Ամենամեծ կանխամտածված սպանության ակտերից մեկը XX դարում. Իսրայելի դեսպանը՝ Ցեղասպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Իսրայելի նորանշանակ դեսպան Էլիավ Բելոցերկովսկին 1915-ին Թուրքիայում հայերի կոտորածները համարում է 20-րդ դարի պատմության ամենամեծ կանխամտածված սպանության ակտերից մեկը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանը նման տեսակետ հայտնեց Երևանում Իսրայելի անկախության 71-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կազմակերպված ընդունելությանը` լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով լրագրողի հարցին` Իսրայելը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հնարավո՞ր է արդյոք փոփոխություն լինի, մանավանդ այն պարագայում, երբ դեսպանը այցելել է Ծիծեռնակաբերդ:
«Դա սարսափելի ողբերգություն էր,դա 20-րդ դարի պատմության և մարդկության պատմության ամենամեծ կանխամտածված սպանության ակտերից էր: Հրեաները, հատկապես, այն մարդիկ, ովքեր ապրում են Իսրայելում, շատ ակտիվ հանդես են գալիս դրա դեմ, և դա նաև քննարկվել է մեր խորհրդարանում»,- ասաց դեսպանը:
Լրագրողը նկատեց, որ դեսպանը չի օգտագործում ցեղասպանություն բառը, և դեսպանը նշեց, որ դա բառի որոնման հարց չէ: Նա շեշտեց, որ իսկապես սարսափելի ողբերգություն է, պետք է քննարկել այդ պատմությունն ու ուսումնասիրել դա, որ նման ողբերգություններ չկրկնվեն:
Անդրադառնալով հարցին, թե Ադրբեջանի հետ հարաբերություններն արդյոք չե՞ն խանգարի համագործակցությանը՝ նա նշեց, որ Իսրայելը, ինչպես Հայաստանը ունի իր հետաքրքրությունները, իր հարաբերությունները շատ երկրների հետ, և այդ հարաբերությունները բաղկացած են տարբեր բաղադրիչներից: Դեսպանը դա միանգամայն նորմալ համարեց: «Մենք Հայաստանի հետ հարաբերությունները տեսնում ենք որպես առաջնային և կամրապնդենք որքան հնարավոր է ավելի շատ»,- շեշտեց դեսպանը:

Одно из самых больших предумышленных убийств 20-го века: посол Израиля о Геноциде армян
Новоназначенный посол Израиля в Армении Элиав Белоцерковский считает убийство армян в Турции в 1915 году самым большим предумышленным убийством 20-го века. Как сообщает Арменпресс, посол выразил такое мнение на посвященном 71-й годовщине независимости Израиля приеме в Ереване, коснувшись вопроса журналиста о том, что Израиль не признал Геноцид армян, могут ли быть какие-либо изменения, особенно в том случае, когда посол посетил Мемориал жертв Геноцида армян.
«Это была ужасная трагедия, это было одно из самых больших предумышленных убийств 20-го века и в истории человечества. Евреи, особенно люди, живущие в Израиле, очень активно выступают против этого, и этот вопрос также обсуждалось в нашем парламенте», - сказал посол.
Журналист заметил, что посол не использовал слово геноцид, а посол отметил, что это не вопрос поиска слов. Он подчеркнул, что это ужасная трагедия, эту историю следует изучить и обсудить, чтобы такие трагедии не повторялись.
Коснувшись вопроса о том, не будут ли отношения с Азербайджаном препятствовать сотрудничеству, посол отметил, что у Израиля, как и у Армении есть свои интересы, свои отношения со многими странами, и эти отношения состоят из разных компонентов. Посол посчитал это абсолютно нормальным. «Мы рассматриваем отношения с Арменией как приоритетные и будем максимально укреплять их», - подчеркнул посол.