Սիրիայում Թուրքիայի զինված ուժերի կողմից իրականացրած «Դաժանության ակունք» օպերացիան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Հանրապետության զինված ուժերի (ԹՀ ԶՈւ) «Խաղաղության ակունք» օպերացիայի շրջանակներում իրականացված Սիրիայի քրդաբնակ տարածքների «մաքրման» աշխատանքների ընթացքում Սիրիական ազատ բանակի առաջնային ստորաբաժանումների գործողություններում գրանցվել են տեղի բնակչության և Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի գերիների հանդեպ դաժան վերաբերմունքի դեպքեր: Սիրիայում թուրքական բանակի կողմից կռվող սիրիացի գրոհայինները աչքի են ընկել քուրդ աշխարհազորայինների նկատմամբ վայրագություններով։ Համացանցում տեղադրված է տեսանյութ, որտեղ սիրիացի գրոհայինները թուրքական զինվորականների ուղղորդմամբ բռնաբարում, այնուհետև գլխատում և պղծում են գերի քուրդ կանանց դիակները:
ԹՀ ԶՈՒ-ն Սիրիայի Էտ-Թելլ-էլ-Աբյան բնակավայրում իրականացնում է ազգությամբ հայերի ցուցակագրումը, քանի որ վերջիններս միջազգային հանրությանը կոչ են արել կանգնեցնել ԹՀ ԶՈՒ կողմից իրականացվող ագրեսիան խաղաղ բնակչության դեմ: Սիրիայում բնակվող ազգությամբ հայերի ցուցակագրումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Թուրքիան այդ կերպ շարունակում է երիտթուրքերի որդեգրած ուղին: Հետամուտ լինելով բերված փաստարկներին, չի բացառվում, որ ԹՀ ԶՈՒ տիրապետության տակ գտնվող սիրիական տարածքներում իրականացվի տեղի քրիստոնյա բնակչության բռնի վերաբնակեցում:
Այսպիսով, պաշտոնական Անկարայի առաջնային խնդիրներն են հանդիսանում՝ ԹՀ ԶՈՒ տիրապետության տակ գտնվող սիրիական տարածքներում իրականացնել թուրքամետ սիրիացիների բնակեցում և այդ տարածքների ընդերքի հարստության ապօրինի օգտագործում: Սակայն Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի ռազմական գործողության համար քրդերի դեմ տխրահռչակ պայքարը ոչ այլ ինչ է, քան շղարշ, որը պետք է կոծկի երկրի իշխող շրջանակների իրական հետաքրքրությունը։ Իսկ հիշատակված հետաքրքրությունն առաջին հերթին բխում է Թուրքիայի՝ Հյուսիսային Իրաքից Սիրիայի հյուսիսով դեպի Թուրքիայի հարավ և հարավ - արևմուտք ՝ Ջեյհան, Իսկենդերուն և Յումուրթալըք նավահանգիստների տարածքով անցնող տարանցիկ նավթամուղերին լիովին տիրանալու Անկարայի վաղեմի ձգտումը։

Операция “Истоки жестокости”, осуществленная ВС Турции в Сирии
В ходе работ по зачистке территорий Сирии, населенных курдами, осуществленных в рамках операции Вооруженных сил Турецкой Республики “Истоки мира”, в действиях первичных подразделений Сирийской свободной армии зафиксированы случаи жестокого обращения с местным населением и пленными из демократических сил Сирии. Сирийские боевики, воюющие со стороны турецкой армии в Сирии, отличились зверствами в отношении курдских ополченцев. В интернете размещено видео, на котором сирийские боевики под руководством турецких военных насилуют, а затем обезглавливают и оскверняют тела пленных курдских женщин.
ВС ТР в сирийском населенном пункте Эт-Телл-Эль-Абян составляют списки армян, так как они призвали международное сообщество остановить агрессию ВС ТР против мирного населения. Перепись армян, проживающих в Сирии, еще раз доказывает, что таким образом Турция становится на путь, избранный и младотурками. Не исключено, что, проявляя последовательность, на сирийских территориях, находящихся под контролем ВС ТР, будет осуществлено насильственное переселение местного христианского населения.
Таким образом, первоочередными задачами официальной Анкары являются заселение протурецких сирийцев на сирийских территориях, находящихся во владении ВС ТР, и незаконное использование недр этих территорий. Печально известная борьба Турции с курдами на севере Сирии - это не что иное, как ширма, которая должна скрыть реальный интерес правящих кругов страны. А упомянутый интерес в первую очередь исходит из давнего стремления Анкары полностью завладеть транзитными нефтепроводами, проходящими через порты Джейхан, Искендерун и Юмурталык от Северного Ирака к северу от Сирии на юг и юго-запад Турции.