Փաշինյանը Ջերմուկի բնակիչներին խնդրում է ապաշրջափակել Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խնդրում է Ջերմուկ քաղաքի բնակիչներին ապաշրջափակել Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհները: ՀՀ վարչապետը նշում է, որ եթե հիմա նույնիսկ դեպի Ամուլսար տանող ճանապարհները բացվեն, այնտեղ շինարարական աշխատանքները չեն մեկնարկի մինչև 2020 թվականի ապրիլ:
«Ջերմուկ քաղաքի բնակիչներին խնդրում եմ ապաշրջափակել Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհները, որովհետև այդ ճանապարհները փակելու անհրաժեշտություն չունեք, որովհետև դուք ունեք կառավարություն, որը եթե տեսնի, որ այդ ճանապարհները փակելու լեգիտիմ անհրաժեշտություն կա, ինքը իր լծակներով, օրենքով իրեն վերապահված լիազորություններով կգնա ճանապարհներ կփակի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում ասել է ՀՀ վարչապետը՝ հավելելով. «Իմ արձանագրումը շարունակում է մնալ այն, ինչ ունեցել եմ իմ նախորդ ուղիղ եթերի ընթացքում, որ առնվազն այս պահի դրությամբ մենք չունենք Ամուլսարի հանքի շահագործումը արգելելու որևէ իրավական հիմնավորում: Բայց, հասկանալի է, որ չենք կարող հաշվի չառնել մեր հանրության շրջանում առկա անհանգստությունները»:
Վարչապետն ընդգծեց, որ բնապահպանության տեսչական մարմնին հանձնարարել է Ամուլսարում սկսել ստուգումներ՝ շրջակա միջավայրի նախարարի բարձրացրած որոշ հարցեր պարզելու համար: Փաշինյանն ընդգծեց, որ շրջակա միջավայրի նախարարը նաև «Էլարդ»-ի հետ սկայպ կոնֆերանսի նաև նրանց եզրակացության վրա հիմնվելով՝ մի շարք հարցեր է բարձրացրել, նախնական հետազոտություններ արել: Այդ հարցերի պատասխանը գտնելու որոշակի լիազորություններ ունի տեսչական մարմինը:
Ես ուզում եմ այս պահից արձանագրել, թե այդ ստուգումների արդյունքում տեսականորեն ինչ կարող է լինել. Տարբերակ առաջին՝ ոչ մի խախտում չկա, ամեն ինչ նորմալ է, տարբերակ երկրորդ՝ տարբերակ երկրորդ՝ կան խախտումներ և անճշտություններ և այդ խախտումներն ու անճշտությունները հնարավոր է վերացնել առանց նախագծային փոփոխությունների. Սա նշանակում է, որ այս պարագայում առանց նախագծային փոփոխությունների այդ շփումները կիրականացվեն և նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտություն չի ծագի: Տարբերակ երրորդ՝ այդ խախտումները և անճշտությունները հնարավոր չէ վերացնել առանց նոր նախագծի, և եթե խոսք է գնում նոր նախագծի վերաբերյալ, նշանակում է խոսք է գնում նաև նոր ՇԳԱՄ-ի վերաբերյալ: Շրջակա միջավայրի նախարարի գրած փաստաթղթում կան կետեր, որոնց ստուգումը բնապահպանության տեսչական մարմնի իրավասությունների մեջ չի մտնում: Այս հարցերի վերաբերյալ պատասխան պետք է տա նախաքննությունը՝ քննչական կոմիտեում ընթացող քրեական գործով»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ օրենսդրությամբ Հայաստանի կառավարությունը ունի հնարավորություն իրականացնել ամենօրյա մոնիթորինգ ամուլսարի հանքում տեղի ունեցող աշխատանքների ազդեցությունը գնահատելու համար: «Այսինքն, մենք ամեն պահի կարող ենք գնալ ջրի նմուշ վերցնել, օդի նմուշ վերցնել, աղմուկի մակարդակը չափել, և երբ կարձանագրվի որևէ խախտում, կառավարությունը ունի լծակներ, այդ խախտումնեին ընթացք տալու և դրա չվերացման պարագայում հանքի շահագործումը մեկընդմիշտ արգելելու, նկատի ունեմ կառավարությունն ունի բոլոր լծակները: Ցավոք սրտի, մեր մոնիթորինգային հնաարվորություները չեն համախպատասխանում միջազգային ստանդարտներին և մեր ցանկություններին: Ես խնդիր եմ դրել, որպեսզի շրջակա միջավայրի նախարարությունը ողջ անհրաժեշտ տեխնիկան գնի մինչև մյուս տարվա ապրիլ-մայիս, որպեսզի մենք պատշաճ մակարդակի, անհրաժեշտ մակարդակի մոնիթորինգ իրականացնենք: Հիմա ինչու մյուս այդ ժամանակը շեշտում: Երբ որ մենք «Լիդիան»-ի ներկայացուցիչներին հրավիրեցինք, մենք նրանց առաջ հարց դրեցինք, ասել ենք՝ ենթադրենք հիմա, օրինակ, սեպտեմբերից դուք դեպի հանք հասանելիություն եք ստանում, ինչ պլաններ ունեք և ինչ ժամկետներում եք պատկերացնում շինարարության ավարտը և հանքի շահագործման մեկնարկը և նոր շինարարության մեկնարկը: Նրանք ասացին, որ իրենց պատկերացմամբ, իրենց ընկալմամբ, առաջինը պետք է մտնեն և տարածքը ուսումնասիրեն, տեսնեն, թե ինչ է տեղի ունեցել այնտեղ այս ընթացքում, և, իրենց գնահատմամբ, ամենաշուտը շինարարակակն աշխատանքները կսկսեն մյուս տարվա ապրիլ-մայիսին, այնտեղ կիրականացնեն շինարարական աշխատանքները, իսկ բուն հանքի շահագործման ամենամոտ ժամկետը 2020 թվականի չորրորդ եռամսյակն է, բայց ամենահավանական ժամկետը 2021 թվականի առաջին եռամսյակն է: Նրանք նաև ասացին, որ ոչ մեծ ծավալի զուտ հողային աշխատանքներ տեղում հնարավոր են: Եթե այսօր ճանապարհները բացվեն Ամուլսարի, այնտեղ շինարարությունը չի սկսվելու առնվազն մինչև 2020 թվականի ապրիլ: Բայց ճանապարհի փակ լինելը հենց այսօր միջազգային տնտեսական իմիջի և վարկանիշի տեսանկյունից Հայաստանի համար լրջագույն խնդիրներ է ստեղծում՝ ստեղծելով Հայաստանի վարկանիշի անկման շատ կոնկրետ հնարավորություն»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նոր ՇՄԱԳ անցկացնելու անհրաժեշտության հետ կապված՝ ասել է, որ դա այն փաստաթուղթն է, որով հանքաարդյունաբերողն ինքը բարձրաձայնում է իր պարտավորությունները հանրության առաջ:
«Եթե հիշում եք` «Սկայպ» կոնֆերանսի ժամանակ «ԷԼԱՐԴ» ընկերության փորձագետները ասացին, որ, ի վերջո, ցանկացած գործողության և գործունեության պատասխանատվություն կրում է «Լիդիան» ընկերությունը: «Լիդիան» ընկերությունը ինքը պետք է երաշխիքներ տա կամ չտա, ստանձնի որոշակի պարտավորություններ, ինչի արդյունքում Կառավարությունը պետք է որոշի, թե որքանով է վստահություն ցուցաբերում այդ արձանագրումների նկատմամբ»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հայտնել է, որ «Լիդիան» ընկերությունն իր հետ հանդիպման ժամանակ ամենաբարձր մակարդակով երաշխավորել է, որ շրջակա միջավայրի վրա որևէ ազդեցություն չի լինի:
«Լիդիան» ընկերությունը այս ամբողջ պատմությունից հետո գալիս է և ինձ հետ հանդիպման ընթացքում ասում է, որ «այո, ինչպես ՇՄԱԳ-ում գրել եմ, ես պարտավորվում եմ, որ այդ հանքը կշահագործեմ 100 տոկոսով անվտանգ»: Դա ի՞նչ է նշանակում: Դա նշանակում է, որ ոչ մի լիտր աղտոտված ջուր չի արտահոսի արտաքին միջավայր, օդի որակը չի փոխվի, ստորերկրյա ջրերը չեն աղտոտվի, մակերեսային ջրերը չեն աղտոտվի, հողի և շրջակա միջավայրի կենսբազմազանության հետ կապված խնդիրներ չեն առաջանա»,- նշել է Վարչապետը:

PM asks environmentalists at Amulsar to open access to mine as inspection continues
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has addressed the residents of Jermuk asking them to open the roads leading to the Amulsar gold mine.
He said that even if the roads are opened now constructions works will not commence there until April 2020.
“I am asking the residents of the town of Jermuk to open the roads leading to the Amulsar mine because you don’t have the necessity to close them, because you have a government which in the event of seeing a legitimate necessity to close these roads will go and close the roads with its tools and lawful authority,” the PM said during a live Facebook broadcast.
“My statement remains the same as during the last live broadcast, that at least for now we don’t have any legal grounds to ban the operations of the Amulsar mine. But understandably we can’t not take into account the concerns which exist among our society,” he added.
Pashinyan said he has tasked the environmental inspection agency to start inspections at Amulsar to clarify certain issues raised by the Minister of Environment.
The Armenian PM explained the theoretical developments resulting from the inspection.
“Option one – there are no violations, everything is normal. Option two – there are violations and irregularities and they can be eliminated without project changes,” he said, adding that in this case a new EIA will not be required.
“Option number three – these violations and irregularities cannot be eliminated without a new project and if a new project is considered it means that a new EIA is considered,” the PM said, adding that in additional to the environmental inspection agency the Investigative Committee’s criminal investigation will have to give answers to certain other issues as well.
The PM said the government has the possibility to carry out daily monitoring to assess the impact of the work taking place in Amulsar mine. However, he noted that he has tasked the ministry of environment to acquire modern equipment for monitoring and the devices must be procured by April-May of 2020.
Pashinyan said they have asked Lydian to clarify if they were to be granted permission to resume operations when would they begin works at the mine and the company has pointed out the above-mentioned timeframe.
“If the roads leading to Amulsar were to be opened today, no construction will take place there at least until April 2020. But the closure of the road is creating serious problems for Armenia in terms of international economic image and rating, creating concrete chance for a drop in Armenia’s rating.
Pashinyan recalled the recent video-conference with ELARD – the company which conducted an environmental audit of the project – who said that eventually Lydian International bears responsibility for any action.
“The company Lydian itself must give or not give guarantees, assume certain obligations, as a result of which the government must decide to what extent it trusts these records,” he said.
The PM said that during the recent meeting with Lydian’s executives the company guaranteed on the highest level that its operations will not impact the environment at all.
“After this entire story Lydian comes and tells me during a meeting that “indeed, as I have mentioned in the EIA, I am obliging that I will operate this mine 100% safely”. What does this mean? This means that not a single liter of contaminated water will leak into the environment, the air quality will not change, groundwater will not be contaminated, surface waters will not get contaminated, no problems will emerge regarding the land and environment’s biodiversity,” the PM said.
Access to the Amulsar mine has been blocked by environmentalists for many months and the government is expected to announce its decision whether or not it will allow Lydian International to resume operations. ELARD, an international audit company, carried out an Environmental Impact Assessment study for the project, which in turn is under scrutiny.