Ոչինչ չի կարող սասանել մեր ժողովրդի ուժն ու շեղել ընտրած ճանապարհից. Արցախի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում oգոստոսի 31-ին տեղի է ունեցել պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն՝ նվիրված ԱՀ հռչակման 28-րդ տարեդարձին:
Նախագահը պետական բարձր պարգեւներ է հանձնել Պաշտպանության բանակի մի խումբ զինծառայողների, ազատամարտիկների, պետական եւ հասարակական գործիչների, բարերարների, տնտեսության, առողջապահության, կրթության եւ մշակույթի ոլորտների ներկայացուցիչների:
Պաշտպանության կազմակերպման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար լեգենդար հրամանատարներ Լեոնիդ Ազգալդյանին եւ Վլադիմիր Բալայանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր ելույթում երկրի ղեկավարը նշել է, որ արդեն 28 տարի է, ինչ մայր Հայաստանի եւ սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ միասին կառուցում ենք ազատ, ինքնիշխան եւ ժողովրդավարական պետություն: «Այս տարիների ընթացքում մեր ժողովրդին հաջողվել է ստեղծել մարտունակ բանակ, ժողովրդավարական բոլոր ինստիտուտները, դինամիկ զարգացող տնտեսություն»,- ընդգծել է հանրապետության Նախագահը:
Բակո Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ Արցախի ժողովուրդն այսուհետ եւս համատեղ ուժերով կլուծի իր առջեւ ծառացած բոլոր խնդիրները, ինչպիսինն էլ դրանք լինեն: «Վստահ եմ, որովհետեւ գիտեմ, որ ոչ մի բան չի կարող սասանել մեր ժողովրդի ուժն ու հաստատակամությունը, շեղել նրան իր ընտրած ճանապարհից»,- շեշտել է Նախագահը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

‘I believe in our people’s power, I know that nothing can lead them astray’ – President of Artsakh
STEPANAKERT, AUGUST 31, ARMENPRESS. An awarding ceremony dedicated to the 28th anniversary of the Artsakh Republic proclamation took place at the Artsakh Republic President’s residence on August 31, the President’s Office told Armenpress.
The President handed in high state awards to a group of Defense Army servicemen, war volunteers, statesmen and public figures, philanthropists, representatives of economic, healthcare, education and culture spheres.
For the exceptional service rendered to the Artsakh Republic, for bravery and courage shown in the cause of mounting defense, legendary commanders Leonid Azgaldyan and Vladimir Balayan were awarded posthumously with the highest rank of the “Hero of Artsakh”.
“For 28 years we have been building a free, sovereign and democratic state together with our sisters and brothers from Mother Armenia and the Diaspora. During these years our people have succeeded in building an efficient army, all the democratic institutes, in ensuring dynamic growth of the economy”, the Head of the State noted in his speech.
Bako Sahakyan expressed confidence that the people of Artsah would further on solve, hand in hand, all the issues they faced, whatever these issues were. “I am confident because I believe in our people’s power and impregnability, I know that nothing can lead them astray”, the President stressed.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, National Assembly chairman Ashot Ghoulyan, state minister Grigory Martirosyan and other officials were present at the ceremony.