ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քննարկելու է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում քննարկման ու քվեարկության է դրվելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնը:
« Հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը պատմական քվեարկություն է կատարելու՝ պաշտոնապես ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Ամերիկան պետք է դեմ արտահայտվի մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին, հատկապես, որ Թուրքիան սպառնում է Հյուսիսային Սիրիայում նոր էթնիկ բնաջնջման արշավով»,-նշել է նա:
Ամերիկայի հայկական համագումարը տեղեկացնում է, որ բանաձևի աջակիցների թիվն ավելանում է: «Ամերիկայի հայկական համագումարը բարձր է գնահատում ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամները ջանքերը և ողջունում է H.Res.296 բանաձևը Ներկայացուցիչների պալատ բերելու որոշումը: Այս երկկուսակցական բանաձևը հաստատում է Հայոց ցեղասպանությունը և Ամերիկայի աննախադեպ մարդասիրական աջակցությունն՝ ուղղված 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունից փրկվածներին»,- ասել է Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
Ավելի վաղ՝ կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը և Գուս Բիլիրակիսը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նոր բանաձև ներկայացնելու նախաձեռնությամբ էին հանդես եկել: Նախագիծը միտված է Հայոց ցեղասպանության հերքումը մերժելուն, ԱՄՆ կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու հիշատակմանը, Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացման կարևորությանը նմանատիպ հանցագործությունները հետագայում կանխելու առումով:
«Մենք ուրախ ենք տեղեկացնել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը կուղարկվի քվեարկության: Ցեղասպանությունը, որը տեղի է ունեցել 1915-1923 թվականներին և, որի հետևանքով սպանվել է 1.5 միլիոն հայ, ինչպես նաև այլ էթնիկ խմբեր, ազգի ներկայացուցիչներ, ռեալ ժամանակում արձանագրվել է ամերիկացի դիվանագետների կողմից»,-հայտարարել են ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամները:
Ամերիկյան լրատվամիջոցները, անդրադարձ կատարելով այս թեմային, հավանական են համարում, որ հաջորդ շաբաթ Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատները կվավերացնեն բանաձևը:

Armenian Genocide Resolution scheduled for a vote in US House of Representatives
YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. Next week the Armenian Genocide Resolution H.Res. 296 will be put up for vote at the US House of Representatives, Congressman Frank Pallone said on Twitter.
“Next week, the House of Representatives will take a historic vote to officially recognize the Armenian Genocide. America must speak up in opposition to crimes against humanity, especially as Turkey threatens a new ethnic cleansing campaign in Northern Syria”, he said.
The Armenian Genocide resolution, H.Res.296, continues to gain momentum in the U.S. House of Representatives with five new co-sponsors added yesterday, the Armenian Assembly of America said.
“The Armenian Assembly of America greatly appreciates the efforts of Armenian Caucus leadership and welcomes the decision to bring H.Res.296 to the House floor. This bipartisan resolution affirms the Armenian Genocide and America’s unprecedented humanitarian relief to help save the survivors of the first genocide of the twentieth century,” stated Assembly Executive Director Bryan Ardouny. “We urge all Members to support this important human rights measure and send a strong message that the days of genocide denial are over.”
The leadership of the Congressional Caucus on Armenian Issues, Rep. Adam Schiff (D-CA), Rep. Gus Bilirakis (R-FL), Rep. Frank Pallone (D-NJ), Rep. Peter King (R-NY), and Rep. Jackie Speier (D-CA), released the following statement regarding the announcement that H.Res. 296, Affirming the United States record on the Armenian Genocide, has been scheduled for a floor vote next week.
“As the leadership of the Congressional Caucus on Armenian Issues, we are very pleased that H.Res. 296, a resolution recognizing and memorializing the Armenian Genocide, will receive a vote next week by the full House.The genocide, whichlastedfrom1915to 1923and killed 1.5 million Armenians as well as many other religious and ethnic minorities,was recorded inreal time by American diplomatsand issupported byhistorical records.
“Too many Americans are unaware of the first genocide of the 20th century, as well as the massive humanitarian response led by the United States which saved countless lives. At a time when Turkey has launched a campaign into Northern Syria,which has killed hundreds and displaced hundreds of thousands of civilians, it is all the more important that the House speak clearly and directly about crimes against humanity, whether they occurred a century ago or in the present day. Next week, all Members of the House can go on record to state clearly the historic fact of the genocide, joining 49 U.S. states and many of our closest allies that have alreadytaken this important step.”