ԱՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է Ավստրալիայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ավստրալիայում գտնվող Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը հուլիսի 30-ին հանդիպել է Ավստրալիայի սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Ավստրալիայի իշխող Ազատական կուսակցության անդամ Էրիկ Աբեթսի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պատվիրակության ղեկավար, արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ սենատոր Աբեթսի ջանքերը՝ կարևորելով նրա հետևողական դիրքորոշումը մարդկայնության դեմ հանցագործությունների դատապարտման և դրանց կրկնության կանխարգելման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում Մասիս Մայիլյանը զրուցակցին է ներկայացրել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության պատմությունը, ինչպես նաև հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը և Արցախի իշխանությունների դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանում վերջնական և տևական խաղաղության հաստատման շուրջ։ ԱԳՆ ղեկավարն անդրադարձ է կատարել նաև Արցախում անկախ և ժողովրդավարական պետականության կերտման, ինչպես նաև տարբեր մակարդակներով արտաքին հարաբերությունների զարգացման գործընթացներում արձանագրված ձեռքբերումներին ու հեռանկարներին։
Այս համատեքստում նախարար Մասիս Մայիլյանը կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտության մակարդակով տարբեր երկրների հետ հաստատված հարաբերությունները, որոնք հնարավորություն են ընձեռում արտերկրում բարձրացնել իրազեկվածությունը Արցախի և նրա ժողովրդի օրինական ձգտումների և երկրում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների մասին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը, Ավստրալիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը և Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը։

Artsakh’s FM meets with Chairman of Foreign Relations Committee of Australian Senate Eric Abetz
YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. The delegation of the Republic of Artsakh, which is in Australia on a working visit, met with Chairman of the Foreign Relations Committee of the Australian Senate, member of the ruling Liberal Party of Australia Eric Abetz on July 30.
As ARMENPRESS was informed from the press service of Artsakh’s Foreign Ministry, the head of the delegation, Foreign Minister Masis Mayilian highly appreciated the efforts of Senator Abets aimed at the recognition of the Armenian Genocide, stressing the importance of his consistent position on condemning the crimes against humanity and preventing their recurrence.
During the meeting, Masis Mayilian briefed the Senator on the history of the Azerbaijan-Karabakh conflict, the current stage of the peaceful settlement of the conflict and the position of the authorities of Artsakh on the establishment of final and lasting peace in the region. The Foreign Minister touched upon the establishment of an independent and democratic statehood in Artsakh, as well as its achievements and prospects for the development of foreign relations at various levels.
In this context, Minister Masis Mayilian noted the importance of the relations established with different countries at the level of parliamentary diplomacy, which would allow to raise awareness of Artsakh abroad, the legitimate aspirations of its people and the ongoing democratic processes in the country.
Member of the National Assembly of the Republic of Artsakh David Ishkhanyan, Artsakh Permanent Representative to Australia Kaylar Michaelyan and Executive Director of the Armenian National Committee (Hay Dat) of Australia Hayk Kayserian also participated in the meeting.