Փաշինյանը պարզաբանել է ՌԴ նախագահին նվիրած գրքի ընտրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է, թե ինչու է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին նվիրել ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանյան նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովի «Խաղաղություն Ղարաբաղին» գիրքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Քանի որ քննարկման նյութ է դարձել՝ պարզաբանեմ. ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին նվիրել եմ ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանյան նախկին համանախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովի «Խաղաղություն Ղարաբաղին» գիրքը: Գիրքը «պրոհայկական» չէ: Պարզապես Կազիմիրովը 1992-1996 թվականներին զբաղվել է Ղարաբաղի հարցով, մեծ ջանք է գործադրել 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագրի ստորագրման համար և իր գրքում որպես ականատես պատմում է Ղարաբաղի հակամարտության մի շարք կարևոր նրբությունների մասին, որ ցավալիորեն մոռացվել են:

Pashinyan explains choice of book as gift to Putin
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has explained why he has chosen V. Kazimirov’s Peace to Karabakh as a gift to President of Russia Vladimir Putin.
“Since it has become a subject of discussions, let me explain: I gifted Russian President Vladimir Putin the OSCE MG former Russian co-chair Vladimir Kazimirov’s Peace to Karabakh book.
The book isn’t “pro-Armenian”.
It’s just that in 1992-1996 Kazimirov dealt with the Karabakh issue, made great efforts for the signing of the 1994 ceasefire agreement and in his book he is telling as a witness about a number of important nuances of the Karabakh conflict, which regrettably have been forgotten.
And after all, the book has a wonderful title: “Peace to Karabakh”,” the Armenian PM wrote on Facebook.