ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ՀՀ կառավարության բարեփոխումներին կուղղի լրացուցիչ 4 մլն 785 հազար դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակից ստացվել է առաջարկ փոփոխություն կատարել 2013թ. սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ կառավարության հետ կնքված «Առավել մասնակցային, արդյունավետ և հաշվետու կառավարման զարգացմանն ուղղված» համագործակցության համաձայնագրում` տրամադրելով 4,785,000 ԱՄՆ դոլարի չափով լրացուցիչ ֆինանսավորում` ծրագրերի իրականացումը շարունակելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կառավարության նիստում Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ լրացուցիչ ֆինանսական հատկացումներ են նախատեսվում պատշաճ կառավարման, քաղաքական մրցակցության և համաձայնության ձևավորման, քաղաքացիական հասարակության, մակրոտնտեսական ոլորտներում, ինչը կխթանի Համաձայնագրով ամրագրված նպատակների առավել արդյունավետ և արագ իրականացման ապահովումը:
«Լրացուցիչ ֆինանսական հատկացումները կնպաստեն քաղաքացիների և այլ անձանց իրավունքների և պարտականությունների առավել արդյունավետ իրականացմանը, առավել կամրապնդեն կապը պետության, մասնավոր հատվածի, քաղաքացիական հասարակության սուբյեկտների և անհատների միջև: Համաձայնագրի վերոնշյալ փոփոխությամբ ֆինանսական պլանի ցանկը լրացվել է նոր՝ մակրոտնտեսական ոլորտով, ինչը կարևոր խթան կարող է հանդիսանալ Հայաստանում տնտեսական աճի համար, քանի որ այն միտված է ստեղծելու բարենպաստ ներդրումային միջավայր»,-ասաց նախարարը:

USAID направит дополнительные 4 млн 785 тысяч долларов на реформы правительства Армении
Из армянского офиса Агентства международного развития США поступило предложение о внесении изменения в соглашение, заключенное 28 сентября 2013 г. с правительством РА “О сотрудничестве, направленном на развитие наиболее эффективного и подотчетного управления”, которым предоставляется дополнительное финансирование в размере 4,785,000 долларов США с целью продолжения реализации программ.
Как сообщает «Арменпресс», на заседании правительства министр финансов Атом Джанджугазян отметил, что предусмотрены дополнительные финансовые ассигнования на управление, формирование политической конкуренции и согласия в гражданском обществе, в макроэкономической сферах, что будет стимулировать обеспечение более эффективной и быстрой реализации целей, закрепленных в соглашении.
“Дополнительные финансовые ассигнования будут способствовать более эффективной реализации прав и обязанностей граждан и других лиц, еще более укрепят связь между государством, частным сектором, субъектами гражданского общества и частными лицами. Согласно вышеуказанному изменению в соглашении, финансовый план дополнен новой макроэкономической сферой, что может стать важным стимулом для экономического роста в Армении, поскольку он направлен на создание благоприятной инвестиционной среды”, - сказал министр.