ԱՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է Ավստրալիայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ավստրալիայում գտնվող Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը հուլիսի 30-ին հանդիպել է Ավստրալիայի սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Ավստրալիայի իշխող Ազատական կուսակցության անդամ Էրիկ Աբեթսի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պատվիրակության ղեկավար, արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ սենատոր Աբեթսի ջանքերը՝ կարևորելով նրա հետևողական դիրքորոշումը մարդկայնության դեմ հանցագործությունների դատապարտման և դրանց կրկնության կանխարգելման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը զրուցակցին է ներկայացրել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմությունը, ինչպես նաև հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը և Արցախի իշխանությունների դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանում վերջնական և տևական խաղաղության հաստատման շուրջ։ ԱԳՆ ղեկավարն անդրադարձ է կատարել նաև Արցախում անկախ և ժողովրդավարական պետականության կերտման, ինչպես նաև տարբեր մակարդակներով արտաքին հարաբերությունների զարգացման գործընթացներում արձանագրված ձեռքբերումներին ու հեռանկարներին։
Այս համատեքստում նախարար Մասիս Մայիլյանը կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտության մակարդակով տարբեր երկրների հետ հաստատված հարաբերությունները, որոնք հնարավորություն են ընձեռում արտերկրում բարձրացնել իրազեկվածությունը Արցախի և նրա ժողովրդի օրինական ձգտումների և երկրում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների մասին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը, Ավստրալիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը և Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը։

Глава МИД Арцаха встретился с председателем комитета по внешним отношениям Сената Австралии
Находящаяся с рабочим визитом в Австралии делегация Республики Арцах 30 июля провела встречу с председателем Комитета по внешним отношениям Сената Австралии, членом правящей Либеральной партии Австралии Эриком Абецом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Арцаха, глава делегации, министр иностранных дел Масис Маилян высоко оценил усилия сенатора Абеца по признанию Геноцида армян, подчеркнув важность его последовательной позиции в вопросе осуждения преступлений против человечности и предотвращения их повторения.
В ходе встречи Масис Маилян представил собеседнику историю азербайджано-карабахского конфликта, а также нынешний этап процесса его мирного урегулирования и позицию Республики Арцах относительно установления окончательного и прочного мира в регионе. Глава МИД коснулся становления в Арцахе независимой и демократической государственности, а также достижений и перспектив в процессе развития внешнеполитический связей на различных уровнях.
В этом контексте министр отметил важность установленных с различными странами отношений на уровне парламентской дипломатии, которые позволяют повысить уровень информированности за рубежом об Арцахе, о законных стремлениях его народа, идущих в стране демократических процессах.
Во встрече приняли участие также депутат Национального Собрания Республики Арцах Давид Ишханян, Постоянный представитель Республики Арцах в Австралии Кайлар Микаелян и исполнительный директор Австралийского Комитета «Ай Дат» Айк Кайсерян.