Սեւանա լճից 51 միլիոն խ/մ ջուր պակաս է բաց թողնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարվա օգոստոսի 12-ի դրությամբ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ Սեւանա լճից 51 միլիոն խ/մ ջուր պակաս է բաց թողնվել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Օգոստոսի 12-ի դրությամբ Սեւանից բաց թողնված ջրի ծավալը կազմում է 93 միլիոն խ/մ նախորդ տարվա 144 միլիոն խ/մ փոխարեն: Սա նշանակում է, որ մեծ է հավանականությունը որ Սեւանից օրենքով նախատեսված 170 միլիոն խ/մ-ից ավել թողք իրականացնելու անհրաժեշտություն չի լինի:
Այս իրավիճակի պատճառը շատ թե քիչ բարենպաստ եղանակն է եւ ջրի կառավարման ոլորտում արտակարգ միջոցների կիրառումը»,- գրել է Փաշինյանը:

YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS. As of August 12, 51,000,000 cubic meters less water has been released from Lake Sevan compared to the previous year’s same period, Prime Minister Nikol Pashinyan said on Facebook.
“As of August 12th the volume of water released from Sevan is 93 million cubic meters instead of last year’s 144 [million] cubic meters. This means that there is big likelihood that there won’t be a necessity to carry out a release greater than the 170 [million] cubic meters envisaged by law.
The reason for this situation is more or less the favorable weather and the implementation of emergency measures in the water management sector,” Pashinyan wrote.