Տիգրան Խաչատրյանը մասնակցել է ՀՊՏՀ-ում կազմակերպված կլոր սեղան-քննարկմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը մասնակցել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում տեղի ունեցած «Բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը և Հայաստանի տնտեսության մրցունակությունը» թեմայով կլոր սեղան-քննարկմանը՝ կազմակերպված Հայաստանի Պետական Տնտեսագիտական համալսարանի,«Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի և ԱՐՓԱ(Analysis, Research and Planning for Armenia)հիմնարկի(ԱՄՆ) կողմից: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Քննարկմանը մասնակցել են Համաշխարհային բանկի, գործադիր իշխանության, միջազգային կառույցների, գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, ՀՊՏՀ գիտնականներ և դասախոսներ։
ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը, շնորհակալություն հայտնելով ներկաներին մասնակցության համար, իր խոսքում նշել է․ «Ինչպես գիտենք, Հայաստանի Հանրապետությունը տեխնոլոգիաների զարգացումը համարում է գերակա ճյուղ, սակայն հարց է ծագում, թե որքանով են այսօր Հայաստանում արտադրված տեխնոլոգիաները նպաստում մեր տնտեսության զարգացմանը։ Արդյո՞ք արտադրված տեխնոլոգիաները ինտեգրվում են հենց մեր տնտեսությունում, և արդյո՞ք մենք կարողանում ենք լիարժեք օգտագործել տնտեսության առանձին ճյուղերի՝ արդյունաբերության, գյուղատնտեսության ու այլ ոլորտներում նորարությունների, նանոտեխնոլոգիաների, գիտության այլ նվաճումների ներդրման և դրանց խթանների կիրառման հնարավորությունները», - իր խոսքում ասել է բուհի ղեկավարը՝ նախանշելով քննարկման թեման:
Տիգրան Խաչատրյանը, կարևորելով քննարկման շրջանակը և ընտրված ձևաչափը, իր ելույթում նշել է․«Չափազանց կարևոր է բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը Հայաստանում, բայց մրցունակ տնտեսություն ունենալու համար ոչ պակաս կարևոր է նորարարությունների զարգացման ինտեգրումը տնտեսության մնացած ճյուղեր: Այս քննարկումն առիթ կլինի ծանոթանալու այն այլընտրանքային տեսակետներին, որոնք պետք են մեր ամենօրյա համագործակցությունն ուժեղացնելու և մեր առաջիկա անելիքներն ավելի հասցեական և արդյունավետ դարձնելու համար»։ Նախարարն անդրադարձել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման առաջնահերթություններին, ոլորտում առկա միտումներին, ինչպես նաև պետական աջակցության առանձնահատկություններին: Նա առաջարկել է նախատեսվող աշխատանքային խմբի հետ համագործակցել ավելի ակտիվ՝ փորձելով նախանշել և քննարկել ՀՀ տնտեսության մրցունակության վրա ազդող հիմնական խնդիրները։
Քննարկմանը ելույթներով հանդես են եկել նաև․ «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը՝ խոսելով բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման և Հայաստանի մրցունակության խնդիրների մասին, ՀՊՏՀԻնովացիոնևինստիտուցիոնալհետազոտություններիգիտաուսումնականլաբորատորիայի ղեկավար, տ.գ.թ., դոցենտ Ատոմ Մարգարյանը՝ «Ռենտագոյացնող տնտեսությունից անցում ինովացիոն տնտեսություն» թեմայով զեկուցմամբ և «ԱՐՓԱ» հիմնարկի նախագահ Հակոբ Փանոսյանը, որը ներկայացրել է բարձր տեխնոլոգիաների, մասնավորապես նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի տնտեսության բարձր ներուժը, ինչպես նաև ղեկավարած կառույցի կողմից Հայաստանում իրականացվող միջոցառումներն ու մրցույթները:

Тигран Хачатрян принял участие в круглом столе-обсуждении в АГЭУ
Министр экономики РА Тигран Хачатрян принял участие в круглом столе-обсуждении на тему “Развитие высоких технологий и конкурентоспособность экономики Армении”, организованном Армянским государственным экономическим университетом, исследовательским центром “Альтернатива” и учреждением ARPA (Analysis, Research and Planning for Armenia, США). Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
В обсуждении принимали участие представители Всемирного банка, исполнительной власти, международных структур, деловых кругов, ученые и преподаватели АГЭУ.
Исполняющая обязанности ректора АГЭУ Диана Галоян, поблагодарив присутствующих за участие, сказала в своей речи: “Как мы знаем, Республика Армения считает развитие технологий приоритетной отраслью, однако возникает вопрос, насколько технологии, производимые сегодня в Армении, способствуют развитию нашей экономики. Интегрируются ли произведенные технологии именно в нашу экономику, и можем ли мы полноценно использовать возможности внедрения инноваций в отдельных отраслях экономики - промышленности, сельском хозяйстве и других сферах, возможности нанотехнологий, других достижений науки и применения их стимулов”, - сказала в своей речи глава вуза, обозначив тему обсуждения.
Тигран Хачатрян, придавая важность рамкам обсуждения и выбранному формату, в своем выступлении отметил: “Чрезвычайно важно развитие высоких технологий в Армении, но для того, чтобы иметь конкурентоспособную экономику, не менее важна интеграция развития инноваций в остальные отрасли экономики. Это обсуждение станет поводом для знакомства с теми альтернативными точками зрения, которые необходимы для усиления нашего ежедневного сотрудничества и для того, чтобы сделать наши предстоящие задачи более направленными и эффективными”. Министр коснулся приоритетов развития информационных технологий, тенденций в сфере, а также особенностей государственного содействия. Он предложил более активное сотрудничество с планируемой рабочей группой, для того, чтобы наметить и обсудить основные проблемы, влияющие на конкурентоспособность экономики РА.
На обсуждении выступили также руководитель Исследовательского центра “Альтернатива” Татул Манасерян, который говорил о проблемах развития высоких технологий и конкурентоспособности Армении, руководитель Научно-учебной лаборатории инновационных и институциональных исследований АГЭУ, доцент Атом Маргарян с докладом “Переход от экономики рент к инновационной экономике” и председатель “ARPA” Акоп Паносян, который представил высокий потенциал экономики Армении в сфере высоких технологий, в частности нанотехнологий, а также мероприятия и конкурсы, осуществляемые руководством Армении.