Չինաստանի լուսնային զոնդը վերադարձել է Երկիր՝ Լուսնի հազվագյուտ նմուշներով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի լուսնային զոնդը վերադարձել է Երկիր՝ իր հետ բերելով լուսնի չհետազոտված հակառակ կողմից առաջին նմուշները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Xinhua գործակալությունը։
«Չանյե-6» զոնդը, որն այդպես անվանվել է չինական դիցաբանության լուսնի աստվածուհու պատվին, վայրէջք է կատարել նախանշված վայրում՝ Չինաստանի Ներքին Մոնղոլիայի Ինքնավար Մարզում, տեղական ժամանակով ժամը 14։07-ին։
«Չանյե-6»-ի առաքելությունը տևել է գրեթե երկու ամիս։
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը շնորհավորել է «Չանյե-6»-ի հաջող առաքելության կապակցությամբ՝ դա անվանելով կարևոր ձեռքբերում տիեզերքի և գիտական տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջատար երկիր դառնալու իր նպատակներին հասնելիս։
Լուսնի հակառակ կողմ տեխնիկապես դժվար է հասնել խորդուբորդ տեղանքի և խորը խառնարանների պատճառով:
Գիտնականներին հետաքրքրում է Լուսնի՝ այս քիչ հետազոտված կողմը, քանի որ հույս կա, որ այնտեղ կարող են լինել սառույցի հետքեր, որից կարելի է ստանալ ջուր, թթվածին և ջրածին։
Չինաստանը միակ երկիրն է, որին հաջողվել է վայրէջք կատարել Լուսնի հակառակ կողմում։ Նման առաքելություն երկիրն իրականացրել էր նաև 2019 թվականին։ Սա Չինաստանի վեցերորդ առաքելությունն է դեպի լուսին, երկրորդը՝ դեպի դրա հակառակ կողմ։

Китайский лунный зонд вернулся на Землю с редкими лунными образцами
Китайский лунный зонд вернулся на Землю, привезя с собой первые образцы с неисследованной обратной стороны Луны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Xinhua.
Зонд “Чанъэ-6”, названный в честь богини луны в китайской мифологии, приземлился в назначенном месте - в автономном районе Китая Внутренняя Монголия в 14:07 по местному времени.
Миссия “Чанъэ-6” длилась почти два месяца.
Председатель КНР Си Цзиньпин поздравил “Чанъэ-6” с успешной миссией, назвав это важным достижением в реализации цели стать ведущей страной в области космических и научных технологий.
До обратной стороны Луны технически трудно добраться из-за пересеченной местности и глубоких кратеров.
Учёных интересует эта малоизученная сторона Луны, поскольку есть надежда, что здесь могут быть следы льда, из которого можно получить воду, кислород и водород.
Китай - единственная страна, которой удалось высадиться на противоположной стороне Луны. Подобную миссию страна осуществила и в 2019 году. Это шестая миссия Китая на Луну и вторая на ее обратную сторону.