Սփյուռքահայերը Հայաստանում արտոնությամբ բացել են տեխնոլոգիական ոլորտի շուրջ 45 ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը Հայաստանում տաղանդի ներհոսք է նկատում, 2019-ին տեխնոլոգիական ոլորտի սկսնակ ընկերությունների համար տրվող արտոնություններով շուրջ 45 ընկերություններ բացվել են սփյուռքահայերի կողմից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արշակյանն այս մասին հայտնեց իր տարեկան ասուլիսում:
«Այս տարի տեխնոլոգիական ոլորտի շուրջ 230 նորաստեղծ ընկերություններ դիմել են հարկային արտոնություններստանալու համար: Ընդհանուր առմամբ, իրենց ներկայացրած թվերով շուրջ 1200 նոր աշխատատեղ են ստեղծել: Մենք ունենք սփյուռքից դիմած անհատների և ընկերությունների մեծ թիվ՝ դիմածների շուրջ 15-20 տոկոսը: Շուրջ 45 ընկերություն բացվել է սփյուռքահայերի կողմից: Սա նշանակում է, որ տաղանդի ներհոսք ունենք»,-ասաց Արշակյանն ու դա համարեց շատ լավ նորություն:
Հարկային արտոնություն ստանալու ծրագրով դիմել են Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Հոլանդիայից, Ավրստալիայից, Վրաստանից, Շվեյցարիայից, Իրանից, Գերմանիայից, Նիդերլանդներից, Միացյալ Թագավորությունից: Դիմող ընկերությունները գործունեություն են ծավալում տարբեր ուղղություններով՝ ծրագրային ապահովման, էլեկտրոնիկայի, միկրոէլեկտրոնիկայի, արհեստական բանականության և այլն:
Հայաստանում բացվել են նաև միջազգային ընկերությունների նոր գրասենյակներ:
ՏՏ ոլորտի պետական աջակցության մասին ՀՀ օրենքն ուժի մեջ է մտել 2015 թ., որի արդյունքում ՏՏ ոլորտում նոր ստեղծվող տնտեսավարող սուբյեկտներին տրամադրվում են հարկային արտոնություններ: 2019-ի ապրիլին ԱԺ-ն ընդունել է օրենք, որով նորաստեղծ ընկերությունների համար հնարավորություն է ստեղծվում հարկային արտոնություններից օգտվելու ժամկետը երկարացնել մինչ 2022թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:

Nearly 45 technological companies opened by Diaspora-Armenians in Armenia with tax privileges
YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. Armenia’s minister of high technological industry Hakob Arshakyan says there is an inflow of talent to Armenia as in 2019 nearly 45 companies in the technology field were opened in the country by the Diaspora-Armenians with the privileges granted for startups.
“This year nearly 230 startup companies in the technology field have applied for getting tax privileges. According to the data presented by them they have created a total of 1200 new jobs. We have a great number of individuals and companies from the Diaspora who submitted applications, nearly 15-20% of those who applied. Around 45 companies have been opened by the Diaspora-Armenians. This means that we have an inflow of talent”, the minister told reporters at his annual press conference.
The applications on getting tax privilege were received from France, USA, Russia, the Netherlands, Australia, Georgia, Switzerland, Iran, Germany, UK. The companies operate in various directions, such as software, electronics, artificial intelligence, etc.