Արցախի հանրաքվե. իրավական փաստարկները և ադրբեջանական միֆերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի ժողովրդի ազատ կամահայտնությամբ 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին հանրաքվեի միջոցով ամրագրվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը:
Ի պատասխան ադրբեջանական կողմի անհիմն պնդումների, թե անկախության հանրաքվեն անցկացվել է մի շարք օրենսդրական ակտերի խախտմամբ՝ հարկ ենք համարում անդրադառնալ նախ հանրաքվեի իրականացման իրավական հիմք հանդիսացող 1990թ. ապրիլի 3-ին ընդունված «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքին, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության սուբյեկտի անկախացման գործընթացին և դրանից հետո ԼՂՀ վերաբերյալ ընդունված անօրինական որոշումներին։
«ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքի 3-րդ հոդվածով ինքնավար հանրապետությունների ժողովուրդներն ու ինքնավար սուբյեկտները իրավունք էին ստանում ինքնուրույն կերպով որոշելու ԽՍՀՄ կամ դուրս եկող միութենական հանրապետության կազմում մնալու հարցը, ինչպես նաև սեփական պետաիրավական կարգավիճակը։ Իսկ ինչ վերաբերում է միութենական հանրապետություններում որևէ կոնկրետ տեղանքում բնակչության մեծամասնություն կազմող հավաք (կոմպակտ) բնակվող ազգային խմբերին՝ հանրաքվեի արդյունքներն ամփոփելիս՝ քվեարկության արդյունքներն այդ վայրերում պետք է հաշվարկվեին առանձին։ Օրենքով, փաստորեն, ամրագրվում էր ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը ԽՍՀՄ տարածքում էթնիկ խմբերով կոմպակտ բնակվող տարածքներում, ինչպես նաև վարչատարածքային այն միավորներում, որոնք ձևավորվել էին Կենտրոնի որոշմամբ։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից այդքան շահարկվող իրավունքներ ոտնահարելու մեղադրանքներին, հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ Արցախի բնակչության իրավունքների ոտնահարում էր 1991թ. հոկտեմբերի 26-ին ԱՀ ԳԽ «ԼՂԻՄ լուծարման մասին» օրենքը, որը հակասում է ԽՍՀՄ Սահմանադրության 86-րդ հոդվածին, որով ինքնավար մարզի վերաբերյալ օրենքն ընդունվում էր միութենական հանրապետության ԳԽ կողմից՝ ինքնավար մարզի ժողովրդական պատգամավորների ներկայացմամբ: Այդ որոշմամբ չեն պահպանվել նաև ԽՍՀՄ սահմանադրության 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 108-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ինչպես նաև «ԽՍՀՄ և ֆեդերացիայի սուբյեկտների միջև լիազորությունների սահմանափակման» մասին 1990թ. ապրիլի 26-ի ԽՍՀՄ օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսվող դրույթները, որոնցով ինքնավար կազմավորումների կարգավիճակի փոփոխման վերաբերյալ յուրաքանչյուր որոշում իրավաբանական ուժ էր ստանում միայն ԽՍՀՄ գերագույն մարմինների կողմից հաստատվելու դեպքում։ Եվ ի վերջո՝ որոշումը հակասում էր նաև 1981թ. հունիսի 16-ին ընդունված Ադրբեջանի ԽՍՀ օրենքին, որով արգելվում էր ԼՂԻՄ սահմանների խախտում՝ առանց վերջինիս համաձայնության։
Բացի վերոնշյալը, Ադրբեջանի ԽՍՀ անկախացման գործընթացը իրականացվել է հայկական բնակչության իրավունքների մի շարք այլ խախտումներով.
• ինքնավար կազմավորումներում հանրաքվեն պետք է անցկացվեր առանձին (հոդված 3), մինչդեռ հանրաքվե անցկացնելու հարցերը կարգավորող ԱՀ գերագույն մարմնի ազգային խորհրդի ընդունած որոշման մեջ ԼՂԻՄ-ը նշվում է «նախկին ԼՂԻՄ» ձևակերպմամբ՝ դիտարկվելով որպես սովորական վարչատարածքային միավոր՝ առանց հատուկ կարգավիճակի, իսկ հանրաքվեի արդյունքը որոշվելու էր ողջ հանրապետությունում անցկացված հանրաքվեի ձայների ընդհանուր հաշվարկի հիման վրա, և ոչ թե առանձին, ինչպես նախատեսում էր օրենքը,
• հանրաքվեի դրված չէր ԽՍՀՄ կազմում մնալու կամ դուրս գալու մասին հարցը, այլ՝ Ադրբեջանի ԳԽ ընդունած «Ադրբեջանի Հանրապետության անկախության վերականգնման մասին» սահմանադրական ակտին բնակչության կողմ լինել-չլինելու հարցը։ Իսկ նշված սահմանադրական ակտը, բացի Ադրբեջանի անկախացման մասին հարցից, պարունակում էր մի շարք այլ դրույթներ:
Ընդ որում, Ադրբեջանի «ձեռքբերում» Սահմանադրական ակտով փաստացի ԱՀ-ն հրաժարվել է ԱԽՍՀ իրավահաջորդությունից (հոդված 3)՝ հայտարարելով այն ոչ լեգիտիմ, իսկ 1920 թ. ապրիլի 27-28-ին Խորհրդային Կարմիր բանակի մուտքն Ադրբեջան՝ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության (ԱԴՀ) բռնազավթում և բռնակցում, և ընդունել 1918թ. մայիսի 28-ից մինչև 1920թ. ապրիլի 28 գոյություն ունեցող Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության իրավահաջորդությունը։ Իսկ այդ շրջանում ո՛չ Լեռնային Ղարաբաղը, ո՛չ էլ Նախիջևանը Ադրբեջանի մաս չեն կազմել. Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանին է բռնակցվել 1921թ. հուլիսի 5-ին ՌԿ(բ)Կ Կովկասյան բյուրոյի որոշմամբ, իսկ Նախիջևանը՝ 1921թ. մարտի 16-ին Մոսկվայում կնքված ռուս-թուրքական պայմանագրով։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի պնդմանը, թե ԼՂՀ անկախության հանրաքվեն անօրինական է, քանի որ չեն պահպանվել «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքի երկրորդ հոդվածով սահմանված ժամկետները, հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ մինչև ԽՍՀՄ փլուզումն անկախություն հռչակած և անկախության հանրաքվե անցկացրած գրեթե բոլոր միութենական հանրապետությունները չեն պահպանել նշված հոդվածի պահանջը, որի դեմ Կենտրոնը չի առարկել, ինչը ենթադրում է, որ ԼՂՀ-ում անցկացված անկախության հանրաքվեն նախադեպային իրավունքի իրավաբանական ուժով ևս օրինական է։
Ինչպես արդեն նշել ենք, «ԼՂԻՄ-ի լուծարման» անօրինական որոշմամբ, ինչպես նաև ԱԽՍՀ-ում հանրաքվեի անցկացման մասին որոշմամբ հանրաքվեի անցկացման մասին օրենքի դրույթների և կարգի խախտման պատճառով արդեն իսկ սահմանափակվել էին ընդհանուր հանրաքվեի շրջանակներում ԼՂԻՄ-ում օրենքով սահմանված կարգով առանձին հանրաքվե անցկացնելու ԼՂԻՄ-ի, հայաբնակ Շահումյանի շրջանի հայկական բնակչության անքակտելի իրավունքը: Նշվածից ելնելով՝ հայկական բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացման միակ հնարավոր միջոցն առանձին հանրաքվեի անցկացումն էր, ինչն էլ իրականացվել է: Հանրաքվեի ընթացքում նաև ստեղծվել են ԼՂԻՄ ադրբեջանական բնակչության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Ադրբեջանական բնակչությունը չի մասնակցել Ադրբեջանի ղեկավարության հրահանգով և դրդմամբ:
Բացի վերոնշյալ կետերը, կարևոր է նաև մեկ հանգամանք ևս. ԽՍՀՄ իրավահաջորդությունից հրաժարված Ադրբեջանի Հանրապետություն պետությունը չի կարող պահանջներ ներկայացնել՝ հիմնվելով ԽՍՀՄ օրենսդրության վրա։
Հարկ է նշել, որ 1988թ.-ից սկսած ԱԽՍՀ ողջ տարածքում ադրբեջանական իշխանությունները կազմակերպել և համակարգված կերպով իրականացրել են հայ բնակչության կոտորածներ ու էթնիկ զտումներ. Սումգայիթի, Բաքվի, Կիրովաբադի (Գանձակ) արյունալի ջարդերը և հայ բնակչության արտաքսումը, 1991թ. ապրիլին սանձազերծված ադրբեջանա-խորհրդային «Օղակ» ռազմա-ոստիկանական բռնի տեղահանության գործողությունը, որի հետևանքով բռնագաղթեցվել են ԱԽՍՀ հայաբնակ Շահումյանի շրջանի մի շարք գյուղեր, Խանլարի շրջանի Գետաշենի ենթաշրջանը, ԼՂԻՄ-ի մի շարք գյուղեր։ Ստեղծված իրավիճակում, հաշվի առնելով ադրբեջանական պետականության կազմում հայկական բնակչությանը սպառնացող ֆիզիկական բնաջնջման վտանգը, Արցախի բնակչությանը ոչինչ չէր մնում անել, քան միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքների ու նորմերի բոլոր պահանջների համապատասխանությամբ անցկացնել հանրաքվե և որոշել իր պետաիրավական կարգավիճակը՝ ապահովելով սեփական անվտանգությունը և խաղաղ գոյատևման իրավունքը:

Artsakh referendum in scope of legal grounds and Azerbaijani myths
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. On December 10, 1991, by the freely expressed will of the residents of Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO), the independence of the Nagorno Karabakh Republic was secured by a referendum.
In response to the unreasonable allegations of the Azerbaijani side stating that the referendum took place with a great number of violations of legislative acts this article aims to spotlight the USSR Law “On the order of issues relating to secession of the Union Republic from the USSR” as well as the process of independence of the subject of the Republic of Azerbaijan and the following non-legal decisions concerning the Nagorno-Karabakh Republic.
Article 3 states that in a Union republic which includes within its structure autonomous republics, autonomous oblasts, or autonomous okrugs, the referendum is held separately for each autonomous formation. The people of autonomous republics and autonomous formations retain the right to decide independently the question of remaining within the USSR or within the seceding Union republic, and also to raise the question of their own state-legal status. In regards to the Union republic on whose territory there are places densely populated by ethnic groups constituting a majority of the population of the locality in question, the results of the voting in these localities are recorded separately when the results of the referendum are being determined. Thus, the supremacy of the principle of self-determination for the nations living in a closely compacted area in the territory of the USSR as well as in the administrative-territorial units that were formed by the decision of the Supreme Council (Center) has legally binding force by the above-mentioned law.
Speaking of the accusations of Azerbaijan of the violation of the above mentioned laws, we believe it is necessary to remind that the law on “Law on Abolishment of NKAO” of October 26, 1991, violates the rights of the population of Artsakh in contrary to the 86th article of the USSR Constitution as it is stated that any law on the Autonomous region should be presented by the representatives of the autonomous region and adopted by the Supreme Soviet of the Republic. This decree was not complied with the 1st part of article 73, paragraph 2 of article 108 of the Constitution of the USSR as well as with the 2nd part of the article 6 of the decision “On the separation of authorities between the USSR and the Subjects to the Federation" adopted on April 26, 1990, by which every decision on the status change of the autonomous entities receive binding force only if approved by the Supreme bodies of the USSR. And, in the end, this decision contradicts the law of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic accepted on June 16, 1981, prohibiting the violation of the borders of the NKAO without the consent of the latter.
Moreover, the process of independence of the Azerbaijan SSR was carried out with a number of other violations of the rights of the Armenian population.
• Article 3 states that the referendum in the autonomous entities had to be held separately. In the decision of the National Council of the Supreme body of the Republic of Artsakh regulating the referendum, the NKAO is noted with the following wording - former NKAO - since it is considered an ordinary administrative and territorial unit. Thus, as stated in the law, the results of the referendum were to be concluded based on the total vote count of the referendum held throughout the Republic, not separately.
• The referendum was to be held NOT on secession from the USSR but on the basis of the constitutional act on “The restoration of independence of the Republic of Azerbaijan” adopted by the Supreme Council of Azerbaijan. The constitutional act included many other statements besides the declaration of independence.
By the constitutional act which is considered “achievement” for Azerbaijan, the latter actually renounced the succession of ASSR (article 3), declaring it illegitimate. In addition to this, Soviet Red Army’s entry into Azerbaijan on April 27-28, 1920, was considered occupation and annexation. Thus, the modern republic accepted the succession of the Azerbaijan Democratic Republic (May 28, 1918 - April 28, 1920). During the mentioned period, neither Nagorno-Karabakh, nor Nakhichevan were part of Azerbaijan. Nagorno-Karabakh was annexed by Azerbaijan on July 5, 1921, by the decision of the Kavbiuro (Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union, Caucasian Bureau) whilst Nakhichevan was annexed by the Russian-Turkish Treaty concluded on March 16,1921, in Moscow.
Referring to Azerbaijan's assertion that the NKR independence referendum is illegal since the deadlines set by the 2nd article of the USSR Law “On the order of issues relating to secession of the Union Republic from the USSR” have not been met, we consider it necessary to recall that almost all of the Union republics which adopted the declaration of independence before the collapse of the USSR and held a referendum on independence, did not comply with the requirements of the above-mentioned article, to which the Center did not object, which suggests that the referendum on independence is a lawful act in the context of the international Case law.
Besides, as we have already noted, the illegal decision on “The dissolution of NKAO” as well as the decision to hold a referendum in ASSR which, too, violated the statements and the procedures of the law on referendums, restricted the inalienable right of the NKAO and almost exclusively Armenian Shahumyan region to carry out a separate referendum within the scope of the general referendum.
Considering the denoted facts, the Armenian population had only one possible way of realizing the right of self-determination - holding a separate referendum - which, as we see, was carried out.
In addition to the above-mentioned points, it’s important to take another circumstance into consideration. Azerbaijan, which has renounced the succession of the USSR, cannot make demands based on the legislation of the USSR. It should be noted that starting from 1988 the Azerbaijani authorities organized and systematically carried out pogroms and ethnic cleansings of the Armenian population throughout the whole territory of ASSR. Bloody pogroms in Sumgait, Baku, Kirovabad (Gandzak) and deportation of the Armenian population in April of 1991 during the “Operation Ring (Koltso)” conducted by Soviet Internal Security Forces and Azerbaijan’s OMON units as a result of which the Armenian population of a number of villages of Shahumyan region of the Armenian SSR, Getashen sub-district of Khanlar region and a number of villages of NKAO was deported. Taking into account the threat of physical destruction of the Armenian population living in the Azerbaijani state, the population of Artsakh had no other choice than holding a referendum in accordance with all the requirements of universally recognized principles and norms of international law and determine its state-legal status, ensuring its own security and the right to peaceful existence.