ՀՀ ԱԽ քարտուղարը մտահոգիչ է համարում Մարտի 1-ի գործով փաստաթղթերը լրատվամիջոցի ձեռքերում հայտնվելը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարԱրմեն Գրիգորյանի կարծիքով` լավ կլիներ, որ լրատվամիջոցի ձեռքերում չհայտնվեին Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ քննչական գաղտնի փաստաթղթերը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 8-ին լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով բրիտանական BBC-ի ռուսական ծառայության հրապարակմանը` Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ, Գրիգորյանն այդ փաստը մտահոգիչ համարեց:
«Բնականաբար, մեզ մտահոգում է: Մեզ համար կարևոր է, որ գաղտնի տեղեկության որևէ արտահոսք չլինի, որովհետև գաղտնիություն նշանակում է անվտանգություն և ապահովվածություն: Պետք է հետաքննել, ուսումնասիրել և հասկանալ, թե ինչպես են այդ փաստաթղթերը հայտնվել լրատվամիջոցի ձեռքերում», -ասաց Գրիգորյանը:
Արդյոք վտանգավոր չէ, երբ կարևոր փաստաթղթերի արտահոսք է լինում, հարցին ի պատասխան Գրիգորյանն ասաց, որ աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ ընդհանրապես լուծված է այդ հարցը:
«Գաղտնիության հետ առնչվում են բոլորը: WikiLeaks-ը դրա վառ օրինակն է, նույնիսկ աշխարհի ամենահզոր երկրներից մեկի՝ ԱՄՆ-ի ամբողջ գաղտնի փաստաթղթերը հայտնվել էին լրատվամիջոցներում: Մենք ապահովագրված չենք, բայց աշխատում ենք, որպեսզի նվազագույնի հասցնենք վտանգը»,- ընդգծեց Գրիգորյանը:
ՀՀ ԱԽ քարտուղարի խոսքով` իրենք ամեն ինչ անում են, որպեսզի որևիցե արտահոսք չլինի և դրա համար կան մեխանիզմներ ու օրենք:
Բրիտանական «BBC»-ի ռուսական ծառայությունը ծավալուն հոդվածով անդրադարձել է 2008 թվականի Մարտի 1-ի դեպքերին՝ դրանք անվանելով Հայաստանի ժամանակակից պատմության ամենաողբերգական իրադարձություններից մեկը: «BBC»-ի հոդվածագիրն իր տրամադրության տակ հայտնված քննչական բացառիկ փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պնդում է, որ ցուցարարների ուղղությամբ կրակոցներն իրականացվել են գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանի (Օգանովսկի) գլխավորությամբ:

По мнению секретаря Совета безопасности РА Армена Григоряна, было бы лучше, если бы в руки СМИ не попадали следственные документы по событиям 1 марта.
Как передает Арменпресс, выступая перед журналистами 8 августа, АрменГригорян, комментируя публикацию русской службы BBC о событиях 1 марта, посчитал этот факт тревожащим.
«Конечно, это нас тревожит.Для нас важно, чтобы не было утечки конфиденциальной информации, потому что конфиденциальность, секретность означает безопасность и надежность.Необходимо исследовать, изучить и понять, как эти документы оказались в руках СМИ», - сказал Григорян.
На вопрос, не опасна ли утечка важных документов, Григорян сказал, что в мире нет страны, где бы этот вопрос был решен.
«Все заботятся о конфиденциальности.WikiLeaks— яркий примерэтого, даже секретные документы одной из самых могущественных стран мира – США, оказались в СМИ.Мы не застрахованы, но работаем над тем, чтобы минимизировать риск», - сказал Армен Григорян.
По словам секретаря Совета национальной безопасности РА, они делают все возможное, чтобы предотвратить любую утечку, и для этого есть механизмы и закон.
Русская служба BBC опубликовала развернутую статью о событиях 1 марта 2008 года, назвав их одним из самых трагических событий в современной истории Армении.
Автор статьи, изучив находящиеся в его распоряжении уникальные следственные документы, утверждает, что стрельбу по демонстрантам вел генерал-майор Самвел Карапетян (Огановский).