Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանի նախկին նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին նախագահ Սամվել Ուզունյանը մեղադրանք է առաջադրվել կաշառք ստանալու հատկանիշներով և: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեսյբուքի իր էջում գրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
«Նախնական քննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատակից հանդիսացող Ս. Ու.-ն, մի դեպքում 2014 թվականի հոկտեմբերին ներկայացված քաղաքացիական հայցի գործով հայցվորի օգտին դատական ակտ կայացնելու համար միջնորդելու, մեկ այլ դեպքում 2007թ. տեղի ունեցած դեպքի առթիվ հարուցված, ապա վարույթը կարճված քրեական գործով տուժողի օգտին գործողություններ կատարելու՝ ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելուն՝ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով նպաստելու համար, նրանցից պահանջել և տարբեր ժամանակահատվածներում ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ մի դեպքում 13.000 ԱՄՆ դոլարին, մյուս դեպքում՝ 38.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամի կաշառք»,- գրել է Աբրահամյանը:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությունը բավարար հիմք է տալիս Սամվել Ուրզունյանը սույն քրեական գործով ներգրավելու որպես մեղադրյալ և առաջադրելու մեղադրանք՝ մի դրվագով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, մյուս դրվագով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարքներն առերևույթ կատարելու համար:
«Քրեական գործով ձեռք բերված նյութերը բավարար հիմք են տալիս ենթադրելու, որ ազատության մեջ մնալով, նա կարող է թաքնվել քրեական վարույթն իրականացնող մարմնից, ինչպես նաև քրեական դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու եղանակով խոչընդոտել մինչդատական վարույթում կամ դատարանում գործի քննությանը:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատարը ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդին ներկայացրել է միջնորդություններ՝ տալու համաձայնություն դատական իշխանության մարմնի ղեկավար նախկին աշխատակից հանդիսացած անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են»,- գրել է Աբրահամյանը:

Бывшему председателю суда административных округов Аван и Нор Норк предъявлено обвинение
Бывшему председателю суда общей юрисдикции административных округов Аван и Нор Норк Самвелу Узуняну предъявлено обвинение в получении взятки.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил советник генпрокурора РА Гор Абрамян.
«В совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, было установлено, что С.У. в одном случае – в ходатайстве о вынесении решения в пользу истца по гражданскому иску, поданному в октябре 2014 года; в другом случае – в действиях в пользу пострадавшего по делу 2007 года (привлечение к ответственности предположительно совершившего преступление), злоупотреблении своего положения для оказания помощи, востребования и получения больших сумм в разное время: в одном случае - 13 000 долларов США, в другом - 38 тысяч долларов в драмовом эквиваленте», - написал Абрамян.
Совокупность доказательств, полученных на предварительном следствии, дает достаточные основания для привлечения Самвела Урзуняна в качестве обвиняемого по данному уголовному делу и для предъявления обвинения: по одному делу – по п.1 ч.3 статьи 38-34-312 Уголовного кодекса Республики Армения, и по другому делу – по пп.2 и 3 ч. 4 ст. 311 Уголовного кодекса Республики Армения.
«Материалы, полученные по уголовному делу, дают достаточные основания полагать, что, оставаясь на свободе, он может скрываться от органа, осуществляющего уголовное производство, а также препятствовать судебному преследованию или суду над лицом, участвующим в уголовном процессе, путем незаконного вмешательства.
Учитывая эти обстоятельства, исполняющий обязанности Генерального прокурора Республики Армения подал ходатайства в Высший судебный совет Республики Армения об утверждении уголовного преследования и лишения свободы в отношении бывшего работника главы судебной власти», - написал Абрамян.