Բակո Սահակյանը ներկա է գտնվել միջազգային գիտաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն օգոստոսի 26-ին «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնում ներկա է գտնվել «Հայոց արեւելից կողմանք. պատմություն եւ մշակույթ» խորագրով հայագիտական միջազգային գիտաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ողջույնի խոսքում նախագահը կարեւորել է համաժողովի գիտագործնական նշանակությունը՝ նշելով, որ նման միջոցառումները թույլ են տալիս ավելի առարկայական եւ օբյեկտիվ ձեւով ուսումնասիրել մեր պատմության էջերը, վեր հանել տարբեր զարգացումների պատճառահետեւանքային կապը եւ այն ներկայացնել միջազգային հանրության ուշադրությանը:
«Եվ դա կարեւոր է հատկապես այսօր, երբ կան երկրներ ու շրջանակներ, որոնք ցուցաբերում են քաղաքականացված մոտեցում պատմական փաստերի նկատմամբ՝ փորձ անելով վերաշարադրել պատմությունը եւ այն ներկայացնել նեղ շահադիտական տեսանկյունից, աղավաղված ձեւով: Այս ամենին պատասխանելու լավագույն միջոցը այսպիսի միջոցառումների անցկացումն է նման ձեւաչափով եւ օրակարգով»,- ընդգծել է նախագահ Սահակյանը:

President of Artsakh attends opening ceremony of international Armenian studies conference
STEPANAKERT, AUGUST 26, ARMENPRESS. Artsakh Republic President Bako Sahakyan on August 26 attended the opening ceremony of the international Armenian studies conference "Eastern Armenia: History and Culture" held at the Matenadaran-Gandzasar Scientific Cultural Center, the Presidential Office told Armenpress.
In his welcoming remarks the President emphasized the scientific and practical value of the conference, noting that such events enable to provide a more substantive and objective overview of the chapters of our history, identify the causality of diverse developments and bring it to the attention of the international community.
“It is even more important now, when there are countries and circles, which apply a politicized approach towards historical facts, seeking to offer distorted narrative of history and present it in the light of vested interests. The best way to respond to all these endeavors is to hold such events, within this very format and with this very agenda”, Bako Sahakyan underlined in his remarks.