2025 թվականին Հայաստանը բոլոր ուղղություններով իրականացրել է ակտիվ ու հավասարակշռված քաղաքականություն. Ջոնի Մելիքյան
Անցնող տարին բավականին հագեցած էր արտաքին քաղաքական իրադարձություններով, ինչը վկայում է ՀՀ կառավարության կողմից հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության և այդ ոլորտում դիվերսիֆիկացմանը միտված քայլերի, ինչպես նաև բոլոր ուղղություններով իրականացված ակտիվ աշխատանքի մասին։
«Արմենպրես»-ի «Փոդքասթ» հաղորդման շրջանակում այդ կարծիքը հայտնեց միջազգայնագետ Ջոնի Մելիքյանը։
Հաղորդման հյուրը հանգամանորեն անդրադարձավ մասնավորապես Հայաստան-ԱՄՆ, Հայաստան-Ռուսաստան, Հայաստան-Հնդկաստան, Հայաստան-Չինաստան և Հայաստան-Վրաստան հարաբերություններին՝ տեսակետներ հայտնելով այդ ուղղություններում անցնող տարվա ընթացքում տեղի ունեցած կարևոր իրադարձությունների վերաբերյալ։
Մասնավորապես հայ-ամերիկյան հարաբերությունների համատեքստում Մելիքյանը կարևորեց օգոստոսին Վաշինգտոնում կնքված համաձայնագրերը, որոնք կենսական նշանակություն ունեն ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլև տարածաշրջանային համագործակցության տեսանկյունից։
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին՝ միջազգայնագետն ընդգծեց նաև արդյունավետ փոխգործակցության հանգամանքը ԵԱՏՄ կառույցի շրջանակում։
Վերջին տարիներին Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակա ուղղություններից է դարձել Հնդկաստանի հետ համագործակցությունը, որի առավել հետաքրքիր դրսևորումներին մեր զրուցակիցն անդրադարձավ հաղորդման ընթացքում։
Հայ-չինական հարաբերությունների համատեքստում նա շեշտեց այն իրողությունը, որ երկու երկրների կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» մեգանախագծերը համադրվելով՝ կարող են նոր էջ բացել տարածաշրջանային համագործակցության ասպարեզում՝ նպաստելով ոչ միայն երկկողմ, այլև բազմակողմ հարաբերությունների զարգացմանը։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հայ-վրացական հարաբերությունները վաղուց արձանագրել են կայուն զարգացման դինամիկա, գալիք տարին, Մելիքյանի համոզմամբ, նույնպես կարող է լինել արգասաբեր, եթե շարունակաբար օգտագործվի քաղաքական ու տնտեսական ներուժը, համատեղ իրականացվեն տարածաշրջանի լոգիստիկ և հաղորդակցական հնարավորությունները։

В 2025 году Армения вела активную и сбалансированную политику по всем направлениям: Джонни Меликян
Уходящий год был весьма насыщен внешнеполитическими событиями, что свидетельствует о сбалансированной внешней политике правительства Армении и шагах, направленных на диверсификацию в этой области, а также об активной работе, проводимой по всем направлениям.
Такое мнение высказал международный эксперт Джонни Меликян в рамках программы “Подкаст” на “Арменпресс”.
Гость программы подробно затронул отношения между Арменией и США, Арменией и Россией, Арменией и Индией, Арменией и Китаем, а также Арменией и Грузией, изложив свои взгляды на важные события, произошедшие в этих направлениях в течение уходящего года.
В частности, в контексте армяно-американских отношений Меликян подчеркнул важность соглашений, подписанных в Вашингтоне в августе, которые имеют жизненно важное значение не только для двусторонних отношений, но и для регионального сотрудничества.
Говоря об армяно-российских отношениях, эксперт подчеркнул и факт эффективного сотрудничества в рамках структуры ЕАЭС.
В последние годы одним из приоритетных направлений внешней политики Армении стало сотрудничество с Индией, наиболее интересные проявления которого наш собеседник представил в ходе программы.
В контексте армяно-китайских отношений он подчеркнул, что мегапроекты “Перекресток мира” и “Один пояс, один путь”, выдвинутые обеими странами, в совокупности могут открыть новую страницу в сфере регионального сотрудничества, способствуя развитию не только двусторонних, но и многосторонних отношений.
Учитывая тот факт, что в армяно-грузинских отношениях уже давно выражается динамика стабильного развития, предстоящий год, по мнению Меликяна, также будет плодотворным, при полном использовании политического и экономического потенциала и совместной реализации логистических и коммуникационных возможностей региона.