Առաջին կիսամյակում օտարերկրյա ընդամենը ներդրումներն ավելացել են 26%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019թ-ի հունվար-հունիս ամիսներին իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ընդամենը ներդրումները նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 26%-ով՝ կազմելով 705 մլրդ դրամ: Նույն ժամանակահատվածի համար 20%-ով ավելացել են նաև օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքերը՝ կազմելով 152 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի 126 մլրդ դրամի փոխարեն:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2019թ-ի հունվար-հուլիս ամիսների սոցիալ-տնտեսական վիճակի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները:
ՎԿ տվյալների համաձայն՝ հունվար-հունիս ամիսներին օտարերկրյա ընդամենը ներդրումների գծով ստացումների և մարումների տարբերությունը, այսինքն՝ զուտ հոսքերը կազմել են 97.8 մլրդ դրամ՝ 2018թ-ին արձանագրված բացասական՝ -24.5 մլրդ դրամի դիմաց: Միևնույն ժամանակ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերը 38.6 մլրդ դրամից նվազել են մինչև 7.7 մլրդ դրամ:
Հիմնական խոշոր ներդրումները ներգրավվել են Ռուսաստանի Դաշնությունից, Գերմանիայից, Իտալիայից և Նիդերլանդներից:

Total foreign investments increase by 26% in Armenia in first half of 2019
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. In January-June 2019 the total foreign investments made in Armenia’s real sector increased by 26%, compared to the same period of 2018, comprising 705 billion drams.
Foreign direct investment flows have also increased by 20% in the same period, comprising 152 billion drams, against the 126 billion drams of the first half of 2018.
The Statistical Committee published the data on the socio-economic situation of the country for 2019 January-June.
According to the data, in January-June the net flows of foreign investments comprised 97.8 billion drams, against the -24.5 billion drams recorded in 2018. At the same time the net flows of foreign direct investments declined from 38.6 billion drams to 7.7 billion drams.