ԿԲ հաշվարկներով այս տարի զբոսաշրջիկները ՀՀ-ում ծախսել են մոտ 120 միլիոն դոլար ավելի գումար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա առաջին 6 ամիսներին մի շարք երկրներից Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը տպավորիչ աճ է արձանագրել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Մասնավորապես՝ Գերմանիայից ժամանած զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 59.5 տոկոսով, Չինաստանից ժամանածներինը՝ 53.5 տոկոսով, Նիդեռլանդներից ժամանածներինը՝ 34.9 տոկոսով, Շվեյցարիայից ժամանածներինը՝ 30 տոկոսով, ԱՄԷ-ից ժամանածնեորինը՝ 29.7 տոկոսով, Հունաստանից ժամանածներինը՝ 29 տոկոսով, Իտալիայից ժամանածներինը՝ 24.4 տոկոսով, Մեծ Բրիտանիայից ժամանածներինը՝ 22.9 տոկոսով, Ճապոնիայից ժամանածներինը՝ 22.2 տոկոսով, Ռուսաստանից ժամանածներինը՝ 19 տոկոսով, Շվեդիայից ժամանածներինը՝ 19 տոկոսով,ԱՄՆ-ից ժամանածներինը՝ 15 տոկոսով, Ֆրանսիայից ժամանածներինը 13 տոկոսով:
«Ընդհանուր առմամբ առաջին կիսամյակում ունենք զբոսաշրջության 12.8 տոկոս աճ: ԿԲ հաշվարկներով այս տարի նախորդ տարվա համեմատ զբոսաշրջիկները Հայաստանում ծախսել են մոտ 120 միլիոն դոլար ավելի գումար: ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է այս գումարից իր բաժինն ունենալու հայտ ներկայացնել: Նաեւ ուզում եմ հիշեցնել, թե ինչքան կարեւոր է պատշաճ ծառայություններ մատուցելը զբոսաշրջիկներին, որպեսզի նրանք լավ տպավորություններով հեռանան Հայաստանից եւ բարձրացնեն մեր երկրի ճանաչելիությունն ու իմիջը ողջ աշխարհում»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

В этом году туристы потратили в Армении почти на 120 млн долларов больше, чем в прошлом
За первые 6 месяцев текущего года число туристов из ряда стран в Армению достигло впечатляющего роста. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
В частности, число туристов из Германии выросло на 59,5%, из Китая - на 53,5%, из Нидерландов -на 34,9%, из Швейцарии - на 30%, из ОАЭ - на 29,7%, из Греции - на 29%, из Италии -на 24,4%, из Великобритании - на 22,9%, из Японии - на 22,2%, из России - на 19%, из США – на 15%, из Франции на 13%.
“В целом в первом полугодии у нас рост туризма на 12,8%. По подсчетам ЦБ, в этом году по сравнению с прошлым годом туристы потратили в Армении почти на 120 млн долларов больше. Каждый гражданин РА может подать заявку на свою долю от этой суммы. Также хочу напомнить, насколько важно туристам предоставлять надлежащие услуги, чтобы они уезжали из Армении с хорошими впечатлениями и повышали узнаваемость и имидж нашей страны во всем мире”, - отметил Никол Пашинян.