Պետությունը աշխատանքային քննարկումներով վեր կհանի կապիտալի շուկայի խնդիրներն ու կտա լուծում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը ֆինանսական կառույցների, ոլորտի փորձագետների հետ քննարկումների արդյունքում վեր կհանի կապիտալի շուկայի զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրները, նրանց հետ համատեղ կկազմի խնդիրների լուծման ճանապարհային քարտեզ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ նպատակով Երևանում դեկտեմբերի 13-ին կայացավ ՀՀ կառավարության նախաձեռնած աշխատանքային հանդիպումների շարքի առաջին աշխատաժողովը՝ «Կապիտալում ներդրումներ և կապիտալի շուկաներ. Օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բարենպաստ միջավայրի կայացում» թեմայով:
«Աշխատաժողովների շարքի հիմնական նպատակը կապիտալի շուկաների զարգացումն ու կապիտալի շուկայում ներդրումների տարբեր գործիքների զարգացումն է: Այդ շարքի արդյունքում նախատեսում ենք ունենալ տարբեր խնդիրների լուծման ճանապարհային քարտեզներ, որոնք կհանձնենք համապատասխանաբար տարբեր գերատեսչություններին և հետամուտ կլինենք լուծումներին»,-ասաց Էկոնոմիկայի փոխնախարար Նաիրա Մարգարյանն ու նշեց՝ կփորձեն պատասխանել հարցերի, թե ինչու են բորսայում քիչ կազմակերպություններ ներկայացված, ինչ խնդիրներ կան և ինչպես կարող են դրանք լուծել:
Աշխատաժողովում ներկայացված էին ֆինանսական կառույցների, պետական մարմինների, ստարտափ ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ոլորտի փորձագետներ: Մասնակիցները բաժանվեցին մի քանի խմբերի և քննարկեցին կոնկրետ խնդիրների կոնկրետ լուծման տարբերակները:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն իր ողջույնի խոսքում նշեց՝ դիտարկել են, թե քանի մասնավոր կազմակերպություններ կան ցուցակված արժեթղթերի բորսայում, որոնք բաժնետոմսեր են շրջանառում և որոնց առնչությամբ իրական առևտուր կա և նկատել են շատ վատ ցուցանիշներ: Նա շեշտեց՝ ինչպես մնացած ոլորտներում, այդ դեպքում ևս բարեփոխումները կարևոր են: Նախարարը կարևորեց հարցը լայն շրջանակով քննարկելը: «Արժեթղթերի շուկայի չկայացման հարցը քննարկելիս, ուզենք, թե չուզենք, պետք է քննարկենք, որ կազմակերպությունների համար այնտեղ լինելը թանկ է, այդ պատճառով էլ այն չի կայանում: Քանի որ խոսելու ենք այն մասին, որ մեզ անհրաժեշտ են մատչելի ենթակառուցվածքներ, այդ պատճառով մենք փորձ ենք արել բացել նաև հարթակ, թե ինչ կարող ենք անել Հայաստանում, որ հատկապես փոքր բիզնեսը հնարավորություն ունենա այսօրվա աշխարհի հնարավորություններն օգտագործելով ունենա ավելի հասանելի ֆինանսական միջոցներ»,-ասաց նախարարը:
Աշխատաժողովին ներկայացվել էին առանձնացված խնդիրներից 10-ը, որոնք առնչվում են թե օրենսդրությանը, թե միջավայրին և թե կազմակերպությունների կարողությունների զարգացման խնդիրներին:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեն ևս շատ կարևորեց քննարկման թեման:

Государство посредством рабочих обсуждений выявит проблемы рынка капитала и даст им решение
Государство в результате обсуждений с финансовыми структурами, экспертами сферы выявит проблемы, препятствующие развитию рынка капитала, и совместно с ними составит дорожную карту решения проблем.
Как передает «Арменпресс», с этой целью 13 декабря в Ереване состоялся первый семинар ”Инвестиции в капитал и рынки капитала. Становление благоприятной законодательной и институциональной среды”.
“Основная цель цикла семинаров - развитие рынков капитала и различных инструментов инвестиций на рынке капитала. В результате этих семинаров мы планируем иметь дорожные карты для решения различных проблем, которые мы передадим соответствующим ведомствам и будем последовательны в их разрешении”, - сказала замминистра экономики Наира Маргарян. Она отметила, что они попытаются ответить на вопросы, почему на бирже представлено так мало организаций, какие есть проблемы и как они могут их разрешить.
На семинаре были представители финансовых структур, государственных органов, стартап-компаний, эксперты сферы. Участники разделились на несколько групп и обсудили конкретные варианты решения конкретных проблем.
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян в своем приветственном слове отметил, что они рассматривали, сколько частных организаций есть на бирже ценных бумаг, которые торгуют акциями и имеют реальную торговлю, и выявили очень плохие показатели. Он подчеркнул, что, как и в других сферах, в этой реформы также необходимы. Министр отметил значение широкого обсуждения вопросов. “При обсуждении вопроса о несостоявшемся рынке ценных бумаг, хотим мы этого или нет, мы должны признать, что для организаций находиться там дорого, поэтому это и не происходит. Поскольку мы будем говорить о том, что нам нужны доступные инфраструктуры, поэтому мы попытались открыть также и площадку, о том что мы можем сделать в Армении, чтобы малый бизнес имел возможность использовать возможности современного мира, иметь более доступные финансовые средства”, - сказал министр.
На семинаре были выделены 10 из представленных проблем, которые касаются как законодательства, так и окружающей среды, а также проблем развития потенциала организаций.
Глава Армянского офиса Европейского банка реконструкции и развития Дмитрий Гвиндадзе также подчеркнул важность темы обсуждения.