Արտակ Բեգլարյանը Ստրասբուրգում քննարկել է արցախցիների իրավունքների պաշտպանության հետ կապված հարցեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հոկտեմբերի 1-2-ին Ստրասբուրգում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ նրանց ներկայացնելով Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը և հակամարտությամբ ու չճանաչվածությամբ պայմանավորված հիմնախնդիրներն ու մարտահրավերները:
Ինչպես «Արմենպես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, Ա.Բեգլարյանը հանդիպել է, մասնավորապես, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական հարցերի, առողջապահության և կայուն զարգացման հանձնաժողովի նախագահ Շտեֆան Շենախի հետ: Նա ներկայացրել է Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակն, արկա խնդիրները, եվրոպական կառույցների հետ իր գրասենյակի ընթացիկ շփումները և հնարավոր համագործակցության հեռանկարները։
Հաշվի առնելով, որ Շենախը նաև Ադրբեջանի հարցով ԵԽԽՎ համազեկուցողն է, պաշտպանն անդրադարձել է այդ երկրի կատարած իրավախախտումներին և հարուցած սպառնալիքներին: Նա հատուկ ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականության դրսևորումների վրա՝ համազեկուցողին տրամադրելով հայատյացության և Ապրիլյան պատերազմի իրավախախտումների թեմաներով ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները: Նա ընդգծել է, որ հայատյացությունն ընկած է Ադրբեջանի կողմից հայերի իրավունքների համակարգային խախտումների հիմքում, որը, միևնույն ժամանակ, լրջագույն սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանի անվտանգության և մարդու իրավունքների միջավայրի համար:
Ա.Բեգլարյանը հանդիպել է նաև ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և ներքին տեղահանվածների հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ, ներքին տեղահանված անձանց իրավունքների վերաբերյալ զեկուցող Կիլլիոն Մունյամայի հետ: Նա ներկայացրել է Արցախում ապրող ներքին տեղահանված և փախստական անձանց հիմնախնդիրները՝ անընդունելի համարելով նրանց բացարձակապես անտեսումը միջազգային կառույցների կողմից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մի շարք այլ հանդիպումներ է ունեցել և՛ ԵԽԽՎ պատգամավորների, և՛ ԵԽ անկախ մարմինների որոշ պաշտոնյաների հետ:
Բոլոր հանդիպումներում ԵԽ պաշտոնյաները հետաքրքրություն են ցուցաբերել Արցախի բնակիչների իրավունքների պաշտպանության ընթացիկ վիճակի ու հիմնախնդիրների վերաբերյալ՝ ընդունելով չճանաչված պետությունների միջազգային ընդգրկվածության ապահովման հրատապ անհրաժեշտությունը:
Հիշեցնենք, որ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը սեպտեմբերի 30-ին, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ, Ստրասբուրգում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում կազմակերպված՝ չճանաչված պետություններում մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ միջոցառմանը՝ ելույթ ունենալով Արցախի բնակչության իրավունքների պաշտպանության գործում առկա խոչընդոտների մասին:

Артак Бегларян в Страсбурге обсудил вопросы защиты прав арцахцев
Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян с 1 по 2 октября в Страсбурге провел ряд встреч с различными высокопоставленными должностными лицами Совета Европы, представив им состояние защиты прав человека в Арцахе и проблемы и вызовы, обусловленные конфликтом и непризнанностью.
Как сообщили «Арменпресс» в аппарате Защитника прав человека Республики Арцах, Бегларян встретился, в частности, с председателем комиссии ПАСЕ по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию Штефаном Шенахом.
Он представил состояние защиты прав человека в Арцахе, существующие проблемы, текущие контакты его офиса с европейскими структурами и перспективы возможного сотрудничества. Учитывая, что Шенах является также и содокладчиком ПАСЕ по Азербайджану, омбудсмен коснулся правонарушений и угроз, со стороны этой страны.
Артак Бегларян обратил особое внимание на проявления государственной политики армянофобии в Азербайджане, предоставив содокладчику доклады омбудсмена Арцаха на тему армянофобии и правонарушений, имевших место во время Апрельской войны. Он подчеркнул, что армянофобия лежит в основе системных нарушений прав армян со стороны Азербайджана, что, в то же время, является серьезнейшей угрозой для безопасности всего региона и среды прав человека.
А.Бегларян встретился также и с вице-председателем комиссии ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и внутренне перемещенных лиц, докладчиком по правам внутренне перемещенных лиц Киллион Муньямой. Он представил проблемы проживающих в Арцахе внутренне перемещенных лиц и беженцев, посчитав неприемлемым абсолютное игнорирование их со стороны международных структур.
Омбудсмен провел ряд других встреч и с депутатами ПАСЕ, и с некоторыми должностными лицами независимых органов СЕ.
На всех встречах должностные лица СЕ проявляли интерес к текущему состоянию и проблемам защиты прав жителей Арцаха, приняли во внимание срочную необходимость обеспечения международной вовлеченности непризнанных государств.
Напомним, что Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян 30 сентября, по инициативе и при содействии делегации Республики Армения в ПАСЕ, в Страсбурге принял участие в организованном в Парламентской ассамблее Совета Европы мероприятии по защите прав человека в непризнанных государствах, выступая на мероприятии, посвященном препятствиям в деле защиты прав населения Арцаха.