Գրանցվել է հրդեհների աննախադեպ աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2019 թվականի 6 ամսվա ընթացքում գրանցվել է հրդեհների աննախադեպ աճ, հատկապես՝ խոտածածկ և բուսածածկ տարածքներում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում, այս մասին ասաց ՀՀ ԱԻՆ հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության հետաքննության վարչության պետի տեղակալ Սերգեյ Հայրապետյանը:
«Համեմատելով 2018 թվականի առաջին կիսամյակի հետ՝ կարող եմ ասել, որ 2019 թվականի առաջին կիսամյակում ընդհանուր հրդեհների քանակը 2.1 անգամ ավելի է: Խոտածածկ տարածքներում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս տարի մոտ 4 անգամ ավելի շատ հրդեհ ենք ունեցել»,- նշեց Հայրապետյանը և հավելեց, որ այրված տարածքների մակերեսը 2018 թվականի 1-ին կիսամյակի համեմատ 2019-ի նույն ժամանակահատվածում 5.7 անգամ ավելի շատ է եղել:
Նրա խոսքով՝ 2019 թվականի հուլիսի 1-20-նն ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել է 1200-ից ավելի հրդեհ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը եղել է խոտածածկ և բուսածածկ տարածքներում՝ մոտ 75 տոկոսը:
Հայրապետյանն ընդգծեց, որ ընթացիկ տարվա 6 ամսվա ընթացքում հրդեհների աճ գրանցվել է մայիս և հունիս ամիսներին:
«Հրդեհների առաջացման հիմնական պատճառը մարդկային գործոնն է՝ հիմնականում ծխախոտի մնացորդը նետելը, հանգստյան գոտիներում աղբ թողնելը և այլն: Այդ իսկ պատճառով ՀՀ ԱԻՆ-ը կոչ է անում քաղաքացիներին լինել ավելի զգոն և պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները»,- ասաց Հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության հետաքննության վարչության պետի տեղակալը:
Նա նաև շեշտեց, որ «Հրդեհային անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն հրդեհային պահպանությունը ոչ միայն ԱԻՆ հրշեջ-փրկարարների գործն է, այլև՝ տեղական ինքնակառավարման, պետական մարմինների, կազմակերպությունների, պաշտոնատար անձանց և քաղաքացիների համատեղ ուժի:

Зафиксирован беспрецедентный рост пожаров
В Армении за 6 месяцев 2019 года зафиксирован беспрецедентный рост пожаров, особенно на участках, покрытых травой и растительностью.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал заместитель начальника управления по расследованию пожарной и технической безопасности МЧС Армении Сергей Айрапетян.
“Сравнивая с первым полугодием 2018 года, могу сказать, что в первом полугодии 2019 года общее число пожаров в 2,1 раза больше. По сравнению с тем же периодом прошлого года в этом году на травяных участках в 4 раза больше пожаров”, - отметил Айрапетян и добавил, что площадь сгоревших территорий в 5,7 раза больше, чем за аналогичный период 2019 года.
По его словам, в период с 1 по 20 июля 2019 года было зарегистрировано более 1200 пожаров, подавляющее большинство из которых было на участках, покрытых травой и растительностью - около 75%.
Айрапетян подчеркнул, что за 6 месяцев текущего года рост пожаров был зафиксирован в мае и июне.
“Основной причиной возникновения пожаров является человеческий фактор - в основном непотушенные сигареты, выброс мусора в зонах отдыха и т. д. Поэтому МЧС РА призывает граждан быть более бдительными и соблюдать правила пожарной безопасности”, - сказал заместитель начальника управления по расследованию пожарной и технической безопасности.
Он также подчеркнул, что согласно закону РА “О пожарной безопасности” пожарная охрана является не только делом пожарников-спасателей МЧС, но и совместной силой органов местного самоуправления, государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан.