларов США на оказание помощи более 100 000 принудительно перемещенным армянам Нагорного Карабаха.
Стороны обсудили возможности проекта «Перекресток мира». Спикер Национального собрания отметил, что Японии также предлагается присоединиться к этому проекту. Он сообщил послу, что Армения в 2025 году примет участие в выставке, запланированной в Осаке.
В завершение встречи посол выразил благодарность за работу с парламентом в период его пребывания в должности, подчеркнув, что начатые программы будут продолжены.