Ադրբեջանը հաստատակամ է մարդու իրավունքների ոտնահարման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին օրերին Ադրբեջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները փաստում են այն մասին, որ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են ամեն կերպ սահմանափակել երկրում ցույցերի և հավաքների ազատ անցկացման իրավունքները:
Բանն այն է, որ հունվար ամսից ի վեր Բաքվի քաղաքային իշխանությունների կողմից պաշտոնապես թույլատրված առաջին բողոքի ակցիան կրկին ուղեկցվել է ձերբակալություններով և սադրանքներով:
Արտոնված ցույցը Ադրբեջանի դեմոկրատական ուժերի Ազգային Խորհրդի կողմից անցկացվել է Բաքվի կենտրոնում՝ քաղաքապետարանի շենքի առջև, իսկ բողոքի հիմնական առիթը խաղաղ հավաքների անցկացման` ձմեռվանից գործող փաստացի արգելքն է, ըստ որի՝ ցույցին կարող է մասնակցել 50 հոգի: Այնուամենայնիվ, հավաքին մասնակիցների թիվը գերազանցել է սահմանված թիվը, ինչի արդյունքում ոստիկանության կողմից ձերբակալվել է ավելի քան 30 հոգի: Ցույցի մասնակիցների նկատմամբ ոստիկանության կողմից կիրառվել են բավականին կոշտ մեթոդներ։ Միևնույն ժամանակ, համացանցում հայտնված տարբեր տեսանյութերից և հրապարակումներից երևում է, որ ընդդիմադիրների հավաքին մասնակցել են նաև իշխանության ներկայացուցիչներ, որոնք իրենց իշխանամետ կարգախոսներով «թեժացրել են» իրավիճակը։
Չնայած ոստիկանության կոշտ արձագանքին՝ ադրբեջանցի ընդդիմադիրները հայտարարել են, որ շարունակելու են անցկացնել պիկետներ և մտադիր չեն հրաժարվել այդ մտքից։ «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլիի խոսքով՝ հաջորդ նմանատիպ ակցիան ընդդիմությունը փորձելու է կազմակերպել հոկտեմբերի 19-ին, սակայն դեռևս պարզ չէ՝ դրանք կլինեն արտոնված, թե ոչ։ Այնուամենայնիվ անցած օրերին տեղի ունեցածը արդեն իսկ փաստում է, որ անգամ արտոնված ցույցերի պարագայում ադրբեջանական վերնախավը ամեն կերպ խոչընդոտելու է իր քաղաքացիների ազատ խոսքի իրավունքի իրացմանը։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատություններին ընդհանրապես, ապա այդ իրավունքների ոտնահարումները պարբերական բնույթ են կրում, և այս ոլորտում երկրում տիրող «անմխիթար» վիճակի մասին են վկայում բազմաթիվ միջազգային զեկույցներ և հրապարակումներ։ Երկրում շարունակվում են իրավապաշտպանների, լրագրողների ձերբակալությունները («Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի» (CPJ) հրապարակած զեկույցում նշված է, որ միայն 2018թ. Ադրբեջանում ձերբակալվել է 10 լրագրող): Երկրում կան նաև մեծ թվով քաղբանտարկյալներ։ Մասնավորապես, դեռևս տարեսկզբին Բաքվում գործող «Քաղբանտարկյալների ցուցակագրման աշխատանքային խմբի» անդամները հայտարարեցին, որ ադրբեջանական բանտերում կա 127 քաղբանտարկյալ՝ նշելով, որ իրականում քաղբանտարկյալների թիվը Ադրբեջանում ավելի մեծ է, սակայն, վախենալով երկրում ստեղծված բռնության մթնոլորտից, նրանց մի մասը խուսափում է հանրայնացնել իրենց դեմ հարուցված քրեական գործերի մասին տեղեկատվությունը։ Նմանատիպ վատթար վիճակում է գտնվում նաև մամուլի և խոսքի ազատությունը։ Եվ պատահական չէ, որ համաձայն Freedom House-ի վերջին զեկույցի՝ Ադրբեջանը մամուլի ազատության ինդեքսով դասվում է «ոչ ազատ» երկրների շարքին։
Այսպիսով, ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են առաջ տանել իրենց որդեգրած քաղաքականությունը՝ ճնշելով սեփական քաղաքացիների բողոքի և դժգոհության արտահայտման ցանկացած փորձ և թույլ չտալով որևէ այլախոհության դրսևորում։ Իսկ նպատակը մեկն է՝ ամեն գնով պահել իշխանությունը:

Азербайджан непоколебим в вопросе нарушения прав человека
События последних дней в Азербайджане свидетельствуют о том, что азербайджанские власти продолжают всячески ограничивать права на свободное проведение в стране митингов и демонстраций.
Дело в том, что первая, после января, официально разрешенная городскими властями Баку акция протеста вновь сопровождалась задержаниями и провокациями. Санкционированный митинг был проведен Национальным советом демократических сил Азербайджана в центре Баку перед зданием мэрии, а основным поводом для протеста являлся действующий с зимы фактический запрет на проведение мирных собраний, согласно которому в акции могут принимать участие лишь 50 человек. Тем не менее, число участников митинга превысило установленное число, в результате чего полицией были задержаны более 30 человек. В отношении участников митинга полицией были применены достаточно жесткие методы. В то же время из появившихся в интернете различных видеоматериалов и публикаций заметно, что на митинге оппозиционеров участвовали также представители власти, которые своими провластными лозунгами еще больше накалили ситуацию.
Несмотря на жесткую реакцию полиции, азербайджанские оппозиционеры заявили, что продолжат проводить пикеты, и не намерены отказываться от этой мысли. По словам лидера партии “Народный фронт” Али Керимли, следующую подобную акцию оппозиция попытается организовать 19 октября, однако пока неясно, будет ли она санкционированной. Тем не менее, произошедшее в минувшие дни уже свидетельствует о том, что даже в случае санкционированных акций азербайджанская элита всячески препятствует реализации права своих граждан на свободу слова.
Что касается прав человека и основных свобод в Азербайджане в целом, то нарушения этих прав носят периодический характер, многочисленные международные доклады и публикации свидетельствуют о плачевной ситуации, царящей в этой сфере. В стране продолжаются аресты правозащитников и журналистов, в докладе, опубликованном Комитетом по защите журналистов (CPJ), отмечается, что только в 2018 г. в Азербайджане арестованы 10 журналистов. В стране большое количество политзаключенных. В частности, еще в начале, года члены действующей в Баку “Рабочей группы по регистрации политзаключенных” заявили, что в азербайджанских тюрьмах есть 127 политзаключенных, отметив, что на самом деле число политзаключенных в Азербайджане гораздо больше. Однако, опасаясь атмосферы насилия в стране, часть из них избегает обнародовать информацию о возбужденных против них уголовных делах. В таком же плохом состоянии находятся и свобода прессы и свобода слова. И не случайно, что, согласно последнему докладу Freedom House, Азербайджан по индексу свободы прессы отнесен к “несвободным” странам.
Таким образом, азербайджанские власти продолжают продвигать свою политику, подавляя любые попытки выражения недовольства и протесты собственных граждан и не допуская какого-либо инакомыслия. А цель лишь одна - любой ценой удержать власть.