Սպառողական շուկայում օգոստոս ամսին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 0.6%
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2019թ. օգոստոսը 2018թ. օգոստոսի նկատմամբ) կազմել է 0.6%, իսկ օգոստոսին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 0.4% գնանկում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2019թ. օգոստոսին սպառողական գների փոփոխությունները ՀՀ-ում :
Մեկամյա կտրվածքով գնանկում արձանագրվել է սննդամթերք և ոչ ալկոհոլային խմիչքներ ապրանքախմբում (-0.3%), ինչպես նաև կապի (-0.1%) և հանգստի ու մշակույթի ոլորտներում (-1.1%):
2019թ-ի օգոստոսը 2018թ. օգոստոսի նկատմամբ 4.5%-ով գնաճ է արձանագրվել ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտային արտադրատեսակներ ապրանքախմբերում, ինչպես նաև՝ հագուստ և կոշիկի ապրանքախմբում՝ 8.6%-ով:
2019թ. հունվար-օգոստոսին սպառողական գների միջին ամսական նվազումը կազմել է 0.3% (նախորդ նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է 0.2% նվազում): Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2019թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ սպառողական գները նվազել են 0.6-0.3%-ով, այդ թվում, գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշներն արձանագրվել են Գյումրի, Վանաձոր և Գավառ քաղաքներում: Մայրաքաղաքում սպառողական գների մակարդակը նվազել է 0.4%-ով:

12-месячная инфляция на потребительском рынке в августе составила 0,6%
12-месячная инфляция на потребительском рынке Армении (август 2019 г . по сравнению с августом 2018 г.) составила 0,6%, а по сравнению с предыдущим месяцем было зафиксировано снижение цен на 0,4%.
Как передает Арменпресс, Статистический комитет Армении опубликовал изменения в потребительских ценах в Армении в августе 2019 г.
За год дефляция была зафиксирована в группе продуктов питания и безалкогольных напитков (-0.3%), а также в сферах связи (-0.1%) и отдыха и культуры (-1.1%).
В августе 2019 года по сравнению с августом 2018 г. выросли цены на 4,5% алкогольных напитков, табачных изделий, а также одежды и обувь - на 8,6%.
В январе - августе 2019 г. среднемесячное снижение потребительских цен составило 0,3% (в аналогичный период прошлого года было зафиксировано снижение на 0,2%).
Во всех исследуемых городах республики в августе 2019 года по сравнению с июлем потребительские цены снизились на 0,6 - 0,3%, в том числе самый высокий показатель спада цен зафиксирован в городах Гюмри, Ванадзор и Гавар. В столице уровень потребительских цен снизился на 0,4%.