Մի ուրվական է շրջում Ադրբեջանում...
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի ուրվական է շրջում Ադրբեջանում... Եվ դա ադրբեջանական ռազմաքաղաքական վերնախավում նոր վերադասավորումների ուրվականն է, իր կատակերգական նախաբանով հանդերձ: Գաղտնիք չէ, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական վերնախավը «մասնագիտացել» է սեփական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների «ազատագրմամբ»: Ավելի ճշգրիտ` այդ խեղկատակությանը սկիզբ է դրվել 2016թ.-ի ապրիլյան պատերազմից հետո, երբ սեփական զինուժի հսկայական կորուստներն ու ձախողումները թաքցնելու նպատակով Ադրբեջանի ղեկավարությունը հանկարծ «հիշեց», որ «ազատագրել» է 1994թ.-ից ժամանակավորապես իր իսկ վերահսկողության տակ գտնվող Չոջուկ Մարջանլին: Ադրբեջանական հասարակության որոշ մասը հավատաց այդ ստին, իսկ որոշ մասն էլ ձևացրեց, իբր, հավատում է դրան: Այնուհետև, ինչպես ասում են` ախորժակն ուտելուց է բացվում: Սեփական ժողովրդին, ինչպես նաև միջազգային հանրությանը փորձ արվեց 2017թ.-ին ներկայացվել «Զահրա շոու» թրիլլերը, ինչի շնորհանդեսը հայկական կողմի ներկայացրած հիմնավոր փաստերի շնորհիվ ձախողվեց: Դրանից հետո «Հասանով & Դարգյախլի Pictures» կինոստուդիան կրկին ձեռնամուխ եղավ մարտաֆիլմերի արտադրությանը, ինչի վառ ապացույցն էր 2018թ.-ին Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունում «Գյուննուտի փառահեղ օպերացիան», երբ կրկին «ազատագրվեցին» ժամանակավորապես բռնազավթված Նախիջևանի տարածքները: «Խեղկատակություն - 2019» կինոփառատոնն անցկացվում է ՀՀ Տավուշի մարզին սահմանակից, Հարավային Կովկասի ապօրինի ռազմաքաղաքական միավորում հանդիսացող Ադրբեջանի ժամանակավոր բռնազավթման տակ գտնվող տարածքներում: Սակայն, ուշագրավ է, որ այս անգամ մարտաֆիլմի նկարահանմամբ զբաղվում է «Էլչին Գուլիև & Brothers» կինոստուդիան:
Եվ այսպես, օրերս Ադրբեջանի իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ, խորհրդարանի պատգամավոր Սիյավուշ Նովրուզովը հայտարարել էր, որ ԱՀ ՊՍԾ սահմանապահ զորքերի կողմից Ղազախի և Աղստաֆայի ուղղությամբ մարտական դիրքերի առաջ բերումը սկսված գործընթացի շարունակությունն է: Ս.Նովրուզովը չէր «մոռացել» նշել, որ հակառակորդի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում «ադրբեջանական» գյուղ կա, որը հրկիզված է և Ադրբեջանը պետք է պատրաստ լինի ազատագրելու «իր հողերը»: Շեշտել է, որ ԱՀ բանակի զարգացումն ակնհայտ է և այն լիովին համապատասխանում է ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին: Խոսքերն ավելորդ են` անքննելի են մտքերը Ս.Նովրուզովի: Ինչևէ, Ս.Նովրուզովին հիշեցնենք, որ իր իսկ նշած ուղղությամբ 1990-ականներին հայկական կողմն ազատագրել է դեռևս խորհրդային տարիներին ապօրինի կերպով ի հայտ եկած 2 անկլավներ` Բարխուդարլու, Սուֆուլու և Յուխարի Ասկիպարա գյուղերով հանդերձ: Դե ի՞նչ, ջանաբ Նովրուզով, հաջորդ անգամ, ստելուց առաջ, փոքր ինչ վերհիշեք ոչ վաղ անցյալը և գոնե մեկ հպանցիկ հայացք գցեք քարտեզին:
Ս.Նովրուզովի հայտարարությունից բառացիորեն 1 օր անց կրկին հորիզոնում է հայտնվում իրեն ռազմական փորձագետ համարող, պահեստազորի գնդապետ Շաիր Ռամալդանովը: Մեկնաբանելով պաշտպանության նախարար Զ.Հասանովի` առաջնագիծ կատարած այցերը, նա հայտարարում է, որ եթե սպառվի ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման տարբերակը, ապա Ադրբեջանն իրավունք ունի և ի վիճակի է իրականացնել «հակաահաբեկչական գործողություններ»` «բռնազավթված տարածքներն ազատագրելու» համար: Ընդհանրապես, սույն ձախողակը սկսում է «փայլուն» մտքեր արտահայտել այն ժամանակ, երբ Զ.Հասանովը հայտնվում է ծանր կացության մեջ: Զ.Հասանովն իրականում հայտնվել է ծանր կացության մեջ, քանի որ էժանագին մարտաֆիլմեր նկարահանելու հեղինակային իրավունքը փաստացիորեն իրենից խլել են և նվիրել այն ՊՍԾ պետ Է.Գուլիևին: Եվ պատահական չէ, որ Ս.Նովրուզովը սկսում է գովաբանել ՊՍԾ սահմանապահ զորքերին, իսկ 1 օր անց, Շ.Ռամալդանովը սկսում է գովաբանել Զ.Հասանովին։ Իսկ թե ինչպես է Շ.Ռամալդանովը պատրաստվում «բռնազավթված տարածքներն ազատագրել», դա թողնում ենք 1990-ականներին նրա ձեռք բերած «հարուստ» փորձին: Հանուն ճշմարտության նշենք, որ այդ ժամանակահատվածում նա իրոք, մեծապես նպաստել է բռնազավթված տարածքների ազատագրմանը` իր ենթակա զորամասով փախուստի դիմելով ազերիների բռնազավթած հայկական տարածքներից:
Վերը նշված «դիրքային պատերազմին» փորձում է վերջ տալ Է.Գուլիևը` հայտարարելով, որ ՀՀ-ի հետ պետական սահմանի պահպանության և պաշտպանության նպատակով ՊՍԾ սահմանապահ զորքերի կազմում առանձին սահմանապահ «Ղազախ» դիվիզիա ստեղծելու վերաբերյալ նախագահ Ի.Ալիևի հրամանը հանդիսանում է ՊՍԾ-ի գործունեությանը տրված բարձրագույն գնահատականը: Բնական հարց է ծագում` Ի.Ալիևն այլևս չէ՞ր գնահատում, չէ՞ր վստահում այդ տեղամասում տեղակայված ՊՆ ստորաբաժանումներին:
Ըստ էության, դա ևս մեկ նախանշան է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական վերնախավում կովբոյի դերը վերապահված է Է.Գուլիևին, ինչի վառ ապացույցն էր Ի.Ալիևի կողմից նրան «Ռաշադաթ» (Քաջություն) շքանշանով պարգևատրելը:
Որքան էլ տարօրինակ հնչի, Զ.Հասանովին օգնությունը հասավ անսպասելի ուղղությունից` հայերից: Է.Գուլիևի ու նրա շուրջ համախմբված պնակալեզների քաղցր ինքնախաբեությանը վերջ տվեց հայկական կողմը` հայտարարելով, որ ՀՀ ԶՈՒ-ն կարողացել են ԱՀ հետ սահմանին 140 հա տարածք ազատագրել և վերահսկողության տակ են վերցրել Վրաստան-Ադրբեջան ավտոմայրուղին: Ուշագրավ է, որ հայկական կողմի հայտարարությունից միայն 2 օր անց ԱՀ ՊՆ-ն ինչ-որ լղոզված մեկնաբանություն է անրել` նշելով, որ հայկական կողմի պնդումներն անհիմն են և «միայն ծիծաղ են առաջացնում»: Ստացվում է, որ 2 օր ադրբեջանական կողմը «ծիծաղից» այնքան է թուլացել, որ չի կարողացել կենտրոնանալ ու որևէ հոդաբաշխ բացատրություն տալ սեփական հասարակությանը: Դե, ի՞նչ, հայկական կողմն այսուհետ էլ պատրաստ է «ծիծաղեցնել» առանց այդ էլ տխուր ու բարդույթներով տառապող ադրբեջանցիներին, պարզապես, հազիվ թե այդ «ծիծաղն» առողջարար լինի նրանց համար: Սակայն, այդ «ծիծաղել պատմության» մեջ առկա է մեկ շատ կարևոր նրբություն` հայկական կողմի պնդումները փորձել է հերքել ԱՀ ՊՆ-ն, մինչդեռ, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները հիմնականում հաջողության են հասել ՊՍԾ սահմանապահ զորքերի պահպանության տեղամասում: Դա պատահականությու՞ն է, թե` հստակ դերաբաշխում: Իրականությունն այն է, որ ադրբեջանական կողմը հստակ տեղյակ է իրավիճակի մասին և իրենց համար դառն իրականությունը հերքելու անշնորհակալ պարտականությունը վերապահել է ՊՆ-ին, որպեսզի, հետագայում ադրբեջանական հասարակության լայն խավերը լիաթոք ծիծաղեն ոչ թե Է.Գուլիևի, այլ` Զ.Հասանովի վրա: Անկեղծ ասած, Զ.Հասանովը նման առիթներ բազմիցս է ընձեռել:

По Азербайджану бродит «Призрак»...
По Азербайджану бродит «Призрак»... И этот «призрак» новой перестановки в азербайджанской военно-политической элите с ее комедийным прологом. Не секрет, что в последние годы военно-политическая элита Азербайджана «специализировалась» на «освобождении» подконтрольных ей территорий.Точнее, эта насмешка началась после апрельской войны 2016 года, когда азербайджанское руководство внезапно «вспомнило», что «освободило» с 1994 года временно подконтрольный Чрджук Марджанли, чтобы скрыть огромные потери и неудачи своих собственных сил. Некоторые представители азербайджанского общества верили в эту ложь, а некоторые делали вид, что верят. Затем, как говорится, аппетит приходит во время еды.
В 2017 году была предпринята попытка представить народу, а также международному сообществу триллер «Захра Шоу», который не удался из-за фактов, представленных армянской стороной. После этого киностудия «Гасанов &Даргяхли Pictures» снова начала производить боевики, наглядным доказательством чего является «операция Гюнута» в Нахичеванской Автономной Республике в 2018 году, когда временно оккупированные Нахичеванские территории были вновь освобождены.
Кинофестиваль «Насмешка-2019» проводится на территориях, находящихся под временной оккупацией Азербайджана, который является незаконным военно-политическим союзом Южного Кавказа, граничащим с Тавушской областью Армении.Тем не менее, примечательно, что на этот раз съемками боевика занимаетсякиностудия "Эльчин Гулиев & Brothers".И так, заместитель исполнительного секретаря правящей партии «Ени Азербайджан» Сиявуш Новрузов недавно заявил, что выдвижение боевых позиций со стороны пограничных войск Азербайджанской Республики в направлении Казаха и Ахстафаявляется продолжением начатого процесса.
С.Новрузов не «забыл» упомянуть, что под контролем противника находится «азербайджанская» деревня, которая была подожжена, и Азербайджан должен быть готов освободить «свои земли».Он подчеркнул, что развитие армии Аз. Республики очевидно и оно вполне соответствует стандартам НАТО.
Излишне говорить, что мысли С.Новрузова непостижимы.
Тем не менее, напомним С.Новрузову, что по его намеченному направлению 1990-х годах армянская сторона освободила еще в советское время незаконно выявленные 2 анклава: Бархударлу, Суфулу с селами ЮхариАскипара.Ну что, джанабНоврузов, следующий раз перед враньём, чуть вспомните недавнее прошлое и хоть один раз взгляните на карту.Буквально один день после объявления С.Новрузова, на горизонте появляется считающий себя военным экспертом полковник резервного отряда ШаирРамалданов.
Комментируя фронтовые визиты министра обороны Гасанова, он заявляет, что в случае исчерпания возможности мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, то Азербайджан имеет право и способен проводить «антитеррористические операции» по «освобождению оккупированных территорий». В общем, этот неудачник начинает выдвигать «блестящие» мысли, когда З. Гасанов в сложной ситуации.
Гасанов на самом деле оказался в сложной ситуации, так как авторские права на дешевые боевики фактически были отобраны и переданы начальнику гос. погранслужбы Э.Гулиеву.
И не случайно, что С.Новрузов начинает хвалить пограничников гос. Погранслужбы, затем один день спустя Ш.Рамалданов начинает хвалить Гасанова. А как Ш.Рамалданов собирается «освободить оккупированные территории» - это оставляем его «богатому» опыту, приобретенном в 90-х годах.Ради справедливости отметим, что в этот период он на самом деле внес значительный вклад в освобождение территорий, сбежав со своей подчинённой частью с армянских территорий, оккупированных азербайджанцами.
Вышеупомянутой «позиционной войне» пытается положить конец Э. Гулиев, заявив, что приказ президента Алиева по поводу открытия отдельной «Казах»погран дивизии в составе пограничных войск Гос.Пограничных служб для сохранения и защиты госграниц с Арменией является высочайшей оценкой данной Госпогранслужбе.
Возникает естественный вопрос, Алиев не ценил и не доверял подразделениям Минобороны расположенным на этой территории?По сути, это еще один признак, что роль ковбоя в военно-политической элите Азербайджана возложена Э.Гулиеву, чему ярким доказательством является его награждение орденом за мужество «Рашадат» со стороны президента Алиева.Как не странно, но помощь Гасанову пришла из неожиданного направления - от армян.Сладкому самообману Э. Гулиева и его союзников положила конец армянская сторона, заявив, что вооружённые силы Республики Армении смогли освободит 140 га территории на границе с Азербайджанской республикой и под контроль взято шоссе Грузия-Азербайджан.
Примечательно, что спустя 2 дня после заявления армянской стороны, Минобороны Азербайджанской Республики сделали какое-то размытое заявление, отметив, что утверждения с армянской стороны не обоснованы и «вызывают только смех».
Получается, что 2 дня азербайджанская сторона настолько расслабилась, что не смогла сосредоточится и дать кое-какое сформулированное объяснение своему народу по этому поводу.
Ну что, армянская сторона впредь готова «рассмешить» и без этого грустных и страдающих комплексами азербайджанцов, просто, вряд ли этот «смех» будет полезным для них.
Однако в этой истории «рассмешить» существует один важный нюанс, утверждения армянской стороны пытались опровергнуть Минобороны РА, в то время когда подразделения вооружённых сил РА в основном достигли успеха на месте пограничников Гос.ПогранСлужбы.
Совпадение ли это или четкое распределение ролей? Реальность такова, что азербайджанская сторона хорошо осведомлена о сложившейся ситуации и для них неблагодарную обязанность отрицания горькой реальности возложила на Миноборны, чтобы в будущем более широкие слои азербайджанского общества смеялись над Гасановым, а не над Э.Гулиевым. Честно говоря, З.Гасанов много раз предоставлял такие возможности.