Բակո Սահակյանը ներկա է գտնվել միջազգային գիտաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն օգոստոսի 26-ին «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնում ներկա է գտնվել «Հայոց արեւելից կողմանք. պատմություն եւ մշակույթ» խորագրով հայագիտական միջազգային գիտաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ողջույնի խոսքում նախագահը կարեւորել է համաժողովի գիտագործնական նշանակությունը՝ նշելով, որ նման միջոցառումները թույլ են տալիս ավելի առարկայական եւ օբյեկտիվ ձեւով ուսումնասիրել մեր պատմության էջերը, վեր հանել տարբեր զարգացումների պատճառահետեւանքային կապը եւ այն ներկայացնել միջազգային հանրության ուշադրությանը:
«Եվ դա կարեւոր է հատկապես այսօր, երբ կան երկրներ ու շրջանակներ, որոնք ցուցաբերում են քաղաքականացված մոտեցում պատմական փաստերի նկատմամբ՝ փորձ անելով վերաշարադրել պատմությունը եւ այն ներկայացնել նեղ շահադիտական տեսանկյունից, աղավաղված ձեւով: Այս ամենին պատասխանելու լավագույն միջոցը այսպիսի միջոցառումների անցկացումն է նման ձեւաչափով եւ օրակարգով»,- ընդգծել է նախագահ Սահակյանը:

Бако Саакян присутствовал на торжественной церемонии открытия международной конференции
26 августа президент Республики Арцах Бако Саакян в научно-культурном центре “Матенадаран – Гандзасар” присутствовал на торжественной церемонии открытия международной конференции по арменоведению.
Как сообщили «Арменпресс» в главном информационном управлении аппарата президента НКР, в приветственном слове президент отметил важность научно-практического значения конференции, отметив, что подобные мероприятия позволяют предметнее и объективнее изучать страницы нашей истории, выявлять причинно-следственную связь различных развитий и представлять ее вниманию международного сообщества.
“И это особенно важно сегодня, когда есть страны и круги, которые проявляют политизированный подход к историческим фактам, пытаясь переписать историю и представить ее с узкой корыстной точки зрения, в искаженном виде. Лучший ответ на все это - проведение подобных мероприятий в подобном формате и с такой повесткой дня”, - подчеркнул президент Саакян.