Մշակվող արդյունաբերությունը պետք է դառնա երկրի տնտեսության կարևոր հենասյուներից մեկը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում մշակվող արդյունաբերությունը պետք է զարգանա և դառնա երկրի տնտեսության կարևոր հենասյուներից մեկը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, արտահանողների, նաև տնտեսության տարբեր ճյուղերում գործունեություն ծավալող գործարարների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ կառավարությունը կարևորում է Հայաստանի տնտեսության արտահանման միտվածության ապահովումը:
«Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանի արտահանելի ճյուղերը զարգանան և լինեն մեր տնտեսության կարևոր բնորոշիչներից մեկը: Մեր ծրագրային դրույթներից մեկը նաև մշակվող արդյունաբերությանը աջակցելն է: Իհարկե, այս թեմայի շուրջ շատ լուրջ աշխատել ենք և շարունակելու ենք աշխատել, սակայն այս հարցը այնքան էլ պարզ չէ, որովհետև որևէ աջակցության ծրագիր իրականացնելիս պետք է համոզվել , որ այդ աջակցությունը իրապես նպաստում է, որպեսզի ոլորտները զարգանան և դառնան ավելի մրցունակ: Պետք է համոզված լինենք, որ այնպիսի աջակցություն ենք ցուցաբերում , որն արդյունքում բերում է շղթայական ռեակցիայի, և, որը նաև աջակցություն է դառնում այլ ոլորտների համար: Հակառակ դեպքում, եթե մենք չհաշվարկված քայլեր անենք, կստացվի, որ մենք այնպիսի քայլեր կանենք, որոնք չեն նպաստում ընդհանուր բարեկեցությանը, ընդհուպ պետական բյուջեի եկամուտների դիվերսիֆիկացմանը, արդյունքում` մենք ստիպված կլինենք հետ կանգնել այդպիսի ծրագրերից, որն արդյունքում ավելի շատ վնասներ կբերի, քան օգուտներ»,- շեշտեց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով` այդ է պատճառը, որ կառավարությունը նաև այս կարգի հանդիպումներ է կազմակերպում, որպեսզի կարողանան ճիշտ ընկալել շահագրգիռ կողմերից եկող ազդակները և կարողանան դրանք ճիշտ կառավարել ու արձագանքել:
Անդրադառնալով շինարարության ոլորտին՝ Փաշինյանը ասաց, որ այստեղ նույնպես կառավարությունը շատ լուրջ հետաքրքրություն ունի, որպեսզի այս ոլորտում շատ ճիշտ բանաձևեր դրվեն:
«Երբ տեսնում ենք, թե ինչ է կատարվում մեր անշարժ գույքի շուկայում, ըստ էության, գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ պահանջարկը աճում է և առաջարկը չի աճում: Այդ պայմաններում գների շատ էական աճ է նկատվում: Այստեղ կարևոր է , որ մենք մեր համագործակցությամբ շուկան այնպես կարողանանք բալանսավորել, որպեսզի առաջարկի և պահանջարկի ճիշտ հաշվեկշիռ ունենանք, որպեսզի շուկայում ցնցումներ չլինեն»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Processing industry should become one of key pillars of Armenia’s economy, says PM
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. Processing industry should develop in Armenia and become one of the key pillars of the country’s economy, Prime Minister Nikol Pashinyan said during the meeting with the exporters and businessmen in Yerevan.
The PM said the government is attaching importance to ensuring the export tendency of Armenia’s economy.
“We want Armenia’s exporting branches to develop and be one of the key characterizers of our economy. One of our program provisions is also to assist the processing industry. Of course, we have worked quite seriously on this topic and will continue to work, but this issue is not so clear because while implementing any assistance program it’s necessary to be convinced that that assistance really contributes to the fields to develop and become more competitive. We should be convinced that we are providing assistance which will lead to a chain reaction and will become an assistance for other spheres. Otherwise, if we take non-calculated actions, it will mean that we are taking steps which do not lead to overall welfare, diversification of state budget revenues, and as a result we will have to refuse from these programs which will bring more harms, than benefits”, Pashinyan said.
According to the PM, this is the reason that the government is organizing such kind of meetings in order to clearly understand the signals coming from the concerning sides and to be able to manage and react them in a right way.
Talking about the construction sector Nikol Pashinyan said here as well the government has a very serious interest so that right formulas will be introduced in this area.
“When we look at what is happening in our real estate market, in fact, we face a situation when the demand is growing, whereas the supply isn’t. In such circumstances great increase in prices is noticed. Here it’s important for us to be able to balance the market with our cooperation so that there will be a right balance between the demand and supply in order to avoid shocks in the market”, the Armenian PM added.