Պետությունը կյանքի է կոչել ավելի քան 460 սուբվենցիոն ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը համայնքների և մասնավոր սեկտորի համաֆինանսավորմամբ 2019-ին 483 սուբվենցիոն ծրագրերից արդեն կյանքի է կոչել 462-ը: Պետությունը կատարել է իր խոստումը` դրանց համար տրամադրելով 10 մլրդ դրամի շրջանակներում ֆինանսավորում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին իր տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում հայտնեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«2019-ին շուրջ 483 սուբվենցիոն հայտ էր հաստատվել, որից 462 ծրագիր կյանքի է կոչվել կամ գոնե 2020-ին կավարտվի: Դրանք 16.4 մլրդ դրամի ծրագրեր են, որից համայնքային ֆինանսավորումը կազմում է 6.8 մլրդ, իսկ պետական ֆինանսավորումը` 9.6 մլրդ դրամ: Այսինքն՝ ՀՀ կառավարությունն իր խոստման համաձայն` 10 մլրդ դրամի շրջանակներում տրամադրել է 9.6 մլրդ դրամ պետական ֆինանսավորում, որի արդյունքում մենք համայնքներում ունենք զգալի ձեռքբերումներ»,-ասաց Պապիկյանը:
Նախարարը շեշտեց`շատ են կարևորում սուբվենցիոն ծրագրերը, քանի որ դրանք պետություն-համայնք և արդեն իսկ իրենց ջանքերով մասնավոր համագործակցության կարևոր արդյունք են: «Մենք այս ճանապարհով փորձում ենք տարբեր համայնքներում բնակվող մեր հայրենակիցների ունեցած հնարավորությունները, որոնք պատրաստ են տրամադրել համայնքին, օգտագործել համայնք-պետություն համագործակցության շրջանակում` ի շահ համայնքի»,-ասաց նախարարը:
Սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում այս տարի կատարվել են շուրջ 112 կմ ասֆալտապատման աշխատանքներ` համայնքային համաֆինանսավորմամբ, պետական և մասնավոր աջակցությամբ: Սուբվենցիոն ծրագրերով այս տարի կատարվել է նաև խմելու ջրի և ջրահեռացման համակարգին առնչվող 46 ծրագիր: 32 համայքների 39 բնակավայրերում իրականացվել են ոռոգման համակարգի աշխատանքներ:

Государство реализовало более 460 субвенциальных программ
Правительство Армении при софинансировании общин и частного сектора в 2019 году из 483 субвенциальных программ уже осуществило 462. Государство выполнило свои обещания, предоставив на их реализацию финансирование в рамках 10 млрд драмов.
Как передает «Арменпресс», об этом на итоговой пресс-конференции сказал министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян.
“В 2019 году было утверждено около 483 субвенциальных заявок, 462 из которых были реализованы, некоторые будут завершены до 2020 года. Это программы на 16,4 млрд драмов, из которых муниципальное финансирование составляет 6,8 млрд, а государственное финансирование - 9,6 млрд драмов. То есть, согласно своему обещанию, правительство РА из 10 млрд драмов предоставило государственное финансирование в размере 9,6 млрд драмов, в результате чего в общинах есть значительные достижения”, - сказал Папикян.
Министр подчеркнул, что субвенциальные программы очень важны, поскольку они являются результатом сотрудничества между государством и общиной. Мы таким образом пытаемся использовать возможности наших соотечественников, проживающих в разных общинах, которые в рамках сотрудничества община-государство готовы сотрудничать в интересах общины”, - сказал министр.
В рамках субвенциальных программ в этом году при софинансировании общин, государственного и частного сектора было асфальтировано около 112 км дорог. По субвенциальным программам в этом году было реализовано 46 программ, связанных с системой питьевой воды и водоотвода. В 39 населенных пунктах 32 общин осуществлены работы по ремонту оросительной системы.