ՀՀ ԱԽ քարտուղարը մտահոգիչ է համարում Մարտի 1-ի գործով փաստաթղթերը լրատվամիջոցի ձեռքերում հայտնվելը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարԱրմեն Գրիգորյանի կարծիքով` լավ կլիներ, որ լրատվամիջոցի ձեռքերում չհայտնվեին Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ քննչական գաղտնի փաստաթղթերը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 8-ին լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով բրիտանական BBC-ի ռուսական ծառայության հրապարակմանը` Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ, Գրիգորյանն այդ փաստը մտահոգիչ համարեց:
«Բնականաբար, մեզ մտահոգում է: Մեզ համար կարևոր է, որ գաղտնի տեղեկության որևէ արտահոսք չլինի, որովհետև գաղտնիություն նշանակում է անվտանգություն և ապահովվածություն: Պետք է հետաքննել, ուսումնասիրել և հասկանալ, թե ինչպես են այդ փաստաթղթերը հայտնվել լրատվամիջոցի ձեռքերում», -ասաց Գրիգորյանը:
Արդյոք վտանգավոր չէ, երբ կարևոր փաստաթղթերի արտահոսք է լինում, հարցին ի պատասխան Գրիգորյանն ասաց, որ աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ ընդհանրապես լուծված է այդ հարցը:
«Գաղտնիության հետ առնչվում են բոլորը: WikiLeaks-ը դրա վառ օրինակն է, նույնիսկ աշխարհի ամենահզոր երկրներից մեկի՝ ԱՄՆ-ի ամբողջ գաղտնի փաստաթղթերը հայտնվել էին լրատվամիջոցներում: Մենք ապահովագրված չենք, բայց աշխատում ենք, որպեսզի նվազագույնի հասցնենք վտանգը»,- ընդգծեց Գրիգորյանը:
ՀՀ ԱԽ քարտուղարի խոսքով` իրենք ամեն ինչ անում են, որպեսզի որևիցե արտահոսք չլինի և դրա համար կան մեխանիզմներ ու օրենք:
Բրիտանական «BBC»-ի ռուսական ծառայությունը ծավալուն հոդվածով անդրադարձել է 2008 թվականի Մարտի 1-ի դեպքերին՝ դրանք անվանելով Հայաստանի ժամանակակից պատմության ամենաողբերգական իրադարձություններից մեկը: «BBC»-ի հոդվածագիրն իր տրամադրության տակ հայտնված քննչական բացառիկ փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պնդում է, որ ցուցարարների ուղղությամբ կրակոցներն իրականացվել են գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանի (Օգանովսկի) գլխավորությամբ:

YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS. Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan thinks it would be better if the secret investigative documents on March 1 case did not appear in the hands of media. ARMENPRESS reports Grigoryan expressed concern over the fact that the secret information appeared in the hands of the Russian service of BBC.
“Of course, we are concerned. It’s important for us that there is no leak of secret information because confidentiality means security and safety. It’s necessary to investigate and understand how those documents appeared in the hands of the media”, Grigoryan said.
He noted that there is no country in the world that do not encounter the problem of information leakage.
“Everybody encounters with the problem of confidentiality. WikiLeaks is a good example. The entire secret documents of one of the most powerful countries, the USA, appeared in the media. we are not insured but make all efforts to minimize the risks”, Grigoryan said.
BBC Russian service published an article yesterday about the March 1 tragic events, insisting that the shooting in the direction of the protestors was carried out under the commandment of Major-General Samvel Karapetyan. It also noted that the then incumbent President Robert Kocharyan and President-elect Serzh Sargsyan visited the unit stationed in the basement of the Presidential Residence, Baghramyan 26.