Վայոց Ձորի մարզպետը հայտնել է հրաժարականի որոշման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վայոց Ձորի մարզպետ Տրդատ Սարգսյանը հայտարարություն է տարածել, որում հայտնել է մարզպետի լիազորությունները վայր դնելու մասին։«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ Տրդատ Սարգսյանն այս մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Սիրելի վայոցձորցիներ, քաղաքացիներ, բարեկամներ
Հաշվի առնելով օրեր առաջ Եղեգնաձորում տեղի ունեցած ցավալի միջադեպը՝ անհրաժեշտ եմ համարում ներկայացնել հետևյալ պարզաբանումները․
Ինչպես և հայտնել եմ նախկինում, դեպքի ժամանակ եղել եմ տանը․ նախաքննությունն իրականացնող մարմնին ներկայացրել եմ այս փաստը հիմնավորող ապացույցներ։ Վստահ եմ, որ կիրականացվի օբյեկտիվ քննություն և մեղավորները կպատժվեն։
Այնուամենայնիվ, ևս մեկ անգամ հերքելով որևէ առնչությունս այս դեպքին, բայց դրանից առավել կարևորելով նոր Հայաստանում քաղաքական էթիկայի ու քաղաքական պատասխանատվության կայացումը՝ հայտնում եմ, որ որոշում եմ կայացրել վայր դնել Վայոց Ձորի մարզպետի լիազորություններս այսօր մեկնարկող լայնածավալ ռազմավարական զորավարժությունների ավարտից հետո։
Ինձ համար մեծագույն պատիվ էր հեղափոխական թիմի կազմում պաշտոնավարել իմ հայրենի Վայոց ձորի նման յուրօրինակ մարզում, ամեն օր շփվել ու աշխատել հպարտ, աշխատասեր, կյանքի նկատմամբ սիրով ու ապագայի հանդեպ հավատով լցված վայոցձորցիների հետ։
Այս պատասխանատու շրջանում ինձ ընձեռված վստահության համար շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ վարչապետին և իմ քաղաքական թիմին։
Հայաստանի Հանրապետությանը և Վայոց ձորի մարզին իրենց պատրաստակամ և քրտնաջան ծառայության համար շնորհակալություն եմ հայտնում Վայոց ձորի մարզպետարանի աշխատակիցներին։ Այս կարճ ժամանակահատվածում մենք միասին կարողացանք Վայոց ձորի համար իրականացնել համայնքային ու մարզային նշանակության կարևոր ու կենսունակ ծրագրեր։ Ես վստահ եմ, որ Վայոց ձորում աշխատանքները շարունակվելու են ու վայոցձորցիների կյանքն օրեցօր բարելավվելու է։

Губернатор Вайоц Дзора объявил о своем решении об отставке
Губернатор Вайоц Дзора Трдат Саркисян распространил заявление, в котором сообщил о сложении полномочий губернатора. Как передает «Арменпресс», Трдат Саркисян сделал запись на своей странице в Facebook.
“Дорогие вайоцдзорцы, граждане, друзья!
Учитывая печальный инцидент, произошедший несколько дней назад в Ехегнадзоре, считаю необходимым представить следующие разъяснения
Как я и сообщал ранее, во время инцидента я был дома: органу, осуществляющему предварительное следствие, представил доказательства, обосновывающие этот факт. Уверен, что будет проведено объективное расследование и виновные будут наказаны.
Тем не менее, еще раз опровергая какую-либо связь с произошедшим инцедентом, но придавая большее значение политической этике и политической ответственности в новой Армении, сообщаю, что я принял решение после завершения начинающихся сегодня широкомасштабных стратегических учений сложить полномочия губернатора Вайоц Дзора.
Для меня было большой честью работать в составе революционной команды в такой своеобразной области, как мой родной Вайоц Дзор, ежедневно общаться и работать с гордыми, трудолюбивыми, исполненными любви к жизни и веры в будущее вайоцдзорцами.
За доверие, оказанное мне в этот ответственный период, выражаю благодарность премьер-министру РА и моей политической команде.
За проявленную добросовестность и готовность служить Республике Армения и Вайоцдзорской области выражаю благодарность сотрудникам областной администрации Вайоц Дзора.
За этот короткий период мы вместе смогли реализовать в Вайоц Дзоре важные и жизнеспособные программы общинного и областного значения. Я уверен, что работы в Вайоц Дзоре продолжатся, и жизнь вайоцдзорцев с каждым днем будет улучшаться.