Արցախի հանրաքվե. իրավական փաստարկները և ադրբեջանական միֆերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի ժողովրդի ազատ կամահայտնությամբ 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին հանրաքվեի միջոցով ամրագրվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը:
Ի պատասխան ադրբեջանական կողմի անհիմն պնդումների, թե անկախության հանրաքվեն անցկացվել է մի շարք օրենսդրական ակտերի խախտմամբ՝ հարկ ենք համարում անդրադառնալ նախ հանրաքվեի իրականացման իրավական հիմք հանդիսացող 1990թ. ապրիլի 3-ին ընդունված «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքին, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության սուբյեկտի անկախացման գործընթացին և դրանից հետո ԼՂՀ վերաբերյալ ընդունված անօրինական որոշումներին։
«ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքի 3-րդ հոդվածով ինքնավար հանրապետությունների ժողովուրդներն ու ինքնավար սուբյեկտները իրավունք էին ստանում ինքնուրույն կերպով որոշելու ԽՍՀՄ կամ դուրս եկող միութենական հանրապետության կազմում մնալու հարցը, ինչպես նաև սեփական պետաիրավական կարգավիճակը։ Իսկ ինչ վերաբերում է միութենական հանրապետություններում որևէ կոնկրետ տեղանքում բնակչության մեծամասնություն կազմող հավաք (կոմպակտ) բնակվող ազգային խմբերին՝ հանրաքվեի արդյունքներն ամփոփելիս՝ քվեարկության արդյունքներն այդ վայրերում պետք է հաշվարկվեին առանձին։ Օրենքով, փաստորեն, ամրագրվում էր ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը ԽՍՀՄ տարածքում էթնիկ խմբերով կոմպակտ բնակվող տարածքներում, ինչպես նաև վարչատարածքային այն միավորներում, որոնք ձևավորվել էին Կենտրոնի որոշմամբ։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից այդքան շահարկվող իրավունքներ ոտնահարելու մեղադրանքներին, հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ Արցախի բնակչության իրավունքների ոտնահարում էր 1991թ. հոկտեմբերի 26-ին ԱՀ ԳԽ «ԼՂԻՄ լուծարման մասին» օրենքը, որը հակասում է ԽՍՀՄ Սահմանադրության 86-րդ հոդվածին, որով ինքնավար մարզի վերաբերյալ օրենքն ընդունվում էր միութենական հանրապետության ԳԽ կողմից՝ ինքնավար մարզի ժողովրդական պատգամավորների ներկայացմամբ: Այդ որոշմամբ չեն պահպանվել նաև ԽՍՀՄ սահմանադրության 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 108-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ինչպես նաև «ԽՍՀՄ և ֆեդերացիայի սուբյեկտների միջև լիազորությունների սահմանափակման» մասին 1990թ. ապրիլի 26-ի ԽՍՀՄ օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսվող դրույթները, որոնցով ինքնավար կազմավորումների կարգավիճակի փոփոխման վերաբերյալ յուրաքանչյուր որոշում իրավաբանական ուժ էր ստանում միայն ԽՍՀՄ գերագույն մարմինների կողմից հաստատվելու դեպքում։ Եվ ի վերջո՝ որոշումը հակասում էր նաև 1981թ. հունիսի 16-ին ընդունված Ադրբեջանի ԽՍՀ օրենքին, որով արգելվում էր ԼՂԻՄ սահմանների խախտում՝ առանց վերջինիս համաձայնության։
Բացի վերոնշյալը, Ադրբեջանի ԽՍՀ անկախացման գործընթացը իրականացվել է հայկական բնակչության իրավունքների մի շարք այլ խախտումներով.
• ինքնավար կազմավորումներում հանրաքվեն պետք է անցկացվեր առանձին (հոդված 3), մինչդեռ հանրաքվե անցկացնելու հարցերը կարգավորող ԱՀ գերագույն մարմնի ազգային խորհրդի ընդունած որոշման մեջ ԼՂԻՄ-ը նշվում է «նախկին ԼՂԻՄ» ձևակերպմամբ՝ դիտարկվելով որպես սովորական վարչատարածքային միավոր՝ առանց հատուկ կարգավիճակի, իսկ հանրաքվեի արդյունքը որոշվելու էր ողջ հանրապետությունում անցկացված հանրաքվեի ձայների ընդհանուր հաշվարկի հիման վրա, և ոչ թե առանձին, ինչպես նախատեսում էր օրենքը,
• հանրաքվեի դրված չէր ԽՍՀՄ կազմում մնալու կամ դուրս գալու մասին հարցը, այլ՝ Ադրբեջանի ԳԽ ընդունած «Ադրբեջանի Հանրապետության անկախության վերականգնման մասին» սահմանադրական ակտին բնակչության կողմ լինել-չլինելու հարցը։ Իսկ նշված սահմանադրական ակտը, բացի Ադրբեջանի անկախացման մասին հարցից, պարունակում էր մի շարք այլ դրույթներ:
Ընդ որում, Ադրբեջանի «ձեռքբերում» Սահմանադրական ակտով փաստացի ԱՀ-ն հրաժարվել է ԱԽՍՀ իրավահաջորդությունից (հոդված 3)՝ հայտարարելով այն ոչ լեգիտիմ, իսկ 1920 թ. ապրիլի 27-28-ին Խորհրդային Կարմիր բանակի մուտքն Ադրբեջան՝ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության (ԱԴՀ) բռնազավթում և բռնակցում, և ընդունել 1918թ. մայիսի 28-ից մինչև 1920թ. ապրիլի 28 գոյություն ունեցող Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության իրավահաջորդությունը։ Իսկ այդ շրջանում ո՛չ Լեռնային Ղարաբաղը, ո՛չ էլ Նախիջևանը Ադրբեջանի մաս չեն կազմել. Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանին է բռնակցվել 1921թ. հուլիսի 5-ին ՌԿ(բ)Կ Կովկասյան բյուրոյի որոշմամբ, իսկ Նախիջևանը՝ 1921թ. մարտի 16-ին Մոսկվայում կնքված ռուս-թուրքական պայմանագրով։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի պնդմանը, թե ԼՂՀ անկախության հանրաքվեն անօրինական է, քանի որ չեն պահպանվել «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքի երկրորդ հոդվածով սահմանված ժամկետները, հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ մինչև ԽՍՀՄ փլուզումն անկախություն հռչակած և անկախության հանրաքվե անցկացրած գրեթե բոլոր միութենական հանրապետությունները չեն պահպանել նշված հոդվածի պահանջը, որի դեմ Կենտրոնը չի առարկել, ինչը ենթադրում է, որ ԼՂՀ-ում անցկացված անկախության հանրաքվեն նախադեպային իրավունքի իրավաբանական ուժով ևս օրինական է։
Ինչպես արդեն նշել ենք, «ԼՂԻՄ-ի լուծարման» անօրինական որոշմամբ, ինչպես նաև ԱԽՍՀ-ում հանրաքվեի անցկացման մասին որոշմամբ հանրաքվեի անցկացման մասին օրենքի դրույթների և կարգի խախտման պատճառով արդեն իսկ սահմանափակվել էին ընդհանուր հանրաքվեի շրջանակներում ԼՂԻՄ-ում օրենքով սահմանված կարգով առանձին հանրաքվե անցկացնելու ԼՂԻՄ-ի, հայաբնակ Շահումյանի շրջանի հայկական բնակչության անքակտելի իրավունքը: Նշվածից ելնելով՝ հայկական բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացման միակ հնարավոր միջոցն առանձին հանրաքվեի անցկացումն էր, ինչն էլ իրականացվել է: Հանրաքվեի ընթացքում նաև ստեղծվել են ԼՂԻՄ ադրբեջանական բնակչության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Ադրբեջանական բնակչությունը չի մասնակցել Ադրբեջանի ղեկավարության հրահանգով և դրդմամբ:
Բացի վերոնշյալ կետերը, կարևոր է նաև մեկ հանգամանք ևս. ԽՍՀՄ իրավահաջորդությունից հրաժարված Ադրբեջանի Հանրապետություն պետությունը չի կարող պահանջներ ներկայացնել՝ հիմնվելով ԽՍՀՄ օրենսդրության վրա։
Հարկ է նշել, որ 1988թ.-ից սկսած ԱԽՍՀ ողջ տարածքում ադրբեջանական իշխանությունները կազմակերպել և համակարգված կերպով իրականացրել են հայ բնակչության կոտորածներ ու էթնիկ զտումներ. Սումգայիթի, Բաքվի, Կիրովաբադի (Գանձակ) արյունալի ջարդերը և հայ բնակչության արտաքսումը, 1991թ. ապրիլին սանձազերծված ադրբեջանա-խորհրդային «Օղակ» ռազմա-ոստիկանական բռնի տեղահանության գործողությունը, որի հետևանքով բռնագաղթեցվել են ԱԽՍՀ հայաբնակ Շահումյանի շրջանի մի շարք գյուղեր, Խանլարի շրջանի Գետաշենի ենթաշրջանը, ԼՂԻՄ-ի մի շարք գյուղեր։ Ստեղծված իրավիճակում, հաշվի առնելով ադրբեջանական պետականության կազմում հայկական բնակչությանը սպառնացող ֆիզիկական բնաջնջման վտանգը, Արցախի բնակչությանը ոչինչ չէր մնում անել, քան միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքների ու նորմերի բոլոր պահանջների համապատասխանությամբ անցկացնել հանրաքվե և որոշել իր պետաիրավական կարգավիճակը՝ ապահովելով սեփական անվտանգությունը և խաղաղ գոյատևման իրավունքը:

Арцахский референдум: юридические факты и азербайджанские мифы
10 декабря 1991 года согласно праву на свободное волеизъявление и самоопределение жителей автономной области Нагорного Карабаха был организован референдум, в результате которого была провозглашена независимость Нагорно-Карабахской республики. В ответ на необоснованные утверждения азербайджанской стороны, что референдум независимости был проведен с рядом нарушений правовых актов, мы считаем нужным обратиться к закону СССР, который был принят 3-го апреля 1990 года и стал правовой основой проведения референдума: “О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР”, а также процессу обретения независимости самим Азербайджаном и принятых незаконных решениях, касающихся НКР. Согласно 3-ей статье закона СССР “О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР”, жители автономных республик и независимые субъекты получали право самостоятельно решать остаться в составе СССР или в союзной республики, а также устанавливать свой собственный государственно-правовой статус. Что касается национальных групп, составляющих большинство населения на определенной территории в союзных республиках, то при подведении итогов референдума результаты голосования в этих районах должны были учитываться отдельно.
Закон фактически предусматривал верховенство принципа самоопределения наций в районах проживания компактных этнических групп в СССР, а также в административно-территориальных единицах, образованных по решению Центра. Что касается так часто используемых азербайджанской стороной обвинений о нарушении прав, считаем нужным упомянуть, что нарушением прав жителей Арцаха происходило с 26-ого октября 1991 года, когда верховным советом Азербайджанской Республики была принята резолюция “О роспуске НКАО”, которая противоречила 86-ой статье конституции СССР. Согласно этой статье, законы об автономной республике принимались Верховным Советом СССР, в присутствии народных депутатов автономного округа. Этим решением также не сохранились положения статьи 73 части 1, статьи 108 части 2, а также положения «Об ограничении полномочий между субъектами федерации и СССР», предусмотренные в статье 6 части 2З закона СССР, принятого 26-го апреля 1990 года, в силу чего, любое решение об изменении статуса автономных образований стало юридически обязательным только в случае его одобрения высшими органами власти СССР. И в конце концов, решение также противоречило закону АзССР, принятому 16-ого июня 1981 года, согласно которому запрещалось нарушение границ Нагорно-Карабахской автономной области без согласия последней.
Кроме вышеперечисленного, процесс обретения независимости Азербайджаном от СССР была реализована с рядом нарушений прав армянского населения:
• Референдум в автономных образованиях должен был проводиться отдельно (статья 3), тогда как в решении по регулированию референдума Национального совета Азербайджанской Республики, НКАО обозначается как «бывшая НКАО», рассматриваемая как обычная административно-территориальная единица, и результаты референдума определялись в масштабах всей республики, основываясь на общем количестве голосов, а не отдельно, как того требовал закон.
• На референдум был поставлен вопрос не о согласии о выходе из состава СССР, а о согласии с конституционным актом Азербайджана “О восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики”. Приняв конституционный акт, который в Азербайджане считают “достижением”, кроме независимости там поднимался еще ряд вопросов, Азербайджан фактически отказался от правопреемства АзССР (статья 3), провозглашая её нелегитимной, а вход советской Красной Армии в Азербайджан 27-28 апреля в 1920 года — оккупацией и захватом Азербайджанской демократической республики. Таким образом Азербайджан стал правопреемником АДР, которая просуществовала с мая 1918 года до апреля 1920 года.
Напомним, что это время ни Нагорный Карабах, ни Нахиджеван не были в составе Азербайджана. Нагорный Карабах был насильно присоединен к Азербайджану 5-го июля 1921 года, решением Кавказского бюро РКП (б), а Нахиджеван был присоединен согласно русско-турецкому соглашению, подписанному 16-го марта 1921 года. Говоря об утверждении Азербайджана, что референдум в НКР был незаконным, так-как не были сохранены сроки, указанные во 2-й статьи закона СССР “О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР”, мы считаем нужным напомнить, что до распада СССР все союзные страны, которые провозгласили независимость и провели референдум о независимости, не следовали требованиям этой статьи.
И Москва тогда не выразила никаких претензий, из чего следует, что референдум о независимости, проведённый в НКР имеет юридическую силу прецедентного права и также является законным. Кроме того, как мы уже упомянули, в результате незаконно принятого решения “О роспуске НКАО”, а также решения проведения референдума в АзССР с нарушениями положений и порядка проведения референдума, неотъемлемое право армянонаселённого Шаумянского района и НКР уже было ограничено. Соответственно, единственным возможным способом реализации права армянского населения на самоопределение было проведение отдельного референдума, который и был осуществлен. В ходе референдума были также созданы все условия, необходимые азербайджанскому населению Нагорного Карабаха для участия в плебисците. Однако азербайджанское население не стало участвовать в референдуме по указанию и давлению со стороны руководства Азербайджана.
Кроме вышеперечисленных пунктов, важно еще одно обстоятельство: отказавшееся от правопреемства государство Республика Азербайджан, не может предъявлять требований ссылаясь на законодательство СССР. Важно отметить, что начиная с 1988г. на всей территории АзССР азербайджанские власти организовывали и систематически проводили этнические чистки и резню армянского населения: кровавые погромы в Сумгаите, Баку и Кировабаде (Гандзак). Азербайджано-советская военно-полицейская операция “Кольцо” была направлена на принудительное изгнание армян, в результате которого было депортировано армянское население сёл Шаумянского района, из подрайона Геташен Ханларского района и из ряда других селений НКАО. В сложившийся ситуации, учитывая угрозу физического истребления армянского населения в составе азербайджанского государства, населению Арцаха не оставалось ничего другого, как провести референдум в соответствии со всеми требованиями принципов и норм международного права и определить свое суверенное право, обеспечив свой собственный мирный и правовой статус.