Գյումրիում կհիմնվի ազատ տնտեսական գոտի. 10-12 տարում կստեղծվի 13 հազար նոր աշխատատեղ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հավանություն տվեց Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում լոգիստիկ և արտադրական ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու նախագծին։
Գյումրիում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասնավոր նախաձեռնությունը նպատակ ունի սպասարկել էլեկտրոնային առևտրի լոգիստիկ պահեստները և արտահանմանն ուղղված արտադրական գործընթացները: Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը նպատակ ունի խթանելու օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները, երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և կայուն տնտեսական զարգացմանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ասաց, որ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը նպատակ ունի ներգրավել օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ, ստեղծել աշխատատեղեր և խթանել կայուն զարգացումը։
«Նշված ազատ գոտին նախատեսում է դառնալ էլեկտրոնային առևտրի լոգիստիկ ծառայությունների կարևոր հանգույց, նպաստել Շիրակի մարզի տնտեսական զարգացմանը։ Ազատ տնտեսական գոտին, որը տեղակայված է լինելու Շիրակ միջազգային օդանավակայանի հարևանությամբ, հանդիսանալու է լոգիստիկայի և մշակման հիբրիդ ազատ տնտեսական գոտի, որի նպատակն է լինելու սպասարկել էլեկտրոնային առևտրի լոգիստիկ պահեստները և արտահանմանն ուղղված արտադրական գործընթացները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Խաչատրյանը։
Նախատեսվում է 10-12 տարիների ընթացքում կառուցել 319 հա տարածքով ազատ տնտեսական գոտի։ Նախատեսվում է ազատ տնտեսական գոտու ամբողջական գործարկումն իրականացնել 5 փուլով։ Առաջին փուլը կգործարկվի 30 հա տարածքի վրա: Ազատ տնտեսական գոտու ամբողջական գործարկմամբ աշխատանքով կապահովի մոտ 13 հազար մարդ:

В Гюмри будет создана свободная экономическая зона: за 10-12 лет - 13 000 новых рабочих мест
Правительство одобрило проект о создании в Гюмри логистической и промышленной свободной экономической зоны.
Частная инициатива по созданию свободной экономической зоны в Гюмри преследует цель обслужить логистические склады электронной торговли и производственные процессы, направленные на экспорт. Создание свободной экономической зоны нацелено на стимулирование прямых иностранных инвестиций, повышение инвестиционной привлекательности страны, создание новых рабочих мест и стабильное экономическое развитие.
Как сообщает «Арменпресс», министр экономики Армении Тигран Хачатрян сказал, что целью создания свободной экономической зоны является привлечение прямых иностранных инвестиций, создание рабочих мест и стимулирование стабильного развития.
“Указанная свободная зона должна стать важным узлом логистических услуг электронной торговли, способствовать экономическому развитию Ширакской области. Свободная экономическая зона, которая будет расположена по соседству с Международным аэропортом Ширак, станет гибридом свободной экономической зоной логистики и разработки, целью которой будет обслуживание логистических складов электронной торговли и производственных процессов, направленных на экспорт”, - сказал Хачатрян.
Планируется в течение 10 - 12 лет создать свободную экономическую зону на территории в 319 га. Она должна быть задействована в 5 этапов. Первый этап будет запущен на территории 30 га. Полное задействование свободной экономической зоны обеспечит работой около 13 тысяч человек.