ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ՀՀ կառավարության բարեփոխումներին կուղղի լրացուցիչ 4 մլն 785 հազար դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան գրասենյակից ստացվել է առաջարկ փոփոխություն կատարել 2013թ. սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ կառավարության հետ կնքված «Առավել մասնակցային, արդյունավետ և հաշվետու կառավարման զարգացմանն ուղղված» համագործակցության համաձայնագրում` տրամադրելով 4,785,000 ԱՄՆ դոլարի չափով լրացուցիչ ֆինանսավորում` ծրագրերի իրականացումը շարունակելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կառավարության նիստում Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ լրացուցիչ ֆինանսական հատկացումներ են նախատեսվում պատշաճ կառավարման, քաղաքական մրցակցության և համաձայնության ձևավորման, քաղաքացիական հասարակության, մակրոտնտեսական ոլորտներում, ինչը կխթանի Համաձայնագրով ամրագրված նպատակների առավել արդյունավետ և արագ իրականացման ապահովումը:
«Լրացուցիչ ֆինանսական հատկացումները կնպաստեն քաղաքացիների և այլ անձանց իրավունքների և պարտականությունների առավել արդյունավետ իրականացմանը, առավել կամրապնդեն կապը պետության, մասնավոր հատվածի, քաղաքացիական հասարակության սուբյեկտների և անհատների միջև: Համաձայնագրի վերոնշյալ փոփոխությամբ ֆինանսական պլանի ցանկը լրացվել է նոր՝ մակրոտնտեսական ոլորտով, ինչը կարևոր խթան կարող է հանդիսանալ Հայաստանում տնտեսական աճի համար, քանի որ այն միտված է ստեղծելու բարենպաստ ներդրումային միջավայր»,-ասաց նախարարը:

United States to direct nearly $4,8 million additional funding for Armenia programs
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. The Government of Armenia has received a proposal from the United States Agency for International Development(USAID)Armenia Office to amend the More Participatory, Effective, and Accountable Governance cooperation agreement with Armenia signed in 2013 which will provide 4,785,000 dollars in additional funding to continue implementing the programs.
“The additional financial allocations will contribute to the more efficient exercise of rights and obligations of citizens and other persons, will further strengthen the connection between the state, the private sector, civil society entities and individuals. The abovementioned amendment to the agreement had added a new – macroeconomic sector – in the financial plan list, which can boost economic growth in Armenia because it is aimed for creating a favorable investment environment,” Finance Minister Atom Janjughazyan said at the Cabinet meeting.