ԵՄ-ն գոհունակություն է հայտնել ՀՀ-ի կողմից բարեփոխումների իրականացման առաջընթացի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում դեկտեմբերի 16-ին կայացել է ԵՄ-ՀՀ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ներքո ստեղծված ԵՄ-ՀՀ Գործընկերության կոմիտեի 2-րդ հանդիպումը, որի ժամանակ քննարկվեց Համաձայնագրի կատարման ընթացքը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունից:
Համաձայնագիրը կարևոր դերակատարում ունի ՀՀ կառավարության հավակնոտ և երկարաժամկետ ռազմավարական տեսլականին համահունչ բարեփոխումների իրականացման և երկրի արդիականացման գործում:
Եվրոպական միությունն իր գոհունակությունն է հայտնել մինչ այժմ Հայաստանի կողմից բարեփոխումների օրակարգի իրականացման առաջընթացի կապակցությամբ, մասնավորապես դատական և հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարությունների ուղղությամբ: Միևնույն ժամանակ Եվրամիության և Հայաստանի միջև առկա է հաջողված համագործակցություն ԵՄ-ՀՀ արդարադատության երկխոսության շրջանակում: ԵՄ կողմն ընդգծել է Հայաստանի կողմից որդեգրված բարեփոխումների ուղու շարունակումը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովման տեսանկյունից։ Բարեփոխումը պետք համապատասխանի իրավունքի գերակայության հիմնական սկզբունքներին և հիմնված լինի բոլոր շահագրգիռ կողմերի, ներառյալ՝ քաղհասարակության հետ ընդգրկուն երկխոսության և գործընկերության վրա: Որպես Հայաստանի բարեփոխումների առանցքային գործընկեր՝ ԵՄ-ն պատրաստ է տրամադրել բարեփոխումների մշակման և իրականացման, ինչպես նաև ԵՄ չափանիշներին մոտարկման ուղղությամբ կառավարության կարողությունների ուժեղացման համար անհրաժեշտ փորձագիտական և ֆինանսական հետագա աջակցություն:
Գործընկերության կոմիտեն քննարկել է նաև ՀԸԳՀ-ի իրականացման ընթացքը տրանսպորտի, էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի բնագավառներում՝ ուղղորդելով դեպի հետագա առավել մանրամասն քննարկումների կազմակերպմանը փորձագետների մակարդակով ԵՄ-Հայաստան էներգիայի, տրանսպորտի, շրջակա միջավայրի, կլիմայի գործողության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի շրջանակում, որը տեղի կունենա 2020 թվականի մարտին Երևանում։
Եվրամիության և Հայաստանի միջև կշարունակվի կրթական բարեփոխումների շուրջ երկխոսությունը: Կողմերը հետամուտ կլինեն համագործակցությանը հետազոտությունների ոլորտում «Հորիզոն 2020» ծրագրի ներքո և խորհրդակցություններ կսկսեն «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրի շուրջ։ Ավելին, ԵՄ-ն և Հայաստանը կդիտարկեն երիտասարդության ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի մշակման հնարավորությունները:
Քննարկվել են նաև տնտեսական զարգացման, անվտանգության, Արևելյան գործընկերության և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպումը համանախագահել են Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Լյուկ Դևինը և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը:

ЕС выразил удовлетворение прогрессом Армении в процессе осуществления реформ
Второе заседание Комитета по партнерству между ЕС и Арменией, созданного в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией (SAPP), состоялось в Брюсселе 16 декабря. Об этом Арменпресс сообщили в Делегации ЕС в Армении.
Соглашение играет важную роль в осуществлении реформ, созвучных амбициозному и долгосрочному стратегическому видению правительства РА и модернизации страны.
Европейский союз выразил удовлетворение прогрессом в реализации Арменией повестки реформ, в частности, в направлении новых судебных и антикоррупционных стратегий. В то же время между Евросоюзом и Арменией существует успешное сотрудничество и в рамках диалога ЕС-РА по юстиции. Сторона ЕС подчеркнула продолжение реформ, осуществляющих Арменией, в том числе и с точки зрения обеспечения защиты прав человека. Реформы должны соответствовать основным принципам верховенства права и основываться на всеобъемлющем диалоге и партнерстве со всеми заинтересованными сторонами, включая и гражданское общество. Как ключевой партнер реформ Армении, ЕС готов предоставить необходимую экспертную и финансовую помощь для разработки и реализации реформ, а также усиления возможностей правительства в направлении сближения стандартов ЕС.
Комитет партнерства также обсудил ход реализации программ в сферах транспорта, энергетики и окружающей среды, направив их на организацию более детальных обсуждений на уровне экспертов в рамках подкомитета ЕС-Армения по вопросам энергетики, транспорта, окружающей среды, климатических действий и гражданской обороны, который состоится в марте 2020 года в Ереване.
Между ЕС и Арменией будет продолжен диалог вокруг образовательных реформ. Стороны будут последовательны и в вопросе сотрудничества в области исследований в рамках программы “Горизонт 2020” и начнут консультации по программе “Горизонт Европа”. Более того, ЕС и Армения рассмотрят возможности разработки программы стратегии и плана действий молодежи.
Были обсуждены также и вопросы экономического развития, безопасности, Восточного партнерства и региональных развитий.
На заседании сопредседательствовали заместитель генерального директора Европейской службы внешних действий по Европе и Центральной Азии Люк Девин и заместитель министра иностранных дел Республики Армения Авет Адонц.